Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Privatizační pračka přes Machův účet? Chyba justice za miliony dolarů

Česko

  17:55
PRAHA - Začíná se z toho stávat temný folklor. Česká republika totiž podobně jako v případech švýcarských kont Romana Janouška nebo Mostecké uhelné společnosti (MUS) zablokovala další vyšetřování v alpské zemi.

Petr Mach, český podnikatel a bývalý majitel fotbalové Sparty foto: Foto: Mafra – David Neff

Tuzemská justice se dopustila chyby, která ji – respektive stát – může stát „pokutu“ ve výši několika desítek milionů korun. Jde o případ vyšetřování vytunelovaných kont podnikatele a bývalého majitele Sparty Petra Macha v bankách UBS a Credit Suisse. Kauza, kterou LN dlouhodobě sledují, teď dospěla do prvního bodu zlomu.

V letech 2001 až 2003, kdy seděl ve vězení kvůli neproclenému automobilu, se (údajně bez Machova vědomí) přes jeho účty podle četných indicií točily a praly peníze z české privatizace. Žalobci z Curychu, kteří se na Machův popud případem od roku 2011 zabývají, loni po české straně v rámci institutu mezinárodní právní pomoci požadovali vydání několika dokumentů.

Ztracené dokumenty se nalezly

Ty se nacházely ve spise u Obvodního soudu pro Prahu 2. A právě zde se celý případ zauzloval. Soudce Vít Bičák nejdříve informoval, že požadované materiály se ztratily. V létě minulého roku přišel obrat, neboť dokumenty se nalezly. Vzápětí se ale ukázalo, že jde o falešný zlom. Mach při kontrole u soudu zjistil, že část spisu je stále ztracena a listy, které se do fasciklu vrátily, byly zfalšovány – například byly odstraněny důležité podpisy.

Přitom právě kvůli nim curyšští státní zástupci dané materiály potřebovali. Ministerstvo spravedlnosti nedokázalo problém vyřešit. Mach proto koncem minulého týdne na ministerstvo spravedlnosti podal žalobu, ve které žádá o náhradu škody ve výši 3,5 milionu dolarů (což by spolu s úroky činilo až sto milionů korun).

Vzhledem k tomu, že v Machově kauze se objevují linky na Mosteckou uhelnou a politiky kolem ODS a ČSSD, nezodpovězena zůstává i ta nejdůležitější otázka – kdo potřebné dokumenty zašantročil, aby se ve Švýcarsku vyšetřování zastavilo.