Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Ze mše chodili lidé rovnou volit. Na západě i východě

Česko

LVOV „Kdepak, já jsem při mši neřekl ani jedno jméno z osmnácti kandidátů,“ usmívá se řeckokatolický kněz Petro Solskij.

V neděli 17. ledna přišla do stařičkého celodřevěného kostela ze 17. století, který by si zasloužil ochranu UNESCO, celá obec Pisečna. „Společně jsme se ale pomodlili za to, aby si Ukrajinci dokázali zvolit spravedlivého a dobrého prezidenta,“ prohlašuje farář. „Ano, to víte, chodili za mnou, abych jim poradil, komu mají dát hlas, za koho budu hlasovat já sám... Říkal jsem jim, ať se radí s Bohem.“

I otec Petro ale dobře ví, že většina vesničanů v okolí západoukrajinské metropole Lvov dává hlas stávajícímu prezidentovi Viktoru Juščenkovi. Pokládají ho za dobrého křesťana, který zajistí všem církvím na Ukrajině rozkvět.

„Já jsem řecká katolička, muž je pravoslavný, a nehádáme se. Oba jsme volili Juščenka,“ prohlašuje Halina Gorbaňová. A i její manžel potvrzuje, že náboženství se tentokrát nestala kupodivu tématem předvolebních sporů, jako tomu bylo během minulých „revolučních“ voleb před pěti lety.

Rozdělená země Ukrajinská řeckokatolická církev je největší východní katolickou církví na světě. Hlásí se k ní skoro šest milionů Ukrajinců. Nejvíce stoupenců má na Haliči. Na Ukrajině je ale až druhou největší - na prvním místě je Ukrajinská pravoslavná církev.

I pravoslavné chrámy byly včera dopoledne plné věřících voličů. Proto byl největší nápor ve volebních místnostech, až když skončily mše a svátečně oblečení lidé se rovnou od oltáře vydali k urnám.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!