Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Deset nejnebezpečnějších teroristů světa. Kdo jsou a co spáchali?

Afghánistán

  16:00
Al-Káida, Šabáb, Boko Haram - to jsou některé z nechvalně proslulých teroristických organizací. Jejich vůdci mají na svědomí tisíce lidských životů a patří k nejobávanějším a nejhledanějším zločincům vůbec. Alespoň podle serveru CNN, který ve čtvrtek zveřejnil žebříček deseti nejnebezpečnějších teroristů světa.

Hlava teroristické sítě al-Káida, Ajmán Zavahrí. foto: Reuters

1. Ajmán Zavahrí

Ajmán Zavahrí

Na prvním místě žebříčku se umístil vůdce al-Káidy, nejznámější teroristické sítě na světě. Zavahrí, dvaašedesátiletý lékař původem z Egypta, se do čela organizace postavil v květnu 2011, po smrti Usámy bin Ládina. Za jeho vedení al-Káida změnila strategii a masivní útoky nahradila drobnějšími, nicméně rovněž účinnými akcemi, které kopírují tři Zavahrího imperativy: cíl musí být spojen se Západem; je nutné brát rukojmí, kdykoli je to možné; vyhýbat se obětem na životech muslimů. Zavahrí postrádá bin Ládinovo proslulé kouzlo osobnosti, proto zvolil odlišný přístup a spíše než charismatického lídra připomíná svědomitého ředitele firmy na vzestupu, poznamenává CNN. Podle všeho se mu to vyplácí. "Vliv al-Káidy dnes sahá od Somálska k Sýrii. Ovládá tak doposud největší území za celých 25 let své existence," upozornil na konci září The Economist.

Odměna: 25 milionů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.

VÍCE ZDE:

2. Násir Vahajší

Někdejší osobní tajemník Usámy bin Ládina pochází z Jemenu, kde v první dekádě nového tisíciletí založil lokální odbočku al-Káidy. Vyrostla z ní známá síť AQAP (neboli al-Káida na Arabském poloostrově), která je dnes považována za nejaktivnější a vůbec nejnebezpečnější složku al-Káidy. AQAP útočí především na místní cíle v Jemenu (terčem se stala i americká ambasáda v hlavním městě Saná), ale její vliv sahá daleko za hranice země, např. v roce 2010 rozeslala výbušniny skryté v tonerech tiskáren na území Spojených států. Vahajší rovněž řídí mnohé akce džihádistů v severní Africe. Za poslední měsíce aktivita AQAP výrazně vzrostla, především v jižní části Jemenu.

ČTĚTE TAKÉ:

3. Ibráhím Asírí

Po boku Vahajšího působí v AQAP jedenatřicetiletý Saúd Ibráhím Asírí. Asírí exceluje ve výrobě smrtících a vysoce rafinovaných bomb. V roce 2009 navrhl bombu, která málem zlikvidovala letadlo nad americkým Detroitem, a byl to on, kdo vymyslel plán s tonery tiskáren (mimochodem, bomby byly ukryté tak důmyslně, že je zpočátku vůbec nebylo možné odhalit). Asírí rovněž vyslal svého mladšího bratra Abdulláha na sebevražednou misi, jejímž cílem bylo zabít saúdskoarabského prince Muhammada ibn Najífa. Princ výbuch bomby skryté v Abdulláhově análním otvoru přežil, Asírího mladší bratr už takové štěstí neměl. Saúdští i západní zpravodajci předpokládají, že Asírí vytvořil síť žáků, kterým své znalosti o výbušninách předává.

ČTĚTE TAKÉ:

4. Ahmad Abdí Godane

Godane, známý rovněž pod jménem Muchtár abú Zubajr, stojí od konce roku 2008 v čele somálské teroristické organizace Šabáb. Šabáb původně operoval pouze v oblasti Somálska, z něhož chce vytvořit islamistický stát a zavést v něm právo šaría, ale pod abú Zubajrovým vedením své aktivity rozšířil i za somálské hranice. Soustředí se na východoafrické státy, které podporují somálskou vládu (především Ugandu a Keňu), a bojuje proti vlivu Západu ve východní Africe. Doposud nejtroufalejší zahraniční akcí Šabábu byl útok na nákupní centrum Westgate v keňském Nairobi, který si vyžádal 67 obětí pocházejících z celého světa. Akce byla provedena "jen deset dnů po výročí požehnané operace z 11. září," pochvaloval si abú Zubajr. Právě on učinil ze Šabábu oficiálního spojence al-Káidy, což vyvolalo v organizaci rozkol. Godane se s oponenty nemilosrdně vypořádal.

ČTĚTE TAKÉ:

5. Mochtár Belmochtár

Mochtár Belmochtár

Belmochtár pochází z Alžírska, ale na začátku 90. let se vydal do Afghánistánu, kde prošel vojenským výcvikem a účastnil se tehdy probíhající občanské války. V bojích přišel o oko a získal tak jednu ze svých dvou přezdívek, "Jednooký". Belmochtár je však známý také pod přízviskem "Mr. Marlboro", protože kromě teroristických útoků na území Alžírska, kde vede skupinu mudžáhedínů al-Mulasamín, proslul rovněž pašováním cigaret (a četnými únosy rukojmích, za něž inkasuje nezanedbatelné peněžní obnosy).

Odměna: 5 milionů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.

ČTĚTE TAKÉ:

6. Muhammad Džulání

Islamistická Fronta an-Nusrá je nejradikálnější z rebelských frakcí, které v Sýrii zmítané krvavou občanskou válkou bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Vede ji právě Džulání. Organizace byla založena v lednu loňského roku a tvoří ji přibližně 10 000 radikálů, mnozí z nich bojovníci zocelení válkou v Iráku. Její specialitou jsou sebevražedné pumové atentáty, a to jak proti vojenským, tak civilním cílům. V centru její pozornosti se nachází syrská vláda, není však vyloučeno, že se v budoucnu zaměří i na Západ, tím spíš, že úzce spolupracuje s al-Káidou. O samotném Džuláním je toho známo velmi málo, na schůzkách si údajně pečlivě zakrývá tvář.

10 nejhledanějších světových teroristů

ČTĚTE TAKÉ:

7. Abú Bakr Bagdádí

Abú Bakr Bagdádí stojí v čele Islámského státu v Iráku (ISI). ISI letos usiloval o politické spojení s Frontou an-Nusrá pod názvem Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS), ale kvůli mocenským rozporům se obě strany rozkmotřily a jejich svazek v červnu oficiálně rozpustil Ajmán Zavahrí. Na bojišti nicméně stále úzce spolupracují, především na území východní Sýrie. V Iráku ISI útočí na vládní a bezpečnostní cíle, ale není mu cizí ani brutální sektářské násilí, kterému padly za oběť již stovky (převážně šíitských) civilistů. Organizace se přihlásila např. k sérii pumových atentátů z konce letošního září, jež za jediný den zabily přes 50 lidí.

Odměna: 10 milionů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení. 

ČTĚTE TAKÉ:

8. Sirajuddín Hakkání

Sirajův otec Džaláluddín Hakkání

Muž známý spíše jako Siraj operuje na agfhánsko-pákistánských hranicích v rámci sítě Hakkání, kterou založil jeho otec Džaláluddín Hakkání, paštunský vojenský velitel známý svým angažmá v občanské válce v Afghánistánu. Síť Hakkání vyrostla z kmenové struktury a podle amerických zdrojů je tolerována pákistánskou vládou. Útočí také v Kábulu, kde se zaměřuje především na civilní cíle, nejčastěji hotely. Pod Sirajovým vedením síť Hakkání vzkvétá, podle amerického analytika Jeffreyho Dresslera se jedná o "nesmírně schopného vůdce". Organizace je v úzkém kontaktu s al-Káidou a hnutím Taliban a v poslední době údajně verbuje rovněž džihádisty pocházející z Turecka a Čečenska.

Odměna: 5 milionů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.  

ČTĚTE TAKÉ:

9. Abúbakar Muhammad Šekau

Šekau je mužem číslo jedna nigerijské islamistické sekty Boko Haram. Ta vznikla v roce 2002 jako radikální odpověď na import západní kultury do Nigérie. Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", proslula však pod názvem "Boko Haram", který je odvozen od místního nářečí a lze jej přeložit jako "Zákaz západního vzdělání" či "Západní vzdělání je hříšné". Od svého vzniku Boko Haram odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se Západem. Zpočátku se soustředila na charitativní a osvětovou činnost, ale brzy si osvojila metody teroru. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání proti nigerijské vládě s cílem ustanovení islámského státu a práva šaría, brutálně útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, banky a také školy, na věk svých obětí se neohlíží. Sekta má na svědomí už tisíce lidských životů.

Odměna: 7 milionů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.  

ČTĚTE TAKÉ:

10. Doku Umarov

Daku Umarov

Žebříček uavírá Doku Umarov, vůdce severokavkazských povstalců a hlava Kavkazského emirátu, samovolně vyhlášeného islámského státu na území Ruské federace. Činnost čečenských islamistů se tedy z pochopitelných důvodů zaměřuje převážně na ruské instituce a civilní cíle. V lednu 2011 tak zabili na moskevském letišti několik desítek lidí, jsou také strůjci sebevražedných atentátů, k nimž došlo o rok dříve v moskevském metru. Nejnověji Umarov pohrozil útoky proti zimní olympiádě, kterou bude příští rok hostit město Soči v jižním Rusku. "Rusové chtějí uspořádat olympiádu na ostatcích našich předků, na kostech mnoha a mnoha muslimů pohřbených na našem území podél Černého moře. Musíme jim v tom zabránit všemi prostředky," prohlásil Umarov letos v červenci.

Odměna: 5 milionů dolarů za informaci vedoucí k jeho dopadení.

ČTĚTE TAKÉ:

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!