Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

‚Cítil jsem pohnutí, když Comandante hovořil.‘ Chcete Venezuelu? Volte Podemos

Svět

  14:00
MADRID/PRAHA - Není to zase tak dávno, kdy politolog Pablo Iglesias pěl ódy na někdejšího venezuelského lídra Huga Cháveze a jeho politiku. „Cítil jsem pohnutí, když Comandante hovořil,“ svěřil se po plukovníkově smrti zakladatel krajně levicového hnutí Podemos (Můžeme), jež volá mimo jiné po omezení škrtů, vystoupení Španělska z NATO či znárodňování veškerého bohatství země „v zájmu lidu“.

Vůdčí tváře hnutí Podémos dlouho působily jako poradci Chávezova režimu. foto: Jorge SilvaReuters

Nyní politik, jenž proslul svými dlouhými vlasy v culíku, Venezuelu a její vedení tolik nepřipomíná. Toho se ale ve Španělsku chopili jiní. Především Albert Rivera, lídr centristické strany Ciudadanos, jež uspěla stejně jako Podemos v posledních parlamentních volbách loni v prosinci.

Jenže právě nástup hned čtyř silných uskupení do parlamentu, roky uvyklého střídání dvou tradičních stran: lidovců (PP) a socialistů (PSOE), přivedlo zemi k patu. Nepodařilo se sestavit vládní koalici. Situaci mají vyřešit předčasné volby, k nimž Španělé zamíří 26. června.

Venezuelská krize

Jedním z překvapivých témat předvolební kampaně se stala i Venezuela. Latinskoamerická země, někdejší španělská kolonie s největšími zásobami energií na světě, už dlouho vrávorá nad propastí krachu.

Tamní prezident, Chávezův nástupce Nicolás Maduro, musel před pár týdny povolat do pohotovosti armádu. Vedle policie je armáda asi poslední složkou, která ještě dostává mzdu. Zemi dusí zdecimovaná ekonomika, absurdně vysoká inflace a nedostatek zboží. Albert Rivera, který minulý týden navštívil Caracas a příbuzné politických vězňů, prohlásil, že „lídři Podemos by měli využít svých kontaktů na venezuelskou vládu a pomoci politickým vězňům“.

Šéfové Podemos radili Chávezovi

Připomněl tak začátky některých členů hnutí včetně Iglesiase a „dvojky“ partaje Íňiga Errejóna, kteří roky působili jako poradci Chávezova režimu.

Caracas v letech 2002 až 2014 zaplatil zhruba čtyři miliony eur think thanku CEPS, vedenému Iglesiasem. Objevilo se tak podezření, že i hnutí Podemos vzniklo z „venezuelských peněz“, což ale strana odmítá a španělský soud jí dal za pravdu.

Přesto se v zemi dosud řeší dokument, který v dubnu zveřejnil deník ABC, s Chávezovým podpisem na výplatu více než sedmi milionů eur CEPS s cílem vyvolat „politické změny (ve Španělsku) spojené s bolívarskou revolucí“, popsal server Politico.com. Podemos dokument označili za podvrh.

Socialismus 21. století. Idea Huga Cháveze se v zemi hroutí.
Lídr hnutí Podemos Pablo Iglesia s jeho zakladatelem Juanem Carlosem zdraví své...

Snaha protlačit téma Venezuely do středu španělské politické debaty je podle řady odborníků, které oslovil list El Mundo, ukázkou, že strany nemají nová témata a bojí se kreativity před nadcházejícími volbami.

Adiós, staré Španělsko! Přicházejí mladí a krásní, aby změnili zemi

Napětí ale zjevně roste a zatímco Podemos posilují – poté, co se před měsícem spojili se Sjednocenou levicí, v průzkumech přeskočili socialisty a jsou na druhém místě po lidovcích –, Ciudadanos v odhadech mírně slábnou. Někteří komentátoři navíc Riverovu cestu do Caracasu označili za spíše „prospěchářskou než prospěšnou“.

Na druhou stranu, když španělský parlament minulý měsíc hlasoval o výzvě Madurově režimu, aby propustil politické vězně, PP, PSOE i Ciudadanos řekli jasné ano. A Podemos se zdrželi.