Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Co by přinesl brexit? Neprobádanou cestu pro právníky a diplomaty

Evropa

  10:25aktualizováno  11:03
LONDÝN - Pokud se na konci června Britové vysloví pro odchod z Evropské unie, vydají se britští a evropští právní experti a diplomaté na neprobádanou cestu. Vodítkem jim bude poměrně obecně formulovaný padesátý článek závěrečných ustanovení smlouvy o EU. Znamená ovšem kromě jiného, že po 23. červnu nepřijde pro Brity ani EU nějaká okamžitá a přelomová změna.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Zda se Britové k odchodu skutečně rozhodnou není vůbec jisté. Průzkumy ukazují, že síly táborů zastánců setrvání v EU a jejich protivníků jsou přes mírný náskok prounijního tábora v zásadě vyrovnané.

Britové mají poslední šanci zapsat se k referendu, odpůrci brexitu jsou v přesile

Podle článku 50 se poté, co Londýn ostatní země osmadvacítky o svém záměru odejít informuje, začne dojednávat dohoda o přesných podmínkách vystoupení. Až při těchto jednáních tedy bude vznikat představa o další podobě vztahů mezi britskými ostrovy a „zbývající“ EU, včetně tak zásadní věci jako je další přístup na jednotný trh. Už nyní Britové nejsou součástí schengenského prostoru či eurozóny, o nich tedy naopak mluvit nutné nebude.

Země ale v unii končí až okamžikem vstupu dohody v platnost nebo - pokud se ji nepodaří včas dojednat - dva roky poté, co oznámila svůj záměr odejít. Tuhle lhůtu je ale možné prodloužit, pokud s tím budou všichni účastníci diskuse souhlasit.

Stoupenci brexitu na shromáždění v Londýně.
Příprava hlasovacích lístků.

Britskou vládu nic nenutí

Britskou vládu ale nic nenutí spustit proces podle článku 50. už třeba den po referendu, či bezprostředně ve chvíli, kdy budou známy výsledky hlasování. Existuje tak teoreticky také možnost určitých přípravných či předběžných jednání mimo tento obecný rámec tak, aby „netikaly hodiny“ z oněch dvou let.

Bez EU padne libra! S EU přijdou Turci! Kampaň před brexitem přitvrzuje

Text článku 50 unijní smlouvy končí připomínkou, že pokud se země po odchodu znovu pokusí vstoupit, platí pro ni stejné podmínky jako pro každý jiný evropský stát, který o členství v EU požádá. V britské debatě před referendem proto například premiér David Cameron zdůrazňuje, že případný brexit neznamená možnost vyjednat si lepší podmínky, ale že se jedná skutečně o odchod mimo unii.

Vincenzo Scarpetta z analytického střediska Open Europe přitom upozorňuje, že jiný legální způsob, jak z EU odejít neexistuje. „Smyslem článku 50 je, že dává určité přechodné období k dojednání budoucích vztahů mezi Británií a zbytkem EU. V té době se ale nic nemění, Británie je dál v unii, platí unijní legislativa, vše funguje jako dosud,“ řekl Scarpetta ČTK. Upozornil ale, že nikdo přesně neví, jak nikdy nevyzkoušená věc bude v praxi fungovat a co přesně se v průběhu oněch dvou let Britům podaří s unií vyjednat.

A co na to Brusel?

O tom, jak přesně bude reakce „Bruselu“ na případný brexit vypadat, ale zatím nechtějí diplomaté příliš spekulovat. Jisté už je, že kvůli termínu referenda bylo o několik dní posunuto červnové jednání prezidentů a premiérů osmadvacítky. Summit má přitom na programu klíčové věci, včetně migrační problematiky.

Z úterý 21. na pátek 24. června, tedy až na den po referendu, už bylo také přesunuto jednání Rady pro všeobecné záležitosti. Na této schůzce, které se účastní ministři odpovědní za evropskou problematiku, se obvykle připravuje právě program následujícího unijního summitu.

V pátek, tedy bezprostředně po referendu se nejspíš lídři významných unijních zemí spojí telefonicky, aby svou reakci zkoordinovali a hledání odpovídající reakce na brexit by mohlo trvat i přes následující víkend. V případě, že se Britové rozhodnou k odchodu, nejspíš podle diplomatů zazní „nepřehlédnutelný politický signál“, že ostatní členské země mají nadále v projekt EU plnou důvěru.

Hrozba vnitropolitické krize

Pro Londýn bude navíc brexit znamenat vnitropolitickou krizi, když stávající premiér David Cameron výrazně politicky investoval do únorového dojednání nové podoby vztahů mezi Británií a EU a nyní je jednoznačně pro setrvání své země v bloku.

Je tak otevřenou otázkou, zda to bude právě on, kdo by už na červnovém summitu formálně své evropské partnery informoval o britském rozhodnutí odejít a spustil tak proces podle onoho článku 50 unijní smlouvy.

Letní měsíce obvykle v bruselském prostředí znamenají útlum pracovních aktivit, brexit by tak znamenal i „horké léto“. Čekat s oficiálním spuštěním rozhovorů o odchodu až do září by bylo nejspíš příliš dlouho, řekl analytik Scarpetta.

Autor: