Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Do Ameriky pěšky i na člunech

Věda

  9:15
První Američané přišli z Asie. Jenže kudy? Původně vědci vsázeli na suchozemskou migraci lovců po pevninském mostě, který se během ledových dob vynořil z oceánu a spojil Aljašku s Čukotkou. Později začali archeologové upřednostňovat teorie o mořské migraci. Podle ní nejstarší obyvatelé Nového světa připluli na člunech z Asie podél pacifického pobřeží.
Moře

Moře foto: Reprofoto

Tato teorie vysvětlovala překvapivě rychlý postup prvních Američanů hluboko na jih. Po moři se cestovalo snáze než po souši.

V každém případě měli první migrační vlnu tvořit lidé jedné geneticky jasně definované skupiny. K jejich potomkům počítali vědci drtivou většinu původních obyvatel Ameriky s výjimkou indiánů skupiny Na-Dene a Eskymáků.

Nejnovější výzkumy genetiků vedených Antoniem Torronim z univerzity v italské Pavii vypovídají o poněkud komplikovanějším scénáři. Torroni a jeho spolupracovníci přečetli kompletní dědičnou informaci mitochondrií devětašedesáti indiánů. Mitochondrie slouží buňkám k produkci energie a mají svou vlastní DNA obsahující pouhých 37 genů. DNA mitochondrií se předává po mateřské linii a výborně se hodí pro sledování původu. Obvykle se porovnávají jen vybrané úseky, Torroni však přečetl mitochondrie do posledního písmene.

„Získali jsme tak data s mnohem vyšším rozlišením a začaly nám být patrné věci, které předtím byly pro genetiky neviditelné,“ řekl Torroni v rozhovoru pro týdeník Nature.

Ukázalo se, že dvě varianty mitochondriální DNA, jež genetici označují kódem D4h3 a X2a, jsou velice staré. Obyvatelé amerického kontinentu je měli už před 15 až 17 tisíci lety – tedy v době, kdy přicházeli do Ameriky první lidé. Ještě pozoruhodnější byl fakt, že nositelé varianty D4h3 žili pouze na pobřeží Pacifiku. Tuto variantu měl i dávný obyvatel z jeskyně On Your Knees na aljašském pobřeží, který tu žil před 10 300 roky. Indiáni s velmi vzácnou variantou X2a obývali výhradně sever Severní Ameriky v oblasti Velkých jezer.

„To dokazuje, že Amerika byla osídlena ve dvou oddělných migračních vlnách. Jedna velká migrace probíhala podél pobřeží Pacifiku a druhá cesta vedla lidi po pevnině úzkým koridorem, který se vytvořil v masivním zalednění,“ interpretuje Torroni výsledky studie zveřejněné v časopise Current Biology.


Aktivní rybář z jeskyně „Na kolenou“

Americký paleontolog Tim Heaton dal v roce 1996 svému pracovišti – stísněné jeskyni na severním výběžku aljašského ostrova Prince z Walesu – jméno „On Your Knees“, tedy „Na kolenou“, protože právě tak musel trávit dlouhé hodiny při vykopávkách. Odměnou za strasti mu byl nález ostatků jednoho z prvních obyvatel Ameriky.
 Z pravěkého muže zbyla jen pánev, tři žebra, pár obratlů a zlámaná čelist se zuby. I z toho se podařilo Heatonovi zrekonstruovat obraz dávného cestovatele. Zhruba dvacetiletý muž se živil po většinu života tím, co mu dalo moře. O jeho toulavé povaze svědčí kamenné nástroje nalezené vedle kostry. Byly vyrobeny z hornin, které se široko daleko nevyskytují.

Heaton došel k závěru, že muž patřil k lidem, kteří připluli na člunech z Asie a osídlili Nový svět od Aljašky až po poslední výběžky Jižní Ameriky. Ze zubů se podařilo izolovat DNA. Ukázalo se, že mezi dnešními aljašskými indiány nemá muž z jeskyně „Na kolenou“ přímé potomky. Ti se přesunuli mnohem dále na jih, žijí v Kalifornii i v Ohňové zemi.




Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!