Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Teroristé spjatí s IS zabíjeli v kostele na severu Francie. Knězi podřízli hrdlo

Svět

  11:12aktualizováno  21:37
PAŘÍŽ - Dva nožem ozbrojení muži vnikli v úterý do kostela na severu Francie, kde se zmocnili pěti rukojmích a jednoho z nich, 86letého kněze, zabili. Oba útočníci zemřeli během zásahu speciálních policejních jednotek; jeden z nich byl už loni v hledáčku protiteroristických složek a pravděpodobně také v kontaktu se sítí Islámský stát. Ta se k činu také přihlásila. Vyšetřovatelé odpoledne zadrželi jednu osobu, podle médií blízkou jednomu z teroristů.

Policista zajišťuje radnici v místě útoku foto: Reuters

  • „Volám k Bohu, spolu se všemi lidmi dobré vůle. A dovoluji si pozvat i nevěřící, aby se v tomto zvolání sjednotili,“ reagoval na Hamelovu násilnou smrt rouenský arcibiskup Dominique Lebrun. Dodal, že „katolická církev se nemůže chopit jiné zbraně než modlitby a bratrství mezi všemi lidmi.“
  • Papež František hovoří o „bolesti a zděšení“ a Vatikán „barbarskou vraždu“ odsoudil.
  • Ve slavné katedrále v Rouenu bude v 18:00 sloužena mše na památku zavražděného a pietní bohoslužba se za stejným účelem bude konat i o hodinu později v lyonské katedrále Svatého Jana.

Dramatickou situaci v obci Saint-Etienne-du-Rouvray v Normandii na místě řešila policie. Ozbrojenci, kteří vnikli do kostela v průběhu mše, tu napadli přítomného kněze a čtyři věřící včetně dvou jeptišek a drželi je jako rukojmí.

Dva ozbrojenci přiměli faráře pokleknout, než mu prořízli hrdlo. Svůj skutek si natáčeli, uvedla svědkyně.

Muži ozbrojení noži vtrhli do kostela v Saint-Étienne du Rouvray jižně od města Rouen během dopolední mše. Jako rukojmí vzali kněze, tři jeptišky a dva věřící, kteří v té době v kostele byli. Jedné z řádových sester se podařilo uniknout a zalarmovat bezpečnostní složky, které se podle pařížského prokurátora Françoise Molinse nejprve pokusily s teroristy vyjednávat. Útok podle něj nebyl možný, neboť „rukojmí tvořili clonu“.

Kněze posléze zabili - Le Figaro s odvoláním na dva policejní zdroje píše, že muži podřízli hrdlo. Zavražděný farář se jmenoval Jacques Hamel, bylo mu 86 let a kněžské svěcení podstoupil v roce 1958. Farnost v Saint-Etienne-du-Rouvray měl na starosti dvacet let.

Další tři rukojmí agresoři zranili, z toho jednoho vážně. Lékaři nyní bojují o jeho život. Zdroje z řad bezpečnostních složek naznačují, že tímto zraněným by mohla být jedna z jeptišek.

Francouzští vojáci střeží přístupovou cestu k místu útoku.
Dosavadní ministr vnitra a nastupující premiér Bernard Cazeneuve (uprostřed).

Agresory zneškodnily speciální jednotky francouzských bezpečnostních složek BRI, jež přivolala jeptiška, které se podařilo uprchnout. Policisté muže zastřelili, když se z kostela pokoušeli uniknout. Stalo se tak kolem 10:45.

Kdo zabíjel?

K útoku se odpoledne přihlásila teroristická organizace Islámský stát, a to prostřednictvím své tiskové agentury Amak. Dvojici agresorů prohlásil IS za své „vojáky“, kteří „uskutečnili operaci v odpovědi na výzvu zacílit na státy křižácké koalice“. Není však jasné, zda organizace útok skutečně řídila; jako v řadě jiných případů je i zde možné, že jej pouze inspirovala a poté se pod něj podepsala v rámci své propagandistické kampaně.

Jednoho ze dvou útočníků měla policie v záznamech, druhý ještě nebyl identifikován, řekl prokurátor.

Identifikace útočníků navíc ještě není u konce a protiteroristická jednotka francouzské prokuratury, jež atentát vyšetřuje, se zatím nevyjádřila ani k jejich motivaci.

Francie uvalila vazbu na pět údajných kompliců útočníka z Nice. Jeden mu obstaral zbraň

Nicméně první dostupné informace ukazují, že jeden z útočníků byl protiteroristickým činitelům známý. Nesl označení „S“, což znamená, že byl v hledáčku bezpečnostních složek kvůli možnému ohrožení státní bezpečnosti. Loni se pokusil dostat do Sýrie a v Turecku se stal terčem vyšetřování kvůli terorismu, načež byl umístěn do provizorní detence. O pár měsíců později, v březnu 2016, byl propuštěn s elektronickým monitorovacím náramkem jako alternativou.

Švýcarská Tribune de Genève zase píše, že jedním z atentátníků byl 19letý Francouz, jehož 14. května 2015 zadrželi na ženevském letišti po jeho návratu z Turecka. „A. K. se dvakrát pokusil odjet do Sýrie, nejprve přes Mnichov, bezúspěšně, poté přes Ženevu. Několik dní byl uvězněn ve vězení v Champ-Dollon, načež byl vydán do Francie jako předmět vyšetřování kvůli zločinnému spiknutí za účelem přípravy teroristického činu,“ uvádějí Švýcaři.

Hollande: Podlý atentát

  • Hollande útok označil za „podlý teroristický atentát.“ V Saint-Etienne-du-Rouvray, kde krátce promluvil k novinářům, rovněž nepřímo obvinil Islámský stát a vyzval, aby Francie proti této teroristické organizaci „válčila všemi možnými prostředky“.
  • Hollande rovněž apeloval na to, aby se Francouzi tváří v tvář teroru sjednotili, a to bez ohledu na svou víru. Z toho důvodu se ve středu hodlá setkat s představiteli všech hlavních náboženství v zemi.

Útok vyšetřuje protiteroristická jednotka francouzské prokuratury. Bezpečnostní složky odpoledne v souvislosti s atentátem zadržely jednu osobu, podle Le Point nezletilého chlapce z blízkého okolí výše zmiňovaného „A.K.“

Do obce dorazil také francouzský prezident François Hollande a ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Hollande již během cesty do Rouenu telefonicky hovořil s předsedou Francouzské biskupské konference Georgesem Pontierem.

Odpoledne měl Hollande dorazit na již dříve plánovanou návštěvu do Prahy, kde měl jednat s českým protějškem Milošem Zemanem i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Návštěvu české metropole ale kvůli dnešnímu útoku zrušil. S prezidentem Zemanem se chce spojit telefonicky.

Do Normandie se vrací rovněž rouenský arcibiskup Dominique Lebrun, jenž se v polském Krakově účastnil letošního Světových dnů katolické mládeže. „Zanechávám tu stovky mladých, kteří jsou budoucností lidstva,“ řekl Lebrun před odjezdem. „Žádám je, aby se nesklonili před násilím a stali se apoštoly civilizace lásky.“

Atentát razantně odsoudil Mohammed Karabila, předseda muslimské regionální rady, jenž stojí v čele mešity v Saint-Etienne-du-Rouvray. „Jsem vyděšen úmrtím mého přítele (Hamela). Je to někdo, kdo zasvětil svůj život jiným. V mešitě jsme ochromení. Nechápu to, všechny naše modlitby míří za jeho rodinou a katolickým společenstvím,“ prohlásil Karabila.

Saint-Etienne-du-Rouvray leží jižně od města Rouen:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

‚Barbarský útok‘

Na sociálních sítích se mezitím množí reakce francouzských politiků, kteří útok v Saint-Etienne-du-Rouvray hromadně odsuzují. Premiér Manuel Valls jej nazval barbarstvím a ranou celé Francii a všem katolíkům.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault hovoří o „strašlivém útoku na kněze a katolické věřící“. Vyzval také k jednotě: „Naprostá solidarita. Zůstaňme jednotní tváří v tvář hrůze.“

Ministryně životního prostředí Ségolène Roaylová ujišťuje, že agresi se „nepodaří zasít nenávist a strach.“

K incidentu se vyjádřila také předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová, jež se podle svých slov děsí „nového atentátu islamistických teroristů“.

Policie odpoledne podle francouzského tisku ukončila prohledávání kostela v Saint-Étienne du Rouvray, kde pátrala po případných výbušninách; okolí objektu je ale stále uzavřené a na místě je mnoho těžce vyzbrojených policistů.

Autoři: ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...