Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Zvládají Japonci jadernou krizi? Ptali jste se Dany Drábové

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

UKONČENO

Nejdříve zemětřesení, pak tsunmi a nyní hrozba jaderné katastrofy. Japonsko zažívá v těchto dnech největší apokalypsu od dob Hirošimy a Nagasaki. Přestože japonské atomové elekrárny byly pokládány za nejbezpečnější na světě, zemětřesení ukázalo, že ani to není jistota. V jaderné elektrárně Fukušima o víkendu přestalo fungovat chlazení a budova prvního bloku vybuchla a zřítila se. Do ovduší unikla radiace, která přesahovala tisícinásobek povolené normy. V hale třetího reaktoru zase výbuchl vodík, který si vyžádal tři zraněné, sedm lidí se pohřešuje. Jak velké mohou být následky výbuchu? Dalo se mu zamezit? A mají se i ostatní země bát radiace? Odolal by přírodním živlům Temelín? Na tyto a další otázky odpovídala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. K otázkám čtenářům se ještě vrátí

položených otázek: 87 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (14.3.2011 13:20) Koulinka
Můžete, prosím, nastínit nejhorší možný scénář? A jeho dopady na obyvatele Japonska a okolní státy?
ODPOVĚĎ (14.3.2011 15:33)
Nepodaří se chladit, roztaví se palivo, protaví se reaktorová nádoba, selže ochranná obálka. Pak by byly významné dávky záření do několika desítek kilometrů od elektrárny a měřitelná radiace (bez vlivu na zdraví) po nějakém čase možná i nás.
OTÁZKA (14.3.2011 10:53) Anonym
Dobrý den paní Drábová, jaké budou důsledky poškození jaderných reaktorů pro bezprostřední i vzdálenější okolí ? Dá se předpokládat, že by byly zničené elektrárny v budoucnu ještě použitelné, nebo se reaktory pouze zakonzervují do doby "úplného vyhoření paliva" tak jako tomu je v Černobylu? Lze tuto katastrofu a její důsledky srovnávat s důsledky které pro Evropu měl výbuch Černobylského reaktoru ? Děkuji J.Matyáš Náchod
ODPOVĚĎ (14.3.2011 15:44)
Dobrý den, důsledky jse jsem se snažila popsat v předchozích odpovědích, stejně jako to, že reaktory zalité mořskou vodou považuji z hlediska dalšího provozu za odepsané. Nejspíš se provozovatel bude snažit poškozené palivo z nich vyjmout a zlikvidovat či zabezpečit lepším způsobem. A s Černobylem je i nejhorší myslitelný scénář této události nesrovnatelný, troufám si říci, že důsledky by se omezily na Japonsko samotné. Budu muset tento on line rozhovor přerušit, dneska je to opravdu trochu smršť. Všechny dotazy jsou však velmi zajímavé, tak jsem požádala redakci Lidovek, aby mi umožmila se k nim ještě vrátit. Budu se snažit postupně odpovídat ještě dnes večer a během zítřka. Mějte se mnou, prosím, trpělivost. Zatím se loučím.
OTÁZKA (14.3.2011 10:54) zuzana
dobry den, jak dlouho se radiace v ovzdusi udrzi a jak se s ni nasledne bojuje? dekuji.
ODPOVĚĎ (14.3.2011 17:43)
Ještě jednou dobrý den, jsem na chvíli zpátky a pokusím se zvládnout pár dalších dotazů. Byl to však náročný den, tak se předem omlouvám za překlepy apod. Setrvání radioktivních částic v ozduší záleží především na jejich velikosti, chemické formě. počasí(prší/neprší)a také na tom o jaký radionuklid se jedná a jaký má poločas rozpadu. Větší částice z atmosféry vypadnou na poměrně malé vzdálenosti od zdroje, obecně díky ředění aktivita v ovzuší rychle klesá se vzdáleností. Dlouhožijící radionuklidy se ve vyšších vrstvách atmosféry mohou udržet dost dlouho, i léta. Pořád jsou měřitelné pozůstatky ze zkoušek jaderných zbraní v atmosféře v 60. letech minulého století. Hlavní cestou k člověku je inhalace, když jsou hodnoty vyšší (v blízkosti zdroje) je třeba použít respirátor nebo aspoň roušku. Ale to se týká opravdu jen blízkého okolí zdroje.
OTÁZKA (14.3.2011 11:55) Michal Biskup
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na 2 věci. 1) V jednom z postižených japonských reaktorů se údajně mimo uranu užívá jako palivo i plutonium, co je to za reaktor a jaký je rozdíl od reaktoru jen s uranovým palivem. 2) Pokud došlo k tavení jadra reaktoru, jak se po vychladnutí bude s reaktorem nakládat, lze ho rozřezat a zlikvidovat, nebo se "pohřbí" na místě jako v Černobylu? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (14.3.2011 17:47)
Dobrý den, 1) ano, 3. blok Fukušimy 1 skutečně používá tzv. MOX palivo s příměsí plutonia, je to palivo, kde se využívá uran plutonium z přepracovaného vyhořelého paliva z jiných reaktorů. Jinak je tento reaktor stejného typu jako ostatní v lokalitě. 2) Myslím, že snaha bude palivo vyjmout a zpracovat do vhodnější formy pro bezpečné uložení, neponechávat ho v reaktorech. Technologie na to jsou.
OTÁZKA (14.3.2011 12:07) Jirka
Dobrý den, jsou podle vás opodstatněné požadavky Rakouska na revizi jaderných elektráren v Evropské unii po japosnké tragédii? Myslíte si, že může dojít k explozi celého reaktoru např. poté, co včera došlo k dalšímu výbuchu v elektrárně? Děkuji
ODPOVĚĎ (14.3.2011 17:51)
Požadavky Rakouska odpovídají jejich přístupu k tomuto zdroji energie. Havárie ve Fukušimě bude jistě zdrojem poučení a dalšího vylepšení bezpečnosti, byla by hloupost se tomu bránit. Jaké budou konkrétní návrhy rakouských kolegů, to teprve uvidíme, není proč nevzít ty rozumné. Může dojít k výbuchu vodíku či páry, ale pokud je reaktor odstaven, tak největší vybuch může přivodit právě ten vodík. Reaktor jako takový už nevybuchne a jaderný výbuch vůbec nepřipadá v úvahu. To elektrárny neumějí.
OTÁZKA (14.3.2011 12:29) jm
Dobry den, muzete nejak zjednodusene popsat v cem je nyni problem, po otresech byl preci reaktor "zastaven", proc je ho nutne stale chladit, pripadne pokud je to dano setrvacnosti, jak dlouho to bude jeste nutne?
ODPOVĚĎ (14.3.2011 17:54)
Problém není štěpná reakce, ta byla úspěšně zastavena, ale tzv. zbytkové teplo v důsledku produktů štěpení, které v palivu jsou. Toto teplo se vyvíjí ještě dlouho po zastavení reaktoru a musí se odvádět. Použité jaderné palivo je třeba chladit desítky let.
OTÁZKA (14.3.2011 10:08) jm
Paní Drábová, lokální měření v Mnichově naměřilo v noci z 11 na 12.3. neuvěřitelné 57 násobné zvýšení radiace... čemu to lze přisuzovat, mrak z Japonska to určitě ještě být nemohl! (měření pro ověření zde: http://inters.bayern.de/mnz/php/ifrmw.php?station=812&komp=207&tbltyp=2 )
ODPOVĚĎ (14.3.2011 17:57)
Na to se musím kouknout, netuším. Z Japonska to není stoprocentně. Pokud to není kachna, nebo chyba měření, tak je mi to záhadou. Ale zkusím popátrat.
OTÁZKA (14.3.2011 10:29) Kvak
Myslíte si, že podobné situace budou vodou na mlýn, těm co chtějí zabránit stavbám nových jaderných elektráren a odsunou celosvětovou renesanci jaderné energetiky?
ODPOVĚĎ (14.3.2011 17:59)
Dozajista, však už to můžeme slyšet, ale to je jejich právo. I když mi to vzhledem k situaci v Japonsku přijde trochu v nevhodnou dobu. Na tyhle diskuse bude ještě spousta času a prostoru.
OTÁZKA (14.3.2011 10:35) Petr
Paní Drábová, Jak je možné, že nenaskočily náhradní zdroje elektrické energie na pohon čerpadel, které se musejí neustále zkoušet. Kde soudruzi z Japonska udělali chybu ?
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:01)
Diesely naskočily, ale po hodině je zničila záplavová vlna. Baterie vydržely podle své kapacity. A pak už nebylo nic, ale to asi nejde nikomu vyčítat, situace byla opravdu extrémní.
OTÁZKA (14.3.2011 10:37) slofik
Jak hodnotite krizovou komunikaci provozovatele elektrarny a japonskeho jaderneho dozoru?
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:04)
Jako v dané situaci možnou, prioritou je záchrana životů a zdraví a ochrana okolí. Informace, které jdou z Japonska do zahraničí, jsou dost podrobné a časté, jak je to uvnitř země, to nevím.
OTÁZKA (14.3.2011 10:38) Tomáš Peták
Dobrý den,velice si vážím Vaší práce. Myslíte, že by bylo správné, aby ČR jasně a zřetelně sdělila kritikům jádra, že alternativou bezjaderné Evropy je "svícení loučemiů,živod bez elektroniky atp ? Nemyslíte, že by se neměla míchat jablka (bezpečnost jaderných elektráren) s hruškami (extrémní zemětřesení a tsunami)? Myslím, že státu by se vyplatila osvětová kampaň i v zahraničí - a´t ji zaplatí třeba dodavatelé pro JE.... Děkuji a příjemný den.
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:08)
Dobrý den, tohle všechno bude předmětem dlouhých a emotivních diskusí, však už to začalo. Vždycky bychom se měli snažit vysvětlit, že je možné se rozhodnout mnoha způsoby, ale každé rozhodnutí má své náklady, případně následky. A je na nás, abychom si vybrali...
OTÁZKA (14.3.2011 10:44) Tibor Otta
K čemu se v jaderné elekrárně používá vodík? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:10)
Nejvíce pro chlazení generátoru turbosoustrojí.
OTÁZKA (14.3.2011 10:49) Helena K.
Dobry den, pani Drabova, nas kamarad studuje v Sendai, momentalne se z mesta nemuze nikdo dostat ven. Hrozi mu nebezpeci? Dekuji za odpoved a preji Vam hezky den.
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:12)
Určitě ne ze záření, hodnoty v Sendai jsou na normální úrovni. Horší je zničená infrastruktura a z toho plynoucí problémy. A ještě jedna rada, Japonci jsou pečliví a spolehliví, dala bych hodně na případné rady a pokynu jejich záchranářů a úřadů.
OTÁZKA (14.3.2011 10:50) Vladislav Kolman
Jsou reaktory v Temelínské elektrárně (a v Dukovanech) stejného typu, jako reaktory v Japonsku? Jsou Temelínské reaktory bezpečnější, nežli reaktory v Japonsku? Děkuji předem za odpověď.
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:17)
Ne, u nás se provozují reaktory tlakovodní, ty ve Fukušimě jsou varné. Bezpečnostní parametry jsou srovnatelné, v obou případech se jedná o reaktory chlazené a moderované lehkou vodou. Použiji této příležitosti a uvedu zde odkaz na náš web, kam jsme během dne umístili alespoň základní informace a podle vývoje situace a našich možností je budeme aktualizovat: http://www.sujb.cz/?c_id=1079
OTÁZKA (14.3.2011 11:06) Pokorny
Na servru patria.cz jste uvedla, cituji: Za zásadnější problém pro jaderné elektrárny Drábová označuje blackout, tedy situaci, kdy se elektrárna samotná ocitne bez elektrické energie. " Naše elektrárny jsou ale pojištěny v tomto směru ještě více, než je mezinárodní praxe. Například Temelín si může proud dotáhnout až z Lipna," uvedla. Konec citace. Moje otázka:Pani Drabová to myslíte vážně? Můžete nastínit technickou jak to udělat? To si myslíte, že se natahne kabel?
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:19)
Tak technicky Vám to popsat neumím, každý se vyzná jen v omezeném množství věcí. Ale vím, že to bylo úspěšně odzkoušeno, takže řešení existuje. Doporučuji se zeptat temelínských.