Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Žena, či muž? Testy budou tajné

Česko

Jihoafrické běžkyni Caster Semenyaové zůstane po dohodě s IAAF zlatá medaile z mistrovství světa

JOHANNESBURG/PRAHA Mohla přijít o zlato a celý svět se o ní mohl dozvědět nejintimnější údaje. Ani jedno se nestane.

Caster Semenyaová zůstává mistryní světa v běhu na 800 metrů. O titul, který letos v srpnu vybojovala na šampionátu v Berlíně, podle včerejší dohody mezi jejími právníky a zástupci Mezinárodní atletické federace IAAF nepřijde.

A to bez ohledu na pochybnosti o pohlaví jihoafrické atletky, které se objevily v létě hned po jejím vítězném závodu.

Během šampionátu na sebe upoutala pozornost neobvykle svalnatou postavou, hlubokým hlasem i nezvyklým nárůstem výkonnosti. Na osmisetmetrové trati v Berlíně zaběhla ve finále nejlepší čas sezony. Svůj osobní rekord si tak během roku zvedla o neuvěřitelných 25 sekund.

Výsledky testů, které měly určit, jestli je Semenyaová opravdu žena, se na veřejnost nakonec vůbec nedostanou. „Zůstanou důvěrné jako záležitost mezi pacientem a lékařem,“ uvedlo jihoafrické ministerstvo sportu.

Veřejné dohady o tom, jestli má Semenyaová právo závodit spolu s ženami, vzbudily zvlášť v její vlasti řadu negativních reakcí. „Snaha zjistit, zda někdo měl, či neměl proti někomu nefér výhodu, je jedna věc, ale ponížení profesionální a čestné sportovkyně na veřejnosti zase druhá,“ zastal se jí také prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma.

V médiích se objevily i informace, že Semenyaová uvažovala dokonce o sebevraždě. Zvlášť poté, co australský deník Sydney Morning Herald přinesl nepotvrzené informace, že Semenyaová je hermafrodit, tedy má mužské i ženské pohlavní orgány.

Semenyaová otevřeně promluvila o svém rozpoložení v rozhovoru pro magazín You. Na jeho stránky se nechala vyfotit v botách s podpatky, nalíčená a se šperky. „Pro mě je to celé žert, nevyvede mě to z rovnováhy,“ prohlásila vyrovnaně. Včerejší dohoda potvrdila, že Semenyaová nijak nepochybila, ať už budou výsledky testů jakékoliv. Řada odborníků upozorňuje na to, že mužské hormony nelze pokládat za doping.

Kvůli tomu, že nedokázalo osmnáctiletou běžkyni ochránit před propíráním jejího soukromí na veřejnosti, naopak nedávno skončilo vedení jihoafrické atletiky.

Nad konečnými výsledky testů se bude Semenyaová dál muset rozhodnout, jak pokračovat ve svojí kariéře. „Ať už bude její mínění jakékoliv, je na nás, abychom to respektovali,“ uvedlo ministerstvo sportu. „Podle mě bude dál závodit jako dívka, kterou také je,“ odhadl ministr Makhenkesi Stofile.

***

„Podle mě bude dál závodit jako dívka, kterou také je,“ odhadl budoucnost Semenyaové ministr sportu Makhenkesi Stofile

Autor: