Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Zvládají Japonci jadernou krizi? Ptali jste se Dany Drábové

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová

UKONČENO

Nejdříve zemětřesení, pak tsunmi a nyní hrozba jaderné katastrofy. Japonsko zažívá v těchto dnech největší apokalypsu od dob Hirošimy a Nagasaki. Přestože japonské atomové elekrárny byly pokládány za nejbezpečnější na světě, zemětřesení ukázalo, že ani to není jistota. V jaderné elektrárně Fukušima o víkendu přestalo fungovat chlazení a budova prvního bloku vybuchla a zřítila se. Do ovduší unikla radiace, která přesahovala tisícinásobek povolené normy. V hale třetího reaktoru zase výbuchl vodík, který si vyžádal tři zraněné, sedm lidí se pohřešuje. Jak velké mohou být následky výbuchu? Dalo se mu zamezit? A mají se i ostatní země bát radiace? Odolal by přírodním živlům Temelín? Na tyto a další otázky odpovídala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. K otázkám čtenářům se ještě vrátí

položených otázek: 87 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (14.3.2011 12:46) Martin
Dobry den, probiha v pozkozenem bloku elektrarny Fukusima i nadale naplno jaderna reakce? Jak slozite je v podobne situaci reakci zpomalit ci zastavit? A proc nelze situaci resit prostym vyndanim palivovych tyci z reaktoru? Dekuji za odpoved!
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:25)
Dobrý den, štěpná reakce byla úspěšně zastavena několik okamžiku po prvních otřesech. Je to naprostá priorita, proto má každý blok několi na sobě nezávislých systémů, jak toho dosáhnout. První je pád tzv. havarijních řídících tyčí do aktivní zóny. Ty v mžiku vychytají neutrony a reakce se zastaví. Kdyby selhaly, jsou k dispozici další nezávislé systémy, jak dostat do reaktoru bór (roztok kyseliny borité). Ten funguje stejně. Reaktor je za provozu hermeticky uzavřen a pracuje s vysokými teplotami a tlaky, proto vyvezení palivových tyčí není řešením. To by bylo dávno pozdě.
OTÁZKA (14.3.2011 11:14) Jana
Dobrý den, je poškození chladícího systému na několika reaktorech způsobeno konstrukční vadou? Je možné ošetřit tyto systémy proti tak silným otřesům? Děkuji za odpověď a přeji krásný den
ODPOVĚĎ (14.3.2011 18:29)
Dobrý den, chladící systémy přestaly fungovat (aspoň podle informací, které máme) v důsledku úplné ztráty elektrického napájení (vysvětlovala jsem to výše). Nemáme žádné zprávy o poškození otřesy. A teď už se zase musím chvíli věnovat něčemu jinému. Pokud se mnou budete mít ještě trpělivost, zkusím další várku odpovědět zítra. Hezký večer
OTÁZKA (14.3.2011 10:51) Klara Volkova
Jak se vlastne v takovem pripade da dale postupovat?Jak dlouho mohou trvat opravy elektrarny?Jake nasledky ma radiace v ovzdusi a jak rychle se siri.
ODPOVĚĎ (15.3.2011 17:55)
Dobrý podvečer, myslela jsem, že se k dotazům dostanu dříve, alemediální smršť pokračuje... Pokud to ještě někoho zajímá, pokusím se o pár dalších odpovědí. Prioritou je chladit a chladit. A držet celistvost ochranných obálek. Snad se to ještě může podařit, situace se ale nevyvíjí moc dobře, zejména na bloku Fukušima 2. Bloky 1, 2 a 3 jsou pro další provoz pravděpodobně odepsány, poté, co se podaří situci stabilizovat, přikročí se k jejich pozvolné likvidaci.
OTÁZKA (14.3.2011 11:04) Anonym
Dobrý den, pokud dojde k nejhoršímu - např. roztavení paliva - jakou máme jistotu, že nedojde k úniku radiace, když už byl provozovatel nucen kvůli vysokému tlaku vypouštět lehce radioaktivní páru z reaktoru ven? Jinými slovy: co se stane, když se jim nepodaří reaktory uchladit?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 17:56)
Když se nepodaří reaktory uchladit, dojde k velkému úniku radiace a lze předpokládat nutnost ochranných opatření do vzdálenosti desítek km od elektrárny.
OTÁZKA (14.3.2011 11:08) david kucera
dobry den mohla byste prosim jednoduse lidem co nepobrali technicke vzdelani vysvetlit jaka radiace unikla jaky jaky unik hrozi jak se dekontaminuje a jake je je z toho nebezpeci pro cloveka ? rad bych abymeli meli lidi pravdive informace a novinari meli z ceho cerpat propadne malu referat na vasich www by nebyl take spatny
ODPOVĚĎ (15.3.2011 17:57)
Malé referáty na zadané téma už na našem webu (www.sujb.cz) jsou, stejně jako aktualizovaný přehled situace.
OTÁZKA (14.3.2011 11:11) J.V.
Dobrý den, je chování reaktorů VVER u nás nějak zásadně odlišné od varných reaktorů v případě, že dojde k selhání chlazení jako v Japonsku? Nebo bychom v případě, že k selhání dojde, měli podobně velké starosti?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:00)
Chování by bylo podobné, reaktory ovšem VVER mají větší bezpečnostní rezervy a také větší zásoby vody pro havarijní dochlazování. Ale v takovéto extrémní situaci bychom také měli starosti.
OTÁZKA (14.3.2011 11:15) david kucera
na ceskem internetu se objevuji desitky clanku jak je jaderna energie nebezpecna, muj nazor je ze prave to co se deje v japonsku ukazuje jak dobre jsou elektrany postavene (ano zlepseni se najde vzdy) vnimate nejaky prinos pro normy uzivane v cesku navrhnete nejake zlepseni ? je na vas v ramci reakci v japonsku vytvaren nejaky vetsi tlak od odpurcu nez je bezne zvykem ?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:03)
Sohlasím s Vámi, že ty elektrárny zemětřesení vydržely vlastně dost dobře, ale tsunami už bylo moc, přišly o poslední v té chvíli možný zdroj proudu (dieselgenerátory). Tlaky byly, jsou a budou. intenzita a emoce jsou nyní na vzestupu, ale to také patří k naší práci, zvládnout to s chladnou hlavou.
OTÁZKA (14.3.2011 11:20) Trm
Dobry den, nemyslite si, ze se zase vyroji banda ruznych pritroublych ekoaktivistu a bude situaci v Japonsku zneuzivat ve stylu: ,,Vidite, bakana jaderna elektrarna, pojdme radeji vsichni zpet do jeskyne?''''
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:04)
Jen bych je tak expresivně netitulovala, ale musíme s tím počítat. Na názor má ovšem každý právo :-).
OTÁZKA (14.3.2011 11:23) Milan
Dobrý den paní Drábová, myslím že jste nyní jedna z nejdůležitějšich osob protože Vaše informace jsou odborné a nikoliv senzacechtivé. Ostatně text na zdejšim webu je toho důkazem. Je možno nějak zvýšit tok pravdivých informací (např. alespoň na Vašem webu) ? Můžete vystoupit ve veřejnoprávním médiu (TV) na Vaši žádost ? Děkuji a vydržte je to na Vás.
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:05)
Snažíme se dávat na náš web maximum. Naše síly a zdroje jsou ovšem omezené, ale budeme i nadále dělat, co bude možné.
OTÁZKA (14.3.2011 11:34) Ondřej Vybíhal
Prosím vás jako velkou autoritu v jaderné fyzice, abyste při každé přílžitosti do medií zdůraznila, že nedošlo k žádnému jadernému výbuchu, jak to vyplývá ze zpráv mnohých bulvárních spolků např. Nova. Děkuji
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:06)
Snažím se. Ale jak je to úspěšné, to věru nevím.
OTÁZKA (14.3.2011 11:44) ludva
dobry den, elektrarnu nejde snadno zastavit? cekal bych, ze ted bude lepsi je vypnout (ty rizikove) a obejit se bez proudu. Mel jsem za to, ze kdyz se tam pusti tyce tak ta reakce ustane vicemene a nehrozi zadne nebezpeci. nebo ne?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:13)
Elektrárnu jde zastavit snadno, ty japonské byly odstaveny při prvních otřesech. Obejít se bez proudu je horší, například kupa problému v Japonsku nyní pochází z nedostatku elektřiny. A nedostatek elektřiny je i příčinou problému Fukušimy, když jim tsunami spláchlo diesely, neměli dost dlouho žádný zdroj pro pohon chladících čerpadel. Takže nestačí odstavit i potom se musí bez přestání chladit.
OTÁZKA (14.3.2011 11:41) Václava Pastorová
Může tato bezesporu tragická a nešťastná událost negativně ovlivnit výstavbu a rozvoj jaderné enegetiky u náa a v Evropě? Co uděláte pro to, abyste jako odbornice přesvědčila veřejnost a politiky k podpoře rozvoje jaderné energetiky: Protoře cesta tohoto rozvoje je nesporně nutná.
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:15)
To se teprve uvidí. Jak odpůrci, tak příznivci už mávají řemdichy, bude to ohnivá diskuse. Moje úloha je být neutrální a vysvětlovat věci týkající se bezpečnosti.
OTÁZKA (14.3.2011 11:49) lukas
Hezký den, spuštěním regulačních tyčí se reakce "zcela" nezastaví, resp. jakou funkci mají regulační tyče ? Proč nelze tento typ reaktoru odstavit tak, aby nepředstavoval nebezpečí a je nutné stále ochlazovat ? Děkuji
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:16)
Reaktory jsou odstaveny, problémem je odvádění zbytkového tepla, kterého není málo a v palivu se vyvíjí ještě dlouho po zastavení štěpné reakce.
OTÁZKA (14.3.2011 13:15) Karel
Dobrý den, existuje nějaké reálné nebezpečí pro Českou Republiku ?
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:16)
Určitě ne.
OTÁZKA (14.3.2011 12:48) Anonym
Prosím, jak dlouho ještě musí probíhat chlazení po odstavení reaktorů používaných v České republice, aby nedošlo k riziku tavení paliva. Děkuji
ODPOVĚĎ (15.3.2011 18:19)
Dlouho a kontinuálně. I palivo po normální výměně se alespoň pět let chladí pod vodou v bazéech skladování, až pak se přemísťuje do skladovacích kontejnerů, kde už ho stačí chladit vzduch v okolí kontejneru.