19. listopadu 2008 13:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zemědělci obklíčili budovu Rady EU

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Budova Rady EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Rady EU. | foto: Reprofoto

BRUSEL Zhruba osm tisíc zemědělců dnes obklíčilo budovu Rady EU, kde ministři zemědělství jednají o největších změnách společné zemědělské politiky za posledních pět let. Blokádou budovy, kterou není možné momentálně opustit, zemědělci protestují proti chystaným změnám.

Jednání o reformách, kam patří například krácení dotací pro velké farmy, se má protáhnout až do časného čtvrtečního rána.

Velkou část protestujících tvoří polští zemědělci, kterých se sešla na místě zhruba tisícovka. Nelíbí se jim především plánované ukončení dotací na produkci tabáku, které unie plánuje na rok 2009. Producenti tabáku ovšem chtějí prodloužení dotací do roku 2013.

"Tabák není součástí plánovaných změn v evropské společné zemědělské
politice," řekla ve středu v Evropském parlamentu eurokomisařka pro
zemědělství Mariann Fischerová-Boelová. Dodala, že celou otázku rozhodně
nehodlá znovu otevírat a považuje ji za uzavřenou.

Zemědělci se v části Bruselu, kde sídlí hlavní instituce, začali scházet již od ranních hodin. Zpočátku jich však bylo pár desítek, z nichž drtivá většina na sobě měla dresy lotyšského hokejového týmu. Lotyši ovšem protestovali zase proti tomu, že farmáři z nových členských zemí nedostávají plnou výši dotací, na rozdíl od "starých" členských států.

Postupně se však řady nespokojenců notně rozrostly. Podle ochranky Rady EU jich bylo kolem 8000, organizátoři jejich množství odhadli na 10.000 a policie na přibližně 7000. Mnozí z demonstrujících nesli v rukou transparenty. "Když nepodpoříte tabák, zakažte kouření", "Bez tabáku nebude co kouřit", hlásaly některé z nich.

Blokáda budovy rady, v níž zasedají zástupci zemí "sedmadvacítky" včetně ministra zemědělství Petra Gandaloviče, zkomplikovala život řadě lidí, kteří se chtěli dostat z budovy ven.
ČTK
  • 31Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.