Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Do Jeruzaléma došel za 40 dní. Vystavuje portréty lidí, jež potkal

Lidé

  7:00aktualizováno  9:32
VODŇANY - Na dobrodružnou pouť do tři a půl tisíce kilometrů vzdáleného Svatého města se Pavel Janšta vydal letos před Velikonocemi. V neděli 19. září pak slavnostně zahájil výstavu fotografických portrétů a kreseb s názvem Z Vodňan do Jeruzaléma.

26letý Pavel Janšta na velikonoční pouti z Vodňan do Jeruzaléma foto: Archiv Pavla Janšty

Portrétní snímky a autorské kresby šedesáti lidí, které potkal šestadvacetiletý vystudovaný politolog ve dvanácti zemích Evropy a Blízkého východu, nabízí veřejnosti výstava s mnohé napovídajícím názvem Z Vodňan do Jeruzaléma. S doplňujícím podtitulem Pavel ve šlépějích svatého Pavla ji v neděli odpoledne vodňanský nadšenec a dobrodruh slavnostně zahájil v tamní městské galerii.

Plakát k výstavě Pavla Janšty Z Vodňan do Jeruzaléma

"Je to vůbec možné, aby došel tak daleko jen za čtyřicet dní?" bylo slyšet z úst jednoho z návštěvníků před zahájením vernisáže. Sám Janšta ovšem hned vzápětí přiznal, že celou cestu neušel jen pěšky, ale že se mnohdy – zvláště když pršelo nebo se cítil vyčerpaný – nechal svézt stopem. Po Velikonocích se pak nazpět vrátil letecky z Tel Avivu.

"Mně nešlo o to, abych dosáhl nějakého světově uznávaného rekordu, ačkoliv v tom určitý hec byl, a měl jsem tak možnost změřit si vlastní možnosti a síly. Nejen ty fyzické, ale i ty duševní," prozradil Jašta v rozhovoru pro LN.

"Už v minulosti jsem se hodně nacestoval – s rodinou, kamarády i sám. Tentokrát jsem tomu ale chtěl dát hlubší význam než jen turisticky poznávací. Rozhodl jsem se proto, že oslovím lidi, které potkám. A vzhledem k tomu, že jsem se na cestu vydal v době předvelikonočního půstu, ptal jsem se jich, jak vnímají hodnoty, které jsou důležité nejen v křesťanství – naději, víru a lásku. V dnešní době se na ně totiž často zapomíná," pokračoval Janšta. Dodal, že po část cesty putoval ve stopách svého patrona svatého Pavla, který o zmíněné trojici ctností píše v biblickém Listu Korintským.

Červená jako láska, modrá jako naděje
V polovině února letošního roku tedy vyrazil na cestu vybaven fotoaparátem a množstvím prázdných korespondenčních lístků. Lidi, které potkával – ať už jej svezli autem, stali se na čas jeho souputníky, anebo s ním jen prohodili letmé slovo, – pak žádal, aby mu na lístky zachycovali své pojetí naděje, víry a lásky, přičemž první z těchto ctností přiřadil modrou pastelku, druhé zelenou a třetí červenou. Aby jeho přání každý pochopil, nechal si jej od znalých známých předem písemně zformulovat v jazycích každé země, kterou procházel.

Pavel Janšta ve Starém městě jeruzalémském s palestinským prodejcem obuvi

"Někteří kreslili obrázky, jiní psali vzkazy, někdo si vybral jednu barvu a někdo kreslil všemi najednou s tím, že naději, víru a lásku nelze oddělit," uvedl Janšta, který všechny oslovené (až na čtyři, kteří si to nepřáli) portrétně vyfotografoval. Korespondenční lístky pak rozesílal svým příbuzným, přátelům a známým, "aby se ty vzkazy šířily dál. Abych se o ta poselství podělil," řekl.

Autory kreslených či psaných vzkazů na oplátku obdaroval pohlednicí rodných Vodňan s kontaktní adresou. "Pro případ, že by mi chtěli napsat, nebo mě snad někdy v budoucnu navštívit. Mnozí z nich už se ozvali a někteří se prostřednictvím internetové sítě Facebook dokonce dozvěděli o této výstavě. U těch pohlednic bylo zajímavé, že čím dál jsem byl na východ, tím více lidé při pohledu na obrázky vodňanských rybníků žasli, kolik tu máme sladké vody," vzpomněl autor výstavy.

Odhodlání Forresta Gumpa
Během hudebně prokládané vernisáže Janšta vysvětlil smysl své pouti, představil návštěvníkům dřevěnou poutnickou hůl ve tvaru hada (kterou podle svých slov na cestě "ochodil" o dvanáct centimetrů) a přečetl vybraný úryvek z osobního deníku, který se vtipně pokusil zachytit ve stylu vyprávění Forresta Gumpa. "Když už jsem nemohl, vzpomínal jsem na odhodlání Forresta Gumpa, když se rozhodl, že bude běhat, a běžel přes celé Spojené státy. Často jsem si také broukal melodii z filmu," odkázal k proslulému snímku z roku 1994 v hlavní roli s Tomem Hanksem.

Vernisáž výstavy Pavla Janšty Z Vodňan do Jeruzaléma

Vernisáž se odehrála v rámci programu multižánrového festivalu Vodňany žijou, jehož je Janšta coby předseda stejnojmenného občanského sdružení spolupořadatelem. Sál městské galerie, který jindy patří stálé expozici prací Mikoláše Aleše, byl pak po celé odpoledne zaplněn nadšenými návštěvníky z Vodňan i jiných koutů republiky. Výstava potrvá do 31. října a pak by měla putovat do dalších měst.