Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zákaz pití se nelíbí KSČM

Česko

Protialkoholová vyhláška začne platit také ve velké části Ostravy

OSTRAVA Zákaz pití alkoholu na veřejnosti začne platit také v Ostravě. A to i přes odpor zástupců komunistické strany. Postihy podle nové vyhlášky začnou od poloviny dubna. Dobrá zpráva je, že se zákaz netýká oblíbené Stodolní.

Proti formě vyhlášky včera protestovali na jednání ostravských zastupitelů jen komunisté. „Chybí jednotná filozofie vyhlášky. V některých přístřešcích městské hromadné dopravy se pít může, v jiných ne. I když má Ostrava třiadvacet obvodů, je stále jedním městem. Měla by platit jednotná linie,“ kritizoval text komunistický zastupitel Martin Juroška.

Komunisté ale byli přehlasováni. Vyhlášku si totiž vynutily samy městské obvody a jejich zástupci také vytypovali místa, kde má podle nich vyhláška platit. Ne vždy ale byli úspěšní. Například městský obvod Michálkovice požadoval, aby platil zákaz pít i v samotných obchodech – prostory obchodu však nespadají do veřejného prostranství, a tak na tento požadavek musely Michálkovice zapomenout. Nejdelší seznam se týká centrálního obvodu Nejpřísnější se ukázal centrální obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Pít alkohol se nebude smět na Masarykově náměstí, Jiráskově náměstí či Smetanově náměstí a prakticky ve všech ulicích centrální části Ostravy. Zakázáno je popíjet i v Komenského sadech, sadu Milady Horákové či v Husově sadu. Pít se rovněž nesmí na ulicích v oblasti tzv. zadního Přívozu, jako Palackého nebo Dobrovského. Zadní Přívoz je skladbou svých sociálně slabých obyvatel jednou z nejproblémovějších částí města.

Některé z ostravských obvodů naopak žádná podobná místa na svém území nevymezily. Jde o takzvané venkovské obvody, jako Polanka nad Odrou nebo Stará Bělá, kde nemají ani panelová sídliště, ani velká veřejná prostranství.

Komunisté včera na zastupitelstvu proti vyhlášce protestovali – podle zastupitele Jurošky vyhláška neřeší předzahrádky u restaurací a nevymezuje příležitostné akce, při nichž může být pití na veřejnosti mimořádně povoleno. Juroška navrhl, aby byla vyhláška přepracována. „Jeden nebo dva měsíce se Ostrava ještě klidně bez vyhlášky obejde,“ konstatoval.

Porubský starosta Lubomír Palyza (ČSSD) však za sbor ostravských starostů prohlásil, že starostové s vyhláškou souhlasí a on bude hlasovat pro. Palyzu doplnili i další kolegové z velkých ostravských obvodů. „V Moravské Ostravě na vyhlášku netrpělivě čekáme. Je to vyhláška pro dobro většiny našich občanů. Ti takovou vyhlášku přímo vyžadují,“ uvedl místostarosta obvodu Jiří Groll (ODS).

Jako první přišli s nápadem zakázat na některých místech v Ostravě pít alkohol v obvodě Slezská Ostrava. To bylo už před rokem. „S pitím na veřejnosti máme velké problémy. Přitom u nás je zoologická zahrada nebo různé památky. Lidé, kteří je navštěvují, se nechtějí dívat na alkoholiky,“ míní mluvčí radnice Marie Stypková.

Kritik vyhlášky komunista Martin Jaroška ještě včera pobavil některé přítomné v jednacím sále poznámkou, že se nediví, že město musí řešit takové problémy, když společnost nenabídla lidem smysluplnou práci a platí jim za to, že nepracují. „A za komunistů se jako nepilo?“ ozvalo se z balkonů.

Jak lidé poznají, kde zrovna je pití alkoholu v Ostravě povoleno a kde zakázáno? To si budou obvody řešit každý zvlášť. „Chystáme rozsáhlou informační kampaň,“ uvedl včera mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Vladimír Vavrda. Seznam míst, kde je pití zakázáno, bude zveřejněn na webových stránkách obvodu i v obvodních listech. „Přesně budou instruováni i městští strážníci v našich jedenatřiceti okrscích. Nejprve budou vše lidem vysvětlovat a až později mohou trestat,“ doplnil Vavrda.

Ten, kdo zákaz poruší, může být trestán podle přestupkového zákona teoreticky až třicetitisícovou pokutou. Většinou však strážníci v jiných městech v regionu, kde už vyhláška platí, volí spíše domluvu nebo provinilce pokutují maximálně tisícikorunovou blokovou pokutou.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: