Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Albertov bez studentů? Omezovat přístup je hodně problematické, říká Wagnerová

Česko

  15:53
PRAHA - Policie nepustila studenty při úterní připomínce 17. listopadu k pamětní desce na Albertově kvůli chystané akci Bloku proti islámu, na níž vystoupil i prezident Miloš Zeman. Za to teď Hrad i policie sklízí silnou kritiku. „Právo shromažďovací je základním právem, které velmi úzce souvisí se svobodou projevu. Jsou to naprosté pilíře demokracie,“ kritizuje policejní postup v rozhovoru pro server Lidovky.cz senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová

Policisté na Albertově 17. listopadu 2015. foto:  František Vlček, MAFRA

Studenty nepustila policie k památníku na Albertově. Je to smutné, říká rektor UK

Lidovky.cz: Policie 17. listopadu nepustila studenty a další občany k pamětní desce na Albertově. Vy jste již dříve poukazovala na to, že policie v některých případech týkajících se odpůrců Miloše Zemana překračovala meze, když omezovala jejich svobodu projevu. Co říkáte na tuto novou událost?

Právo shromažďovací je základním právem, které velmi úzce souvisí se svobodou projevu. Jsou to naprosté pilíře demokracie. Jejich omezování je přísně vázáno na určité formální předpoklady. Faktem je, že omezovat přístup na shromáždění ze strany policie, je hodně problematický výkon pravomocí. Oni si musí uvědomit, že tady platí trestný čin

zneužití pravomocí veřejného činitele, který se v v kvalifikované podobě vyskytuje, když veřejná osoba někomu brání, aby mohl vyjádřit své politické právo.

Eliška Wagnerová

Lidovky.cz: Platí to i v tomto případě?
Nemůžu říct, že se toho v tomto případě dopustili, protože neznám detaily, ale v každém případě je to s velikým otazníkem a podrobnosti by měly být skutečně důkladně prověřeny. Z jedné strany je to základní právo, z druhé jde o vykonávaní pravomoci způsobem, který je možná v rozporu se zákonem.

Lidovky.cz: Do vyhrazených prostor, kam studenti nesměli, policie bez problému pustila příznivce Miloše Zemana. Podivný byl i argument, že tam policie může pustit jen zástupce skupiny, nikoli všechny...
To je naprostý nesmysl. To je přeci osobní právo každé osoby zúčastnit se shromážďění a to považuji za velmi problematické. Myslím, že někoho napadne dát podnět k tomu, aby to inspekce prověřila, protože to je hodně divné. (Generální inspekce bezpečnostních sborů žádný takový podnět zatím neobdržela, zjistil server Lidovky.cz - pozn.red.)

VÍCE FOTOGRAFIÍ ZE 17. LISTOPADU:

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) a Blok proti islámu. Spolu se Zemanem se na...
Satirický karnevalový průvod občanských iniciativ Sametové posvícení prošel 17....

Lidovky.cz: Co říkáte tomu, že si místo na Albertově, spojené se studenty, zabrala ke své akci politická strana Blok proti islámu a s nimi i prezident Miloš Zeman?
Že tam byl prezident, je v pořádku. Je na místě, aby šel uctít památku 17. listopadu (celý projev Miloše Zemana z úterní akce můžete číst ZDE). Je mi ale dost podivné, že se bez dalšího přidal k lidem, kteří tam byli - ať je to pan (Martin) Konvička (šéf hnutí Blok proti islámu - pozn. red.) nebo (poslanec Marek) Černoch z Úsvitu. Nevím, co tím chtěl říct. Připadá mi to jako silně populistické gesto. Samozřejmě, společnost je teď všemi událostmi rozjitřená a brnká se na strunu, kterou je nejsnazší rozeznít, ale to by prezident rozhodně dělat neměl.

Lidovky.cz: Máte také pocit, že byl studentům 17. listopad v tomto roce ukraden, jak nyní hojně zaznívá?
Ano, dá se to tak říct.

Náhradní Albertov: 22.11 od 15 hodin

Studenti po celém Česku se v reakci na úterní zákaz vstupu k pamětní desce na Albertově na sociální síti Facebook hojně přidávají k akci s názvem „Skutečné uctění památky 17. listopadu na Albertově“.

„Mezinárodní den studenstva je každoroční připomínkou událostí roku 1939, kdy nejen česká, ale i světová studentská obec byla zděšena násilným potlačením poklidné studentské demonstrace, následované masovým zatýkáním, internací stovek studentů v koncentračních táborech a zavřením vysokých škol. Toto memento o 50 let později dalo podnět dalším událostem, jež vedly k sametové revoluci,“ píše organizátor pietní akce s tím, že „dnes, o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena“. To považují za „politováníhodné a neospravedlnitelné“.

„Proto, jakožto studenti a občané, bychom rádi svolali k albertovskému pomníku pietní akci, kterou chceme dát prostor k náležitému uctění tohoto státního i světového svátku,“ stojí dále v pozvánce na tuto veřejnou akci.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!