Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Zdržování ratifikace smluv o radaru by bylo zklamání

Česko

Šéf agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering v Praze mimo jiné řekl, že USA dají na 12 milionů korun na první tři české výzkumné projekty spojené s protiraketovou obranou.

* LN Čeští poslanci tento týden odsunuli jednání o smlouvách týkajících se rozmístění radaru. Očekával jste něco takového?

Jediná věc, ze které mám obavu, je časový harmonogram. Ratifikace smluv v České republice a v Polsku je klíčový faktor, bez kterého nemůže dojít k rozmísťování. A to samozřejmě prodlužuje čas, během kterého bude docházet k šíření raketových technologií a bude se zvyšovat ohrožení. Nejde ale pouze o USA. Jde i o NATO - radar sehrává důležitou roli v protiraketové architektuře NATO. I proto je nutné, abychom pokračovali, a byl bych zklamán, kdyby se ratifikační proces dlouho zdržoval.

* LN Odpůrci radaru chtějí ratifikaci pozdržet i kvůli volbám v USA. Očekávají, že pokud zvítězí Obama, projekt zastaví nebo zpomalí. Stane se něco takového?

Nemohu hovořit za příštího prezidenta, ale mohu hovořit o svých pozorováních. První věcí je, že šíření raketových technologií pokračuje, takže tomu bude muset příští prezident čelit. Nový prezident bude také mít úplné informace, které nyní kandidáti nemají. A to sehraje v kalkulacích o tom zda pokračovat významnou roli. Druhou věcí je, že program úspěšně pokračuje. A je důležitá i spolupráce v oblasti protiraketové obrany s NATO, což také bude muset budoucí prezident započítat do kalkulací. Ale asi nejdůležitější věcí je, že si neumím představit prezidenta, který by chtěl omezit počet možností, které má k dispozici. Kdybychom zastavili program protiraketové obrany, jedinou možnost, kterou prezident pak bude mít, bude buď preemptivní zásah, nebo odveta.

* LN Pokud by v Česku ratifikace neprošla, máte plán B?

Je moudré mít plán B. Ale vždy jsme říkali, že Česká republika a Polsko jsou pro rozmístění částí protiraketové obrany optimální. Ale to neznamená, že nejsou další možnosti. Bylo by to ale zklamání jak pro nás, tak pro NATO. A to se týká zvláště radaru, protože ten přispívá i k obraně proti raketám kratšího doletu, což je důležité pro program aliance k ochraně bojiště.

* LN Zelení chtějí garance, že radar, respektive systém bude pod kontrolou NATO. Bude to tak?

Rozumím obavám zelených, ale architektura protiraketové obrany, tak jak by měla vypadat, se skládá z řady senzorů, které spojují antirakety na Aljašce s těmi, co by měly být v Polsku, a dalšími částmi. Co se týče obrany proti raketám krátkého doletu, kterou vyvíjí aliance, ta má vlastní velitelskou a řídící strukturu. Začali jsme tyto systémy postupně integrovat a v září jsme dokázali, že to může fungovat. Ale nemyslím, že by strana Zelených měla diktovat, jak bude vypadat velení a řízení systému, to je na expertech. Hlavně je nutné si uvědomit, že tohle nemá nic společného s útočnými jadernými schopnostmi. Antiraketa opustí silo pouze v okamžiku, když někdo na Evropu nebo Ameriku zaútočí.

* LN Překvapily vás některé argumenty proti rozmístění radaru?

Objevilo se zde mnoho dezinformací a pověstí. Třeba - neexistují žádné zdravotní problémy, které by způsoboval radar. Zařízení funguje už téměř deset let na hustě obydleném ostrově v Tichém oceánu bez jakýchkoli negativních dopadů. Ale žádný z argumentů mě nepřekvapuje. Zjistili jsme jedno: mnoho našich kritiků pracuje s částečnými či špatnými informacemi.

Autor: