21. listopadu 2008 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zrušte nám stravenky, zastavíme dopravu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 76Diskuse
Tramvaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Zaměstnanci Dopravního podniku hl. města Prahy by mohli přijít o výhody. Ministr financí Miroslav Kalousek chystá zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek a stravenek. Odboráři mu proto odeslali dopis, v němž požadují, aby plánované změny zastavil. Pak nezbude, než v Praze zastavit tramvaje, autobusy a metro, píší odboráři.

Ministerstvo financí navrhuje v novém zákonu o daních z příjmu zrušit nebo omezit ze 118 daňových výjimek 42, včetně zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek, a nahradit je částečně novinkou, zaměstnaneckým výdajovým paušálem. Zákon by měl začít platit od roku 2010, schválit jej musí vláda a poslanci.

"Uvažované dodanění benefitů by bylo diskriminační k ostatní části zaměstnanců, kteří pobírají různá zvýhodnění od svých zaměstnavatelů," píšou odboráři. Obvinili rovněž ministra Kalouska, že v době finanční krize chce negativní situaci pro zaměstnance DPP ještě prohloubit.

Zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek již dříve odmítli železničáři a i oni pohrozili stávkou. "Jestliže nám bude někdo chtít sáhnout na režijky, tak to zastavíme," řekl místopředseda Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Petr Bazger. Podle něj jde především o princip a nikoliv o peníze, režijky prý jsou historickým benefitem, který je na železnici od jejího vzniku.

Uvozovky dolníJestliže nám bude někdo chtít sáhnout na režijky, tak to zastavíme.Uvozovky horní

Zrušení daňového zvýhodnění stravenek může podle dřívějšího vyjádření odborářů ještě více zvýšit tlak na růst mezd a zaměstnavatelé se kvůli tomu mohou dostat do závažných problémů.

Se změnou u stravenek nesouhlasí ani Hospodářská komora. "Obáváme se, že ustanovení vytváří nerovné podmínky mezi velkými organizacemi, které mohou mít vlastní závodní stravování a malými organizacemi, které převážně řeší stravování zaměstnanců prostřednictvím jiných subjektů," uvedl dříve prezident HK Petr Kužel.

Ministerstvo: Musíme si určit priority
Rušení výjimek je podle ministerstva financí ovlivněno nastavením priorit. Těmi jsou podpora bydlení, podpora rodin s dětmi, podpora zodpovědnosti na stáří, podpora veřejné prospěšnosti a podpora výzkumu, vývoje a vzdělávání.

Zachována tak zůstane například daňová odečitatelnost úroků z hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. "Našim cílem je, aby do konce letošního roku návrh zákona projednala vláda. Na počátku roku 2009 by se měla reforma dostat do parlamentu," uvedl již dříve náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Vláda ve středu schválila nový daňový řád. Mezi nově navrhovaná opatření patří například sloučení daní a odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

Nový řád by měl také o pár dnů zkrátit lhůtu pro bezhotovostní placení daní, zpřísnit pravidla pro doručování zásilek z finančního úřadu, tak aby nebylo možné se jim vyhýbat, nebo zruší možnost ministra financí prominout daň.

Lidovky.cz
  • 76Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!