Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Žije jen pro úspěch Merkelové

Česko

Seriál LN - Kdo jsou lidé, kteří radí vůdcům? V Berlíně úřaduje ženský tandem

Její tvář je téměř neznámá.

Beate Baumannová přesto jako hlavní poradkyně kancléřky Angely Merkelové patří k nejvlivnějším lidem v Německu.

BERLÍN/PRAHA Nemyslí na vlastní prospěch a již dlouhé roky je absolutně loajální. Tak lze ve zkratce vyjádřit asi hlavní důvod, proč si německá kancléřka Angela Merkelová tolik cení služeb šéfky své kanceláře Beaty Baumannové.

Obě ženy navíc spojuje racionální uvažování a pragmatický přístup ke světu. Baumannová si i díky těmto vlastnostem vydobyla roli klíčové poradkyně Merkelové. V této pozici se přitom prakticky vzdala vlastního života a s trochou nadsázky i osobnosti.

Jak k osudovému setkání došlo? Merkelová se s Baumannovou seznámila v roce 1992 díky náhodě. Tehdy byla nejen spolkovou ministryní pro záležitosti žen, ale i místopředsedkyní CDU. Do svého úřadu v sídle strany hledala spolehlivou sílu.

Dobré doporučení Merkelová dostala právě na Baumannovou, která přitom původně chtěla být učitelkou němčiny a angličtiny. Dvouhodinové setkaní však vše změnilo. Od začátku totiž prý bylo jasné, že si obě ženy padly do noty a život Baumannové se začal ubírat jiným směrem.

Baumannová, o jejímž soukromí se prakticky nic neví, krok za krokem následovala kariérní vzestup své nadřízené. V době kolem sponzorské aféry, kterou Merkelová jako šéfka strany nakonec úspěšně zvládla, údajně proslula tím, že často v Bonnu na nádraží čekala do pozdních nočních hodin. Chtěla totiž koupit noviny na další den. Své šéfce pak místo pozdravu řekla: „Nic špatného.“ Toto spojení značilo, že mediální obraz Merkelové nebyl v daný den nijak negativně poškozen. V roce 2005 se Merkelová stala kancléřkou. Hned na začátku přikázala, aby Baumannová dostala kancelář na stejném patře. Obě ženy se tak i dnes setkávají několikrát denně. Důkazem oddanosti Baumannové je podle německých médií i to, že občas řekne já, a myslí tím Merkelovou. Jejím cílem je přitom jen to, aby si Merkelová svůj úřad udržela i po volbách. I proto kancléřku před časem i přes varování dalších poradců přesvědčila, aby přijala dalajlamu. Věřila totiž, že tím Merkelová získá kladné body. I to je důkazem toho, že Baumannová je klíčovou osobou pro tvorbu politické strategie Merkelové.

Je strohým člověkem Baumannová nemá také ráda unáhlené jednání, kancléřce proto několikrát radila, aby místo překotného jednání raději vyčkávala.

Jako strohý člověk také nepovažovala dlouho za důležité to, jak se Angela Merkelová prezentuje v televizi, zda je nalíčená nebo jaké oblečení má na sobě. Merkelová však později sama zjistila, že i na tyto věci musí více dbát. Mnozí novináři ale podotýkají, že by Merkelové prospělo, kdyby si našla šikovného pisatele projevů. Její politický styl by tak mohl být vzletnější. Toho se ale prý Baumannová bojí. Podle ní by Merkelová přestala být autentická.

Sama Baumannová neposkytuje rozhovory a vyhýbá se focení. I tak však mezi některými stranickými kolegy vzbuzuje strach. Ti potom o ní s novináři často hovoří jen mimo záznam, a to ještě s ustrašeným výrazem. Další poradci Merkelové, mezi které patří třeba ekonomický expert Jens Weidmann a poradce pro zahraniční otázky Christoph Heusgen, se tak musí smířit s méně důležitou rolí.

***

Poradci německé kancléřky Tým lidí, kterými se Angela Merkelová obklopila, je poměrně malý. Většinu jeho členů si kancléřka přivedla k sobě do úřadu. Za pozornost stojí zejména tři lidé.

Beate Baumannová (45) Stojí v čele kanceláře Merkelové. Pro kancléřku představuje mezi poradci číslo 1. Baumannová je své šéfce absolutně oddaná. Vše podřizuje cíli, aby Merkelová Německu vládla i po podzimních volbách.

Christoph Heusgen (53) V kancléřském úřadě vede oddělení, které má na starosti zahraniční agendu. Jako dlouholetý diplomat těží mimo jiné ze zkušeností, které získal v Bruselu.

Jens Weidmann (41) Jeho roli šéfa ekonomického oddělení zvýraznila světová hospodářská krize.

Autor: