Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chata není rodinný dům aneb lesy, skály, řeka a romantika u Sázavy

Design

  6:00
Chata není malý rodinný dům. Je to místo, kam si jezdíte odpočinout – i když tu vlastně pořád pracujete, protože zahrada si žádá své. Na interiér se kladou hlavně dva požadavky – aby byl neformální a dal se rychle vytopit. A když je od chaty překrásný výhled do údolí Sázavy, budete asi chtít i co největší terasu...

Chata v Ledečku v sobě spojila neformálnost s velkorysostí. Na terase si povídají architekt (vlevo) a zadavatel-malíř (vpravo). foto: Adam Gebrian

Na začátku příběhu této chaty stojí přátelství dvou kolegů ze studia na Akademii výtvarných umění v Praze v první polovině 90. let – objednavatele malíře Michala Novotného a architekta Pavla Joby. První z nich zakoupil před několika lety malou chatu v Ledečku nad Sázavou s pozemkem o velikosti 2000 metrů čtverečních, svažujícím se k řece. Přišel na ni díky inzerátu v časopise, který zněl: „Lesy, skály, řeka, romantika.“ Ještě téhož dne s rodinou místo navštívil a rozhodnutí padlo okamžitě.

Terasa krytá přesahem střechy nabízí krásný výhled do krajiny.

Architekta Pavla Jobu pak požádal o projekt přestavby, která měla chatu zvětšit o hlavní prostor, malířský ateliér, takže celková rozloha chaty se více než ztrojnásobila: z původních 36 metrů čtverečních na 127. Základní principy návrhu vznikly při několika společných posezeních v hospodě a všechny se vešly na jeden složený karton.

Voda, největší nepřítel chataře

Bylo rozhodnuto odstranit existující chatu a částečně využít její základy. Prvotní nápad zastřešit novostavbu pultovou (tedy jednosměrně orientovanou) střechou, která by stoupala vzhůru proti spádu terénu, takže chata by se otvírala směrem do údolí, a navíc k jihu, vzal naštěstí brzy zasvé. Byl nahrazen přesně opačným řešením: střecha je pultová, ale naopak kopíruje klesání svahu a vytváří jakýsi vykonzolovaný kšilt nad předsazenou průběžnou terasou. Toto řešení má několik nesporných výhod: v létě kšilt stíní jak terasu, tak velká okna na hlavní fasádě, v zimě naopak umožňuje jeho pronikání do hloubky dispozice.

Velký asfaltový čtverec střechy je celoročně vystaven slunečním paprskům a výrazně přispívá k vnitřnímu vytápění. Je v něm umístěno osm kruhových světlíků, které přinášejí další přirozené světlo do ložnic i do malířského ateliéru. Dešťová voda dopadající na velkou plochu střechy se nekoncentruje za chatou, tedy nad ní, ale naopak před chatou, odkud může po svahu odtéci do údolí. Toto řešení odstranilo problém s přílišnou vlhkostí, který je pro chataře nezřídka největším oříškem.

Víkendová chata u Sázavy

Díky severojižní orientaci se chata dá také dobře přirozeně provětrat. Vzduch do objektu proniká skrze velká posuvně otvíravá okna v jižní fasádě, která spolkla podstatnou část rozpočtu. Přes vertikální větrací klapky ve vnitřní zdi, oddělující spací část od společenské – jídelny, obytného prostoru a ateliéru v jednom –, prochází na druhou stranu chaty, kde se dostává znovu ven skrze sestavu malých okenních otvorů s barevnými rámy v severní fasádě. Naopak, pokud je objekt uzavřen, teplý vzduch stoupá vzhůru a koncentruje se právě u severní fasády pod stropem, tedy v místě spaní. Nevhodné řešení pro rodinný dům, ale kdokoliv, kdo navečer přijel do vymrzlého rekreačního objektu, dokáže tento nápad ocenit.

Vnitřní dispozice je strohá a přehledná. V severní části domu, která půdorysně kopíruje původní chatu, se nachází předsíň a dvě ložnice s vloženým mezipatrem pro skladování a případně další spaní. V přistavěné části je pak kuchyně a obytný prostor s krbem, sloužící zároveň jako ateliér. Přístavba koupelny ve válcové formě za domem majitele ještě čeká. Při stavbě došlo k drobné úpravě terénu a v dolní části byl pod úrovní podlahy vyhlouben sklep přímo do terénu. Jeho prostor je držen nejlevnějším možným způsobem, pomocí trapézových plechů vsazených do hlíny.

Všechno dřevo z místní pily

Konstrukci domu tvoří sloupky klasického amerického systému „two by four“ (s průřezem 2 x 4 palce – 5 x 10 cm). Naopak stropní trámy, které vynášejí celý vnitřní prostor a konzolu terasy, dosahují úctyhodných rozměrů 8 centimetrů šířky a 28 cm výšky. Veškeré dřevo včetně fasády z modřínových prken pochází z místní pily. Z fošen stejného materiálu je provedena i podlaha uvnitř. Naopak stěny a strop byly opláštěny dřevoštěpkou, materiálem, k němuž mají mnozí výhrady, často jej jako finální povrchovou úpravu proto nevídáme. I zde se počítalo s další vrstvou například v podobě překližky, ale jak už tomu často bývá, z dočasného řešení se stalo trvalé a na překližku si dnes už nikdo ani nevzpomene.

Neformální charakter celku podporují dřevěné sloupy z akátových kmenů, které podpírají konzolu střechy a zároveň tvoří nosnou část zábradlí terasy. Ta je pro majitele suverénně nejoblíbenějším místem, kde rodina tráví nejvíce času: na hraně mezi domem a přírodou, s nádherným výhledem do údolí, tvořeného meandrem Sázavy. Chata obsahuje i řadu dalších detailů, které jí dodávají na neformálnosti, obyčejnosti a příjemnosti: velká neotvíravá okna byla vsazena bez rámu do dřevěné nosné konstrukce, k níž byla přichycena pouze pomocí prknového opláštění a silikonu. Fasáda je z geometricky neexaktních překládaných fošen. Terasu drží na jedné straně kmeny stromů, na druhé se opírá o průběžnou fošnu přišroubovanou k fasádě. Zábradlí představují lana propletená mezi kmeny. Uvnitř nalezneme mix staršího a novějšího nábytku, včetně pozoruhodných stropních lamp od bratra zadavatele.

FAKTA

Autor: Pavel Joba, Atelier M1 www.atelierm1.cz Zastavěná plocha: 127 metrů čtverečních Projekt konstrukce a spolupráce na realizaci: Václav Horecký Investor: Michal Novotný, www.micl.cz Projekt: 2010 Realizace: 2011

Zkrátka svěží stavba, ze které je znát pohoda, která panuje mezi oběma přáteli, zadavatelem a architektem. Ne nadarmo se říká, že architektura je odrazem mezilidských vztahů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!