Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Znovu tvrdí: Dohodli jsme se

Česko

Politici prý našli kompromis a dnes schválí Janotův „úsporný balíček“. Schodek by neměl přesáhnout 170 miliard korun

PRAHA Česká veřejnost se ještě ani neoklepala z názorových veletočů české politické špičky - a už je zde další „jistá“ dohoda.

Politici napříč stranami včera ve sněmovně se včera na poslední chvíli dohodli na souboru opatření, která mají snížit deficit státního rozpočtu z 230 na 170 miliard. Tak to alespoň po schůzce u premiéra Jana Fischera tvrdí.

Jak dlouho bude platit tentokrát, se dozvíme už brzy. Dnes se totiž mají političtí lídři setkat znovu. Dojednaný návrh navíc ještě mají posuzovat poslanecké kluby jednotlivých stran. Až pak o balíku bude jednat sněmovna, která ho v Miloslavem Vlčkem vyhlášeném stavu legislativní nouze může přijmout už dnes, nejpozději však v pátek.

Včerejší dohoda na změnách původního tzv. Janotova balíku vycházela vstříc spíše levici.

Především socialisté také včera jako svoji zásluhu vyzdvihovali, že rodičovský příspěvek, porodné a mateřská zůstaly v původní výši a nesníží se, jak s tím počítal původní Janotův návrh. Snižovat se nebudou ani příspěvky postiženým lidem na sociální služby.

Levice ale zase musela pravicovým stranám ustoupit od vyššího zdanění bohatých lidí s příjmy nad 145 tisíc korun měsíčně.

Šéf socialistů Jiří Paroubek poté tvrdil, že Janotou plánovaný deficit ve výši 155 miliard se zvedne o 8,3 miliardy korun. Tedy na 163,6 miliardy. Později experti ODS a ČSSD vyčíslili schodek na 159 miliard korun. „Pochopitelně musím respektovat dohodu předsedů nejsilnějších politických stran a pana premiéra. Víc to nebudu komentovat, neznám teď detaily,“ reagoval Janota na výsledek dohody po zasedání rozpočtového výboru sněmovny, který se konal ve stejný čas jako schůzka lídrů s Fischerem. Podle šéfa ODS Mirka Topolánka se jedná o „kosmetické změny“ a dohoda je „svým způsobem vyvážená“. Zejména občanským demokratům a TOP 09 se ale úpravy příliš nelíbí a nebudou pro žádné pozměňovací návrhy.

Rozpočtový výbor sněmovny kromě jiného podpořil snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta, jak původně prosazoval ministr financí, než se proti tomu postavili soudci. Paroubek ale včera oznámil, že socialisté budou trvat na dvaceti procentech. Tato věc však není součástí balíku opatření, takže ho nemůže ohrozit.

Situaci včera vyhrotil i sám Janota. Ten dopoledne prohlásil, že pokud by sněmovna úsporná opatření nepřijala, ve své funkci skončí. „Pod takový rozpočet se nepodepíšu, to raději nebudu ministrem financí,“ sdělil doslova Janota.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Když se člověk chová konstruktivně, tak se v tom hledají vedlejší důvody. Nám jde o to, aby jsme měli rozpočet,“ reagoval šéf ČSSD Paroubek na dotaz, zda od původních požadavků neustoupili i na základě Janotovy hrozby demisí. Premiér Fischer navíc dopředu avizoval, že v takovém případě by skončila celá vláda.

Pokud dnes soubor úsporných opatření skutečně projde a deficit státního rozpočtu bude pod zmiňovaných 170 miliard korun, vláda může být v klidu. V takovém případě by ji zřejmě poslanci podpořili, i kdyby hlasování o rozpočtu spojila s otázkou důvěry kabinetu. Fischerova vláda tak zemi zřejmě povládne až do voleb v květnu příštího roku. O tom, co by v nich měl kabinet, který měl původně zemi vládnout jen do začátku října, dělat, se budou politici teprve bavit. Premiér politikům oznámil, že bude o obnovení mandátu vlády usilovat po 8. říjnu.

***

Jak se dohodli Šéfové politických stran se dohodli na kompromisu: Levice ustoupila od vyššího zdanění lidí s příjmem nad 145 tisíc Kč měsíčně. Nově měla daň činit 23 procent. Pravice ustoupila od požadavku na snížení rodičovského příspěvku o 10 procent, snížení porodného na 10 tisíc a snížení příspěvků na péči.

Autor: