Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Bundestag tleskal Reinerové

Svět

  18:58
BERLÍN/PRAHA - Projev pražské německy píšící autorky Lenky Reinerové byl hlavním bodem slavnostního ceremoniálu u příležitosti Mezinárodního dne vzpomínky na oběti holokaustu. Spisovatelka v Bundestagu varovala před netolerancí.

Lenka Reinerová se shromáždění ze zdravotních důvodů nemohla zúčastnit. foto: Marta MyškováČTK

Jako česká Židovka, jejíž rodinu vyvraždili nacisté, symbolizuje Lenka Reinerová oběti holokaustu. Coby německy píšící pražská spisovatelka je zase představitelkou generace, která se zcela samozřejmě pohybovala v kultuře české i německé.

Právě proto byla 91letá autorka vybrána, aby včera při pietní vzpomínce na oběti holokaustu oslovila poslance německého Bundestagu. Před ní se této cti dostalo například nositeli Nobelovy ceny Imremu Kertészovi nebo spisovateli Jorgemu Semprúnovi.

Řeč před poslanci přednesla německá herečka Angela Winklerová„Jak známo, jsem poslední německy píšící spisovatelkou v České republice. Vzhledem k tomu, že celá moje rodina padla za oběť národnímu socialismu, mi tato skutečnost byla téměř vždy vyčítána,“ vzpomínala spisovatelka ve své řeči, kterou před poslanci přednesla německá herečka Angela Winklerová. Ta přečetla také ukázky autorčiny tvorby.

Dokument: Plné znění projevu (v českém překladu)

Zdravotní stav totiž Reinerové neumožnil, aby se pietního aktu osobně zúčastnila. Televizní přenos ceremonie však sledovala obklopena přáteli v prostorách německého velvyslanectví v Praze. „Je nezvyklé slyšet vlastní slova, která přednáší někdo jiný,“ komentovala to posléze v rozhovoru s novináři.

Včerejší vzpomínku ke Dni obětí holokaustu zahájil v Bundestagu jeho předseda Norbert Lammert. Reinerovou do Berlína podle svých slov pozval kvůli jejímu přínosu pro evropskou literaturu a česko-německé vztahy. O ty se zasadila mimo jiné tím, že iniciovala vznik Projektu pražského literárního domu. Ve chvíli, kdy Lammert pražské spisovatelce popřál rychlé uzdravení, zazněl Bundestagem souhlasný potlesk.

Nepřežilo jedenáct příbuzných
Německý prezident Horst Koehler, kancléřka Angela Merkelová a předsedové obou parlamentních komor během pietního aktu. „Určitě mi budete věřit, že to, že tu k vám dnes mluvím, je pro mě naprosto výjimečný zážitek,“ uvedla se ve svém projevu Reinerová. Holokaust přežila jako jediná ze svého příbuzenstva. Ve válce zahynulo jedenáct členů její rodiny, pobyt v koncentračním táboře nepřežila ani její starší sestra s malým synem.

Ona sama přežila jen díky tomu, že během zatýkání byla mimo Československo. Tím však její strastiplná cesta teprve začala. Následoval totiž půlroční pobyt v pařížském vězení, dva roky v internačním táboře a plavba do Mexika, kam mohla vycestovat díky pomoci přátel, jako byl Egon Erwin Kisch. Do Prahy se vrátila v roce 1948. I ve vlasti ji však čekalo vězení z politických důvodů.

„Věřím, že hrůzy fašismu i nepředstavitelné masové vraždění, jakým byl holokaust, jsme z větší část překonali,“ prohlásila pražská literátka. Podle ní by se něco takového nikdy nemělo opakovat. „Musíme sdílet a projevovat mnohem více porozumění pro jinakost obrovských mas obyvatelstva naší planety,“ dodala.

Nyní podle Reinerové musíme bojovat s novou zhoubou – s terorismem.  


Rozhovor s  Lenkou Reinerovou 
a další informace
o pietním shromáždění v Bundestagu
najdete v sobotním vydání deníku

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...