Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Dost bylo Bushů? Volby v USA ovládly dynastie s politikou v genech

Svět

  6:29
WASHINGTON/PRAHA - Za pár dní budou Američané vybírat kongresmany a své další reprezentanty. Podle britského listu The Guardian v „zemi neomezených možností“ hraje čím dál tím větší roli rodinný původ.

Jeb Bush oslavuje své vítězství nad demokratickým kandidátem Billem McBridem v boji o post guvernéra státu Florida (2002). foto: Archiv LN

„Již bylo dost Bushů,“ odpověděla bývalá první dáma Barbara Bushová minulý rok na otázku, zda by její syn Jeb mohl kandidovat na prezidenta. „Amerika je skvělá země. A pokud nedokážeme najít více než dvě nebo tři rodiny, jejichž členové by se ucházeli o vysoký úřad, je to směšné,“ dodala v nedávném rozhovoru.

Nejstarší generace. George H. W. Bush, jenž stál v čele Bílého domu v letech...

Slova manželky prezidenta George H. W. Bushe a matky prezidenta George W. Bushe zazněla v odlehčeném tónu. Přesto však ilustrovala jednu podstatnou vlastnost americké politiky. Pro úspěch v tamním veřejném životě je mimořádně důležitý rodinný původ. To, zda bude někdejší floridský guvernér Jeb Bush za dva roky kandidovat na prezidenta, patří v posledních dnech v USA mezi témata, o kterých se často mluví.

Klání Bush-Clintonová

Jeb Bush se sice ještě nerozhodl, přesto se již řeší, zda má tento pragmatický politik s některými liberálními názory šanci uspět v rámci stále konzervativnější republikánské strany.

Manželé Hillary a Bill Clintonovi na archivním snímku z roku 2005.

Pikantní by navíc bylo, kdyby se v roce 2016 Jeb Bush v souboji o Bílý dům utkal s demokratkou Hillary Clintonovou – manželkou prezidenta Billa Clintona, která naposledy vykonávala funkci ministryně zahraničí. Kdyby se klání Bush–Clintonová opravdu uskutečnilo, tak by si v každém případě jedna z těchto dynastií připsala další „zářez“. Kromě Baracka Obamy přitom od roku 1989 nikdo jiný než Bush či Clinton v Bílém domě neseděl.

PSALI JSME:

Novinář britského listu The Guardian Gary Younge nejnověji zevrubně popsal, jak politické dynastie, byť ne tolik známé, americké politice dominují i na nižších úrovních. Příští úterý budou voliči vybírat všech 435 zástupců ve Sněmovně reprezentantů a obmění se také 33míst v americkém Senátu. Hlasovat se také navíc bude mimo jiné i o obsazení většiny guvernérských míst. Gary Younge detailně vyjmenoval „rodinné“ kandidáty v úterních volbách.

Kupříkladu o senátní křeslo za jižanský stát Georgia se uchází Michelle Nunnová, jejíž otec Sam býval senátorem. Soupeřem Nunnové pak je David Perdue, jehož bratranec Sonny v Georgii kdysi vykonával úřad guvernéra.

Demokratickým kandidátem na guvernérské křeslo Georgie se stal Jason Carter – vnuk někdejšího prezidenta Jimmyho Cartera. Ve státě Kentucky se o senátní křeslo uchází Alison Lunderganová Grimesová – dcera Jerryho Lundergana, někdejšího šéfamístní odnože demokratické strany. Podobně by se dalo pokračovat i v dalších amerických státech.

Politika v genech

Nejen v americké politice hraje velkou roli známé jméno. Každý nový kandidát, který jej nemá, s tímto deficitem musí bojovat. Mnozí z uchazečů tak svůj původ uvádějí jako přednost. Dokonce se svými příbuznými vystupují v televizních spotech. Třeba Michelle Nunnová se pochlubila, že stejně jako její otec hraje basketbal. „Myslím, že máš docela dobrou střelu,“ chválil ji ve spotu Sam Nunn. Nejde však jen o reklamu v televizi. Třeba Jerry Lundergan údajně přímo vede kampaň své dcery.

Volební kampaň Michelle Nunnové:

Co lze vyvodit z toho, že se v americké politice objevuje tolik kandidátů, kteří mají politiku v genech? Gary Younge tvrdí, že trend rodinných vazeb v politice jde proti tradičnímu americkému snu – tedy tomu, že každý se může dostat nahoru, pokud bude pracovat tvrdě.

I mnozí další experti poukazují na to, že v době, kdy stagnují mzdy a roste školné na vysokých školách, v USA stoupá nerovnost ve společnosti. „Amerika již není zemí příležitostí,“ říká ekonom Joseph Stiglitz. To, že Američané nárůst nerovnosti považují za problém, ukázala i silná odezva, kterou před časem vyvolala kniha Thomase Pikettyho s názvem Kapitál ve 21. století. Jejím hlavním tématem byl právě nárůst nerovnosti.

Autentický Obama - s podporou jména Kennedy

Barack Obama se do Bílého domu dostal i proto, že zosobňoval autentického kandidáta, jenž tak trochu stojí mimo zaběhnutá politická schémata. I on ale moc dobře věděl, že pro úspěšnou volební kampaň je nutné mít štědré sponzory. Navíc v roce 2008 Obama získal také podporu jiného politického klanu – Kennedyových. Na jeho stranu se postavila i vnučka prezidenta Dwighta Eisenhowera.

Rozvětvená rodina Bushova. Na křeslech uprostřed George H. W. Bush s manželkou...

I dnes platí, že sponzoři se lépe získávají, když máte v rodině někoho, kdo v tom umí chodit. Navíc jsou volební kampaně podle Younga stále dražší a dražší. Gary Younge se tématu nerovných šancí v politice věnuje delší dobu. V minulosti již popsal scénu, která se odehrála v roce 1978, kdy George W. Bush v západním Texasu usiloval o křeslo ve Sněmovně reprezentantů.

Tehdy se jako začínající politik zúčastnil semináře, který se zabýval tématem vybírání peněz na kampaň. „Mám nejlepší nápad, jak získat finance,“ řekl Bush Davidu Dreierovi, pozdějšímu kalifornskému kongresmanovi. „Požádejte svoji matku, ať napíše lidem, jimž posílá vánoční přání. Já to tak udělal a získal jsem 350 000 dolarů.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!