Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Co měsíc, to svatba. Češky létaly do Pákistánu na fingované sňatky

Svět

  7:00
LONDÝN - Britská policie rozbila mezinárodní gang, který zařizoval v Pákistánu fingované svatby, jež umožňovaly tamějším mužům snadno získávat povolení k pobytu v Británii. Mezi 18 pachateli jsou kromě organizátorů svateb také jejich "aktérky", a to i ženy z Česka a Slovenska.
Nevěsty na hromadné svatbě (ilustrační foto)

Nevěsty na hromadné svatbě (ilustrační foto) foto: Reuters

České a slovenské "nevěsty" létaly z Británie do Pákistánu, kde měly za úplatu domluvené fingované svatební obřady. Pětadvacetiletá Češka podle listu vypověděla, že za čtyři měsíce absolvovala s falešnými dokumenty tři svatby. Další Češku chytili policisté po návratu z Pákistánu, když měla v kabelce 1000 liber. Nejmladší z obviněných žen je podle listu 19 let.

Falešné sňatky českých nevěst

Není to poprvé, co jsou do fingovaných sňatků na britských ostrovech zapojení Češi. V prosinci 2010 poslal soud v hrabství Lancashire pětačtyřicetiletou Češku na 16 měsíců do vězení za uzavření dvojího manželství, křivé přísahy a napomáhání k ilegálnímu přistěhování nigerijského občana. Až k pěti letům vězení odsoudil v září 2010 soud v Manchesteru skupinu šesti Čechů za organizování fingovaných sňatků, kvůli kterým mohli v Británii zůstat ilegální přistěhovalci z Nigérie, Pákistánu a Sýrie.

Pákistánští muži si pomocí fingovaných svateb kupovali možnost trvalého pobytu, kterou získali jako manželé obyvatelek EU. "Účelem této konspirace bylo umožnit žadatelům dostat se ilegálně na území Británie," citoval deník prokurátorku Sarah Wrightovou.

Manželky už neviděli
Sedm členů gangu bylo v soudních procesech vedených v letech 2009 až 2011 shledáno vinnými z napomáhání nezákonnému přistěhovalectví, za což jim hrozí několikaleté vězení. Dalších 11 se ke stejnému činu přiznalo. Dva členové organizace jsou stále na útěku.

Placené svatby zahrnovaly mimo jiné i "novomanželskou" fotografii, která měla usnadnit získání víza, stejně jako falešné dokumenty potvrzující, že žena bude svého manžela v Británii podporovat. Podle prokurátorky však po příletu do Evropy většina mužů své "manželky" už ani neviděla.

Čtěte také:

Britská policie začala gang podezírat ve chvíli, kdy se začaly hromadit žádosti o víza od čerstvě ženatých Pákistánců. Policisté od té doby zachytili celkem 62 podvodně získaných víz. "Byla to dobře vedená profesionální a vskutku obchodní operace. Byla to masivní operace po úctyhodně dlouhou dobu," řekla žalobkyně Sarah Wrightová.

 

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...