Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Zánět středouší končí i hluchotou

Česko

Zánět středního ucha nepodceňujte. Neléčený může vést až k trvalému poškození sluchu či hluchotě. Pokud přejde do chronické fáze, bývá jeho léčba velmi zdlouhavá.

Zánět středního ucha postihuje nejčastěji děti ve věku od tří měsíců do osmi let. „Je to především kvůli tomu, že Eustachova tuba je u malých dětí širší a kratší, má jiný sklon. Nosní mandle je navíc v dětství imunologicky velmi aktivní a při zvětšení utlačuje Eustachovu tubu,“ vysvětluje doktorka Maja Stříteská, která dlouhodobě spolupracuje s portálem lekarionline.cz.

Zalehlé uši bývají prvním příznakem onemocnění Mezi první příznaky akutního zánětu středního ucha patří rýma spolu s pocitem zalehnutí uší, které značí uzavření Eustachovy tuby. Ve středouší začíná podtlak, a pokud ani opakovaným usilovným polknutím či zívnutím nedojde k odlehnutí, je to už podstatný varovný signál. Postupně pak nemocný pociťuje tlak v uších a poté přichází výrazná bolest a teploty.

„Typický průběh je, že po několika málo dnech rýmy a někdy i okamžitě s nástupem rýmy, zhoršeného dýchání nosem a teploty, začne dítě bolet ucho. U zcela malých dětí, které ještě neumějí své bolesti popsat, patří k varovným signálům to, že jsou neklidné, plačtivé, tahají si za ouško, lehají si na něj, v noci nespí a pláčou. Většinou se bolest stupňuje během dne spolu s teplotou a večer dosahuje maxima,“ popisuje doktorka Stříteská.

Vzhledem k tomu, že podstatou nemoci je nesprávná funkce Eustachovy tuby, která špatně ventiluje středouší a tím dochází k podtlaku a následnému přenesení infekce z nosohltanu, je hlavním úkolem léčby obnovit ventilaci středouší, tedy v podstatě rázná léčba rýmy či zahlenění horních cest dýchacích obecně.

V časné fázi onemocnění není potřeba propichovat bubínek Konkrétní léčba vždy závisí na pokročilosti zánětu. „Pokud přijdou rodiče s dítětem ve fázi počínajícího zánětu středouší, kdy je zatím bubínek vpáčený, i když už bývá velmi bolestivý, dostane dítě jen nosní kapky a analgetické kapky do ouška, eventuálně mukolytika, která zvyšují tvorbu hlenu a tím čistí sliznici dýchacích cest,“ informuje doktorka Maja Stříteská.

Vhodné jsou nosní kapky typu Olynth či Nasivin, které způsobují splasknutí oteklých sliznic, a tím mohou dosáhnout i volnosti ústí Eustachovy tuby. Často se jejich pomocí a případně odsáváním hlenu z nosu zabrání rozvoji středoušního zánětu.

„Pokud je už bubínek zanícený a vyklenutý, většinou se propíchne a sekrece se nabere na bakteriologickou kultivaci. Dítě dostane opět nosní kapky a antibiotika nebo se dle jeho stavu může počkat až do výsledku výtěru,“ říká dále doktorka Stříteská.

Běžte s dítětem k lékaři dříve, než bubínek praskne Ke spontánnímu prasknutí bubínku dochází ve chvíli kritického tlaku středoušní sekrece, která se v oušku nahromadila a nemá kudy odtéct. Tlačí na bubínek, ale také na vnitřní ucho a může ho poškodit.

„Proto se bubínek propichuje, když je hodně vyklenutý a je jasné, že tekutina nemá kam odtéct a hrozí prasknutí,“ vysvětluje doktorka.

Po ošetření se podle nálezu na bubínku naplánují kontroly, které jsou podle doktorky důležité až do doby, než je středouší opět vzdušné a bez sekrece, což může trvat i měsíce.

Nemoc raději nepodceňujte Pokud se ale tělo vypořádá dobře s rýmou, pak se může samo vypořádat i s akutním zánětem středního ucha.

Přesto raději toto onemocnění nepodceňujte. Nedostatečně vyléčené může přejít do chronické fáze, a navíc v akutní i chronické fázi může způsobit zhoršení sluchu, a dokonce i úplnou hluchotu. K té dochází v případě, že infekce přestoupí do vnitřního ucha. Trvalé poškození sluchu či úplnou hluchotu pak doprovází i poruchy rovnováhy, zvracení či vznik ušního šelestu. Infekce se může dostat až na mozkové pleny a způsobit jejich zánět - meningitidu.

Nejčastější komplikací akutního zánětu středního ucha je ale hnisavý zánět kosti za uchem, takzvaná mastoiditida.

K akutnímu zánětu středního ucha se mohou přidat také zánětlivé změny spádových krčních uzlin či žil v blízkosti ucha.

Chronický zánět může vést až k operaci Chronický zánět středouší vzniká nejčastěji po opakovaných zánětech. Může však vzniknout i po prvním těžším středoušním zánětu, a to především u dítěte s neléčenou zvětšenou nosní mandlí. „Jeho podstatou je neúplné uzdravení po akutním středoušním zánětu. Ten se projevuje především postupnou ztrátou sluchu dítěte. U necelistvých bubínků dochází i k opakovaným výtokům z ouška,“ informuje Stříteská.

Chronický zánět středního ucha má několik stadií. „V těch časných, která navazují na akutní onemocnění, se léčí před e v š í m správnou péčí o nosní mandli a co nejrychlejší obnovu funkce Eustachovy tuby. Pokud se to nepodaří do tří měsíců, provede se chirurgický zákrok na oušku v celkové anestezii. Jedná se o propíchnutí bubínku, odsátí patologické sekrece ze středouší a většinou vložení ventilační trubičky do bubínku. Ta bude dočasně plnit funkci Eustachovy tuby, tedy provzdušňovat středouší. Zároveň se většinou v jedné celkové anestezii provede i adenotomie, tedy odstranění nosní mandle,“ vysvětluje doktorka. Léčba bývá dlouhodobá.

Důležitá je prevence, dětem nasaďte čepice a šály Abyste u svých dětí infekci předešli, je důležité, aby byly vždy teple oblečeny a podle doktorky bychom neměli zapomínat na čepici a šálu volně uvázanou přes ústa, aby dítě zbytečně nevdechovalo mrazivý vzduch. Doma je dobré vzduch zvlhčovat a nepřetápět. Pokud dítě dostane rýmu, měli byste polohovat postýlku. Nejdůležitější je však naučit dítě správně smrkat. Podstatné je i dítěti často do nosu stříkat izotonické nosní a anemizační spreje, které odstraňují otoky, aplikují se tři- až pětkrát denně.

Doktorka doporučuje používat i mukolytika, která jsou volně prodejná, a u malých dětí je dobré mít doma od lékaře antihistaminika v kapkách.

***

Jak vzniká akutní zánět středního ucha * Akutní zánět středního ucha vzniká na základě nefungující ventilace Eustachovy tuby, což je malá trubička vedoucí z přední části středouší do nosohltanu. Tato trubička je většinu doby splasklá a otevírá se pomocí svalů hltanu při každém polknutí či zívnutí. Vyrovnává tlak vzduchu ve středouší oproti okolí. * K nefunkčnosti dochází při rýmě, zvětšené nosní mandli, zánětu vedlejších dutin nosních a podobně. * Ústí Eustachovy tuby je ucpáno nateklou sliznicí či zvětšenou nosní mandlí, začne se v něm vyčerpávat vzduch a vzniká podtlak. Ten dráždí sliznici k tvorbě tekutiny. Pokud se Eustachovu tubu podaří otevřít, dojde k rychlé snaze o nasátí vzduchu z nosohltanu. Když je v něm i zánět, vzniká akutní zánět středouší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!