Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Detaily z nové sněmovny: míří tam motorkář Berkovec, otec se synem i Olga Havlová

Česko

  13:00
PRAHA - Političtí matadoři i nezkušení nováčci. Občané ve volbách opět využili možnosti tzv. kroužkování a do poslaneckých lavic poslali třeba moderátora Stanislava Berkovce, ale i sněmovní stálici Marka Bendu. Server Lidovky.cz přináší výběr zajímavých nových i starých jmen, která usednou do poslaneckých lavic.

Stanislav Berkovec foto: Stanislav Berkovec

Ministr školství Petr Fiala.

Za jižní Moravu se nově dveře Poslanecké sněmovny otevřou pro exministra školství Petra Fialu. Bývalý rektor Masarykovy univerzity se z hlediska absolutního počtu hlasů stal 8. nejlepším kandidátem v zemi. Fiala kandidoval za ODS jako nestraník, už předtím ale přiznal, že k myšlenkám ODS má blízko. Jeho případný vstup do strany tak není nereálný.

Loni se moderátor Stanislav Berkovec pokoušel dostat do Senátu v dresu TOP 09, avšak neúspěšně. Pomohl mu až přechod k hnutí ANO 2011. Berkovec se tak stal jedním z nováčků, kteří usednou do Poslanecké sněmovny. Své rozhodnutí již dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz obhajoval tím, že je naštvaný (rozhovor ČTĚTE ZDE).

„Do té vysoké politiky jsem se rozhodl vstoupit, protože jsem tak naštvaný, co udělali s touto zemí, že mi to prostě nedá. Jsem opravdu velmi nespokojený a rebelující občan.“ Za hnutí Andreje Babiše se do sněmovny dostal například i herec, bývalý diplomat či ministr kultury z Tošovského vlády Martin Stropnický, jednička v Jihomoravském kraji.

Otec a syn v politice

Do sněmovny v příštím volebním období usedne i příbuzenská dvojice otce a syna Adamových, každý z nich ovšem za jinou stranu. Otec Vojtěch je dlouholetým poslancem za KSČM, naopak syn Petr se být politikem musí teprve učit. Do sněmovny usedne jako lídr jihomoravského Úsvitu přímé demokracie.

Daniel Herman

Stejně jako v předchozích volbách opět rozhodovaly voličské preference. Fenomén tzv. kroužkování pomohl třeba Olze Havlové, kandidátce za Úsvit přímé demokracie, která získala 1300 kroužků, což ji katapultovalo do sněmovny.

Po tříleté pauze se do vysoké politiky vrací KDU-ČSL. Kromě předsedy Pavla Bělobrádka usedne ve sněmovně bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman. Svou kandidaturu za lidovce oznámil krátce poté, co ho Rada ústavu 10. dubna tohoto roku odvolala z funkce. A jako pražský lídr uspěl.

Poslancem navždy?

Mezi poslanecké stálice naopak patří místopředseda ČSSD Michal Hašek. Jihomoravský hejtman sice patřil v minulém období k největším absentérům (více ČTĚTE ZDE), v předčasných volbách přesto získal přes 25 tisíc preferenčních hlasů. Porazil tak i předsedu strany Bohuslava Sobotku. Hašek slíbil, že funkce poslance a hejtmana už kumulovat nebude a na kraji skončí, neupřesnil však kdy.

I přesto, že řídil problematické ministesrtvo zdravotnictví, prosazoval nadstandardy i zdravotnické poplatky, obhájil Leoš Heger (TOP 09) přízeň voličů. Nejdéle sloužícímu ministru zdravotnictví po roce 1989 tak neuškodila ani účast v Nečasově vládě.

Své poslanecké místo si udržel i expředseda komunistů Miroslav Grebeníček nebo Stanislav Grospič. Ve středních Čechách obhájil svůj post také Petr Bendl z ODS. Za ČSSD se do Sněmovní ulice vrátí Jan Hamáček. Inventární číslo už ve Sněmovní ulici chystají pro občanského demokrata Marka Bendu, který kromě dvou let odseděl ve sněmovně celkem 23 let.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

Autor: