Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

ZE ZÁKULISÍ

Česko

Indické filmové ateliéry Bollywood přichystaly příznačný dárek na rozloučenou pro amerického prezidenta George Bushe, který za necelé dva týdny odejde z Bílého domu. Snímek Prezident přichází je zasazen do Bombaje a vypráví fiktivní příběh o šesti Indech, kteří soupeří o možnost potřást si rukou s nejvyšším představitelem Spojených států při jeho návštěvě ve městě. „Bush je hlavně metaforou pro věci, které Amerika představuje - dobré i špatné -, ale je také trochu terčem zábavy, protože je snadné si z něj dělat legraci,“ prohlásil devětadvacetiletý tvůrce filmu Kunál Roj Kapúr, mimo jiné s poukazem na Bushova častá přeřeknutí, pro něž se vžil termín bushismy.

„Dyž něco končí, tak něco začíná, a co třeba svačina?“ mudrují raperky ČokoVoko ve své písni Co se ti honí hlavou?. Otázka by mohla mířit i na Michaela Jacksona, který se opět usadil v Kalifornii. Tento americký stát přitom zpěvák opustil před třemi lety, kdy jej soud zprostil viny v procesu, v němž byl obžalován z pohlavního zneužívání nezletilého. O stěhování padlého krále popu napsal list Los Angeles Times. Podle něj si padesátiletý Jackson pronajal sídlo v luxusní čtvrti Bel-Air na západě Los Angeles. Za nájem bude měsíčně platit 100 000 dolarů (téměř dva miliony korun). Usedlost má sedm pokojů, 13 koupelen a soukromé kino. Jackson chtěl být podle svého mluvčího blízko místa, kde se děje většina věcí v zábavním průmyslu. Sídlo si pronajal na rok a mezitím nechá zrekonstruovat vlastní dům ve stejné oblasti. Zpěvák po procesu v roce 2005 téměř zmizel z dohledu. Žil v Bahrajnu, v Evropě a v Las Vegas. V poslední době o něm bylo slyšet v souvislosti s žalobou, kterou proti němu podal syn bahrajnského krále. Ten tvrdil, že Jacksonovi zaplatil dopředu za paměti a nové album, ale ty prý hudebník nedodal.

A neobjevují se jen kdysi známá místa, ale i mnohem prozaičtější věci. Například řád člena Britského impéria, který téměř před 40 lety vrátil John Lennon britské králově na protest proti válce ve Vietnamu. Zatímco fanoušci Beatles se domnívali, že kovový kříž je ztracen nebo roztaven, vyznamenání bylo uschováno v archivu řádů v londýnském paláci St. James’s. Podle listu The Times mluvčí paláce uvedl, že vyznamenání bylo řádně uschováno v den, kdy ho Lennon vrátil. Co s řádem bude dál, záleží podle něj na vdově po Lennonovi, Yoko Ono.

Beatles dostali vyznamenání MBE v roce 1965, což tehdy vedlo několik držitelů řádu k tomu, že vlastní řády královně vrátili. Sám Lennon nechtěl ocenění už tehdy, ale nakonec vyznamenání přijal na naléhání manažera skupiny Briana Epsteina. Vrátil ho ale v listopadu 1969 a doprovodil odmítnutý řád dopisem. „Vaše Veličenstvo, vracím svůj MBE na protest proti podílu Británie na konfliktu v Biafře v Nigérii, na protest proti naší podpoře Ameriky ve Vietnamu a proti tomu, že (moje píseň) Cold Turkey jde dolů v hitparádě,“ napsal tehdy Lennon.

Autor: