Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Zubní kaz vyvolávají chytré bakterie

Česko

Mikroorganismy se chemickými signály domlouvají jako mravenci a množí se v závislosti na množství potravy v ústech

Málokterá civilizační choroba je tak rozšířená jako zubní kaz. Až na světlé výjimky ho máme všichni a zbavit se ho nedokážeme. Jeho původcem jsou totiž velmi odolné bakterie ústní dutiny.

Nejhorší z nich se jmenuje Streptococcus mutans. Když sníme potravu obsahující cukr nebo škrob, bakterie zajásají. Nakrmili jsme je a ony teď mohou vytvářet kyseliny, kterými naleptávají povrch zubů. Tak nějak vzniká zubní kaz.

„Zbavit se těchto vetřelců by ale nebylo rozumné,“ vysvětluje profesor Zdeněk Broukal z Výzkumného ústavu stomatologického v Praze. Podle jeho slov bychom tak ohrozili zažívací trakt, neboť by do něj společně s potravou snadněji pronikaly nějaké škodlivější mikroorganismy. Zcela vybít Streptococcus mutans tedy nelze. Jediným řešením je omezit škodlivost ústních bakterií. Vědci zjistili, že existují tři základní vlastnosti, které se podílejí na vzniku zubního kazu. Nejrizikovější vlastností je schopnost bakterie přichytit se aktivně na povrch zubu. Pokud by se ji podařilo omezit, máme zčásti vyhráno. Jenomže je tu další vlastnost, která nám to vítězství zkalí.

S každým sladkým soustem připravujeme bakteriím banket, ze kterého vznikají leptající kyseliny. Potravy je ale mnohem víc, než kolik bakterie právě potřebují, a proto se naládují jakoby do zásoby. Potravu si uloží podobně jako velbloudi a i když několik dní nejíme sladké, bakterie se chodí najíst do své spižírny a nadále tvoří kyseliny.

„Kdybychom dokázali omezit tyto schopnosti, tak potom mikroorganismy ve chvíli, kdy je přítomná v puse nějaká sladkost, budou vytvářet kyseliny, a ve chvíli, kdy se ústa vyčistí, tak mikroorganismy začnou hladovět,“ vysvětluje profesor Zdeněk Broukal.

Třetí velmi závažnou schopností bakterií v ústech je jejich schopnost komunikovat mezi sebou. Chovají se podobně jako mravenci.

Najednou začne převažovat chemická signalizace, která dejme tomu jako by říkala: „Neblbněte, nemnožte se moc. Nemáme v téhle chvíli co žrát. Odejdem na to všichni.“ Pokud chceme úspěšně bojovali se zubním kazem, musíme toto chování bakterií potlačit tak, abychom je nezabili docela, ale výrazně omezili jejich schopnosti.

„Dnes už známe molekulární složení lepidla těchto bakterií. Nebyl by problém vyrobit vakcínu, která by do slin dostala protilátky. Ty by mohly buď zablokovat tvorbu lepidla, takže by se bakterie nemohly přichytit na zuby,“ říká profesor Zdeněk Broukal.

Nebo druhá možnost: znemožnit bakteriím vytvářet si zásoby, takže se z nich stanou podvyživení chudáci, kteří budou mít podváhu. A třetí možnost - nějakým způsobem jim zablokujeme schopnost dorozumívání s ostatními mikroorganismy, aby se nemohly domlouvat, jak se chovat. To znamená vytvořit jim v ústech Babylonskou věž.

Vědci se už pokusili vyrobit vakcínu proti zubnímu kazu, která blokovala lepidlo bakterií. Ovšem zjistilo se, že lepidlo má chemicky podobné složení jako nitroblána srdeční. Pokusná zvířata po tom očkování dostala autoimunitní endokarditidu. To znamená, že vytvořené protilátky se obrátily proti nitrobláně srdeční. Na řadu proto přišlo genetické inženýrství. Jinými slovy - vyjmout bakterie z pusy, něco s nimi provést a opět je vrátit zpátky. V současnosti už v amerických laboratořích existují kmeny bakterií, které tyto schopnosti mají.

Tohle by se asi spíš dělalo tak, že by se pravidelně mikroorganismy v dutině ústní jakoby vyměňovaly, to znamená po nějakém důkladném mechanickém vyčištění nebo třeba i chemické kontrole ústního prostředí by se tam vnesly nějaké mikroorganismy jiné.

Existuje ale ještě jedna možnost, jak bojovat se zubním kazem, jsou jí probiotické organismy, obsažené například v jogurtech.

„Ovšem zatím je to ve fázi, kdy mikroorganismy v dutině ústní lze sice ovlivnit, ale za cenu velice častého a velice objemného množství probiotických mikroorganismů, které se do dutiny ústní vkládají.

Den, kdy odhodíme kartáček a zubní kaz bude minulostí, je tedy asi ještě stále v nedohlednu.

***

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...