Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dalíka pro úplatek kdosi poslal. Musel to být někdo z vlády, stojí v rozsudku

USA

  5:01
PRAHA - Řečeno slovy Davida Ratha byl Marek Dalík pouze podměrečná čudla. Lobbista, prozatím nepravomocně odsouzený na pět let kvůli úplatkům, byl podle rozsudku pouhým pomocníkem. Astronomický úplatek třikrát šest milionů eur (téměř půl miliardy), o který si měl říct v souvislosti s nákupem obrněnců Pandur, byl podle soudu určen někomu jinému: neznámému hlavnímu pachateli, který lobbistu na schůzku vyslal.

Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur foto: Mafra - Dan Materna

Dalík jako laik podle soudkyně na schůzce, kde se měly projednávat technické parametry tendru na nákup pandurů, neměl co říct. Navíc za tehdejší vládu na ní byl náměstek Barták. „Z toho vyplývá, že pokud byl na schůzky někým poslán, musel mít specifický úkol, a to, aby si řekl o úplatek,“ uvádí stojedanáctistránkový rozsudek nad Dalíkem, jenž získal server Lidovky.cz pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Kauza Pandury: lobbista Dalík je vinen. Má jít na pět let do vězení a zaplatit pět milionů

Kdo je v pozadí? Nevíme

Zároveň však připouští, že není jasné, kdo byl oním hybatelem. „Ani po provedeném dokazování v hlavním líčení se nepodařilo s naprostou jistotou objasnit, kdo touto osobou či osobami byl. Je ovšem jednoznačné, že to musel být někdo z vrcholných představitelů vlády, tedy osoba v pověření veřejného činitele, která mohla výsledek pokračování projektu Pandur ovlivnit,“ domýšlí soud.

Blízký přítel tehdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka navíc podle verdiktu rozhodně nemohl sám kontrakt ovlivnit, proto o údajný úplatek ani nemohl v pražské restauraci U Malířů žádat na vlastní pěst. „Pokud by tento úplatek byl vyplacen, pak by v každém případě slib pokračování v projektu musel být splněn, neboť v opačném případě by riskoval příliš... V každém případě by riskoval, že USA si takový podvod líbit nedají, a i když by nebylo možné se obrátit na policii, byly by ohroženy vztahy mezi ČR a USA, což jako přítel tehdejšího premiéra připustit nemohl,“ konstatuje soudkyně Veronika Čeplová.

K soudu s Markem Dalíkem přišel vypovídat i bývalý premiér Mirek Topolánek.

Jaké jsou role Topolánka s Bartákem?

Kolem informace, kdo byl oním hlavním pachatelem, předsedkyně soudního senátu opatrně našlapuje. Ve verdiktu však opakovaně zmiňuje propojení Dalíka s tehdejším premiérem Topolánkem a také tehdejšího náměstka ministerstva obrany Martina Bartáka, jenž se společně s Dalíkem schůzky přímo účastnil. I proto Topolánkově a Bartákově svědectví soudkyně zjevně neuvěřila.

„Na rozdíl od obžalovaného, Bartáka, Topolánka, tedy na rozdíl od osob, které se vzájemně dobře znají a jsou mezi nimi přátelské vztahy (a jsou současně podezřelí ze spolupráce při žádosti o úplatek), nelze toto tvrdit o skupině svědků, která svědčí proti Dalíkovi,“ stojí v rozsudku. Barták jakoukoliv účast na trestné činnosti popřel.

Topolánek zase označil obvinění Dalíka za nesmyslné a u výslechu řekl, že považuje za nepravděpodobné, že by si jeho pravá ruka řekla o úplatek. „Jeho výpověď je možno považovat nejen za obhajobu Dalíka, ale prakticky za určitou formu obhajoby samotného Topolánka,“ komentuje soudkyně v rozsudku expremiérova slova.

Martin Barták.

Trojice známých se navíc podle ní na svých výpovědích předem dohodla. Například, když všichni tři tvrdili, že lobbistu na schůzku ohledně obrněnců rozhodně musel pozvat někdo z manažerů společnosti Steyr, což bylo podle soudu spolehlivě vyvráceno.

Nákup 199 pandurů odklepla v roce 2006 na samotném konci funkčního období vláda Jiřího Paroubka, kabinet Mirka Topolánka však nakonec smlouvu vypověděl. V roce 2009 však podepsal novou smlouvu na nákup 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Byl úplatek předán?

A to podle soudkyně Čeplové nahrává dohadům, zda nakonec úplatek skutečně nebyl předán. „...neboť podle smlouvy ze 13.3. 2009 jednotková cena transportérů o 27 procent převyšuje cenu téhož transportéru původní smlouvy. To je ceny, o níž Topolánek veřejně prohlašoval, že je nadnesená a zřejmě proto měla být vláda Jiřího Paroubka zkorumpovaná,“ upozorňuje v rozsudku.

Dalíka nakonec za napomáhání k přijímání úplatku poslala na pět let do vězení a uložila mu zaplatit pokutu pět milionů korun. Rozsudek ale není pravomocný, lobbistův advokát Tomáš Sokol se na místě odvolal.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...