Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zimní stadion: legenda končí

Česko

Areál za Lužánkami - První z torz slavných sportovišť jde k zemi

BRNO Slavné brněnské sportoviště mizí z povrchu země. Včera vjely do zchátralého Zimního stadionu bagry a další mechanismy. Stalo se tak deset let poté, co tam sehrála poslední zápas Kometa, a 45 let poté, co kluziště z roku 1947 překryla unikátní kovová střecha.

Právě ta nyní bude paradoxně rozebírání sešlé stavby nejvíce komplikovat. Přesto stavbaři i vedení města tvrdí, že zchátralý objekt zmizí do tří měsíců a na místě bývalého venkovního kluziště za stadionem vyroste nová mobilní ledová plocha. Nejprve demoliční čety vybourají jedno čelo budovy, kudy pak dovnitř najedou bagry s rameny zakončenými nůžkami. „Ty rozstříhají celou konstrukci, střecha by měla být dole do konce roku. Ocelové zbytky skončí v kovošrotu, “ popsal Tomáš Němec ze společnosti Unistav.

Po ledové ploše zůstane jen obrovská jáma Současně začnou dělníci pracovat na rekonstrukci sociálních zařízení u dřívějšího venkovního kluziště, která se promění v návštěvnické zázemí mobilní plochy. „Po odstranění střechy tu instalujeme recyklační linku. Betonový recyklát z odstraněných tribun a ploch poslouží na dno a vysvahování jámy, která po stadionu zůstane,“ upřesnil Němec. V poslední fázi dobudují stavbaři mobilní kluziště.

Harmonogram prací by mohla narušit jedině likvidace ekologické zátěže, jejíž rozsah nikdo nezná. „Čpavek, který se používal pro výrobu ledu, určitě nějakou kontaminaci způsobil,“ míní primátor města Brna Roman Onderka. „Jsme připraveni zlikvidovat znečištění v rámci českých norem pro nakládání s jedovatými odpady. Stavbu to nesmí zdržet,“ prohlásil Němec. Náklady na demolici a výstavbu nové plochy činí zhruba 65 milionů korun. Bourání je dražší než vybudování kluziště. „Poměr je tak tři ku jedné ve prospěch demolice,“ odhaduje primátor.

Co vyroste na místě zbouraného stadionu, není ještě rozhodnuto, jasněji by mělo být příští rok. Pouze pozemky město prodat nehodlá, i když zájemců o atraktivní lokalitu by bylo dost. Podle Onderky tam však zřejmě nebude sportoviště. Navrhuje propojit tento cíp Ponavy s parkem Lužánky přes frekventovanou křižovatku mostem.

Bývalé vedení města plánovalo, že na místě zimního stadionu vyroste nový - a na stavbě sportovního komplexu Ponava se bude podílet také soukromý sektor. Zástupci nyní již opoziční ODS kritizují, že tak vlastně město hodilo do koše celé náročné přípravy. Strany www.ponava.cz, které ho přibližují, byly ale včera ještě v provozu.

Nynější radní prosazují, aby víceúčelová hala, která poslouží i hokejistům, vyrostla v Západní bráně poblíž bohunického sídliště. Podle nich by za Lužánkami po přestavbě sousedního fotbalového stadionu nestačila dopravní infrastruktura, chyběla by místa k parkování. „Navíc Brno by se muselo zadlužit na dalších třicet let a ročně splácet 300 milionů,“ soudí Onderka.

Hokejisté likvidace starého stadionu litují To, že Zimní stadion zmizí, je líto i bývalým hokejistům. „Je to smutné, přáli bychom si, aby stadion byl tady, kde jsou lidé zvyklí a kde měl tradici,“ trochu zalitoval bývalý vynikající hokejový obránce Komety Brno František Mašláň.

Současný stav Zimního stadionu je důsledkem privatizace na začátku 90. let, kdy komplex svaz tělesné prodal soukromé firmě. Ta ho nedokázala udržet v chodu a posléze ho i kvůli sérii majetkových sporů uzavřela. Poté už hala chátrala podobně jako nedaleký fotbalový stadion. Radnice „zimák“ odkoupila v roce 2004 a od té doby rozhodovala, co s ním. Přesněji jak ho zlikvidovat. Technologie, která naposled sloužila v roce 2000, je totiž zničená, kovové části zmizely ve sběru, uvnitř je smetiště.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!