Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Diplomaté v Ženevě v potu tváře plánují mírovou konferenci o Sýrii

USA

  15:20aktualizováno  17:03
ŽENEVA/DAMAŠEK/MOSKVA - Vysocí diplomaté Spojených států a Ruska v úterý v Ženevě jednají se zvláštním zmocněncem OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii Lachdarem Brahímím o přípravě mezinárodní mírové konference o Sýrii. Jedním z cílů jednání je stanovení data konference, ohlášené původně na listopad. Podle ruských zdrojů se ale mírová konference nesejde dřív než v prosinci.

Lachdar Brahímí foto: Reuters

Podle agentury DPA se diplomatičtí zástupci Ruska a USA s Brahímím už dohodli na textu pozvání na ženevskou konferenci. Ruská agentura Itar-TASS uvedla, že pozvánky má zaslat syrské vládě, opozici a dalším státům zasaženým syrským konfliktem generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Podle agentury DPA se diplomatičtí zástupci Ruska a USA s Brahímím už dohodli na textu pozvání na ženevskou konferenci. Zatím ovšem nebylo stanoveno datum konání konference. Je prý nepravděpodobné, že by se mohla uskutečnit 23. listopadu, jak navrhla LAS.

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na zdroje blízké jednání napsala, že konference se neuskuteční dřív než v prosinci. Podle agentury Reuters sám zmocněnec LAS Brahímí doufá, že konferenci se podaří uspořádat do konce letošního roku. Datum by měl formálně oznámit generální tajemník OSN Pan Ki-mun po víkendovém jednání syrské opozice.

Opozice a Írán

Rusko chce, aby byl na konferenci nazvané Ženeva 2 přítomen Írán. Syrská opozice zase trvá na tom, aby byl při ženevských jednáních dohodnut jasný harmonogram odchodu syrského prezidenta Bašára Asada. Syrský ministr informací Umrán Zubí však v pondělním televizním vystoupení prohlásil, že představitelé Damašku nebudou na ženevské konferenci hovořit o předání moci ani o zformování přechodné vlády. Asadovo vyloučení z jakýchkoli budoucích vládních struktur v Sýrii si ale exilová, Západem podporovaná syrská opozice klade jako podmínku konání konference.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvýznamnější syrské opoziční uskupení, Syrská národní rada (SNC), navíc teprve na svém sobotním setkání v Istanbulu rozhodne, jestli se chystané konference v Ženevě zúčastní.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý podle agentury AP zopakoval stanovisko Moskvy, že na ženevské konferenci musí být pozván také Írán. Šéf zastřešující koalice opozičních sil z exilu i ze Sýrie (Národní koalice sil revoluce a syrské opozice) Ahmad Džarba ale předem varoval, že její zástupci do Ženevy nepřijedou, pokud tam Írán bude přítomen.

Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě rovněž kritizoval Džarbův požadavek na stanovení jasného časového rámce Asadova odstoupení od moci s tím, že by s konferencí neměly být spojovány žádné předběžné podmínky.

"Všichni, kdo mají vliv na situaci (v Sýrii), musejí být rozhodně pozváni (na konferenci)... To zahrnuje nejen arabské země, ale také Írán," řekl Lavrov.

Na jasných mantinelech trvá i Katar

Proti požadavku na jednání o vyřešení syrské krize "bez předběžných podmínek" se v úterý otevřeně postavil Katar, který aktivně podporuje povstání proti režimu v Damašku a syrskou opozici.

"Není možné vnucovat syrskému lidu, který přinesl tolik obětí a prokázal takové hrdinství, jednání bez podmínek a bez přesného harmonogramu," prohlásil podle agentury AFP katarský emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání. Svá slova pronesl na úvodním zasedání nové schůze Poradní rady (parlamentu).

Brahímí se dopoledne sešel v Ženevě s Lavrovovými náměstky Michailem Bogdanovem a Gennadijem Gatilovem a s jejich americkou kolegyní Wendy Shermanovou. Odpoledne má následovat rozšířená schůzka za účasti zástupců dalších tří stálých členů RB OSN (Británie, Číny a Francie). OSN podle agenturních informací oznámila, že byli pozváni také zástupci čtyř zemí sousedících se Sýrií - Iráku, Jordánska, Libanonu a Turecka - a reprezentant Ligy arabských států.

Autoři: ,