Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Důkazy v kauze Lockerbie? Údajně podvrh

Svět

  19:59
CURYCH - Byly důkazy proti Lybijcům v kauze Lockerbie zfalšované? Vedoucí představitel švýcarské firmy Mebo Edwin Bollier tvrdí, že ano. Doličné předměty údajně předal vyšetřovatelům jeden ze zaměstnanců společnosti.

Trosky letounu v britském Lockerbie foto: AFP

Ten prý "dodal" vyšetřovatelům neštěstí roznětku s časovým spínačem, která pak byla vydávána za nález z trosek letounu. Mebo se specializovala na elektronická zařízení pro ozbrojené a bezpečnostní síly.

Tragédie se odehrála v roce 1988 zřítilo u skotského města Lockerbie a v jehož troskách zahynulo 270 lidí.

Právě firma Mebo dodala v roce 1985 Libyi dvacítku časovaných roznětek MST-13. Se stejným typem, údajně z místa neštěstí, pak vyrukovali během procesu i vyšetřovatelé.

"Usvědčující důkazy byly zmanipulovány, aby vytvořily spojení mezi Libyí a atentátem," prohlásil Bollier. Bývalý zaměstnanec jeho firmy Ulrich Lumpert, který v procesu o neštěstí u
Lockerbie vystupoval jako svědek, v pátečním prohlášení pro curyšskou prokuraturu odpřisáhl, že roznětku ukradl a předal skotským vyšetřovatelům.

"Ukradl jsem prototyp MST-13... a bez svolení jej předal osobě oficiálně vyšetřující případ Lockerbie," uvedl Lumpert v prohlášení, zveřejněném i na internetové stránce firmy. "Když jsem si uvědomil, že MST-13 byl zneužit, rozhodl jsem se zachovat mlčení, protože věc se mi mohla stát krajně nebezpečnou," dodal.

Vyjádřil také lítost nad důsledky, které jeho mlčení mělo vůči libyjskému agentovi. Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí si dosud v britském vězení odpykává trest za Lockerbie.
Podle francouzského listu Le Figaro toto svědectví podporuje hypotézu, že vyšetřování případu Lockerbie bylo zmanipulováno, aby mohla být obviněna Libye, ačkoliv důkazy nejprve svědčily proti jednomu malému prosyrskému palestinskému seskupení.

Během soudního procesu v roce 2001 však soudci zavrhli hypotézu, že by za atentátem proti letounu americké společnosti PanAm stály Írán, Sýrie a Lidová fronta pro osvobození Palestiny a že by šlo o odvetu za nešťastné sestřelení íránského letounu americkou raketou v červenci 1988. Tripolis se z mezinárodní izolace vymanil až poté, co vyplatil 2,7 miliardy
dolarů jako odškodné rodinám obětí.
Autoři: ,

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha