Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Film Země bez zákona: Nespojité obrázky z prohibice

Kultura

  7:00
Snímek Země bez zákona australského režiséra Johna Hillcoata měl být skvělý, bohužel působí jako sbírka bez ladu a skladu sesypaných ingrediencí, často i kvalitních. Nejsou ale spojené nějakou skutečně dramatickou linií, nanejvýš snahou zalíbit se.

Život ho naučil. Jack Bondurant (Shia LaBeouf) se s pistolí nejdřív moc nekamarádil, někdy ale není zbytí... foto: Bontonfilm

Při výběru data premiéry Země bez zákona prokázal distributor schopnosti až prorocké. Čas uvedení prohibiční gangsterky odhadl skvěle. A jistý typ očekávání Země bez zákona nezklame, vlastně je v tom filmu všechno, co by člověk čekal. Kolty, klobouky, pěkné písničky, vnadné ženy (Jessica Chastainová!), násilí, charismatičtí bijci, živé zachycení nějakého konkrétního místa. Při všech těch barvách, zvucích a cákající krvi je to dílo podivně mdlé a v něčem i tuctové, rutinně a na jisté formální úrovni předvedené číslo, na němž jako kdyby nikdo nebyl vnitřně zaangažovaný.

Autoři toho filmu – režisér John Hillcoat, scenárista a spoluautor hudby Nick Cave, kameraman Benoit Delhomme – přitom už spolu vytvořili jedno výrazné a se Zemí bez zákona si v mnohém podobné dílo. Ve zběsilém australském westernu The Proposition dokázali spojit jednoduchý příběh až mytické váhy a portrét nějakého místa – Austrálie druhé poloviny 19. století – zobrazeného způsobem kombinujícím historický realismus s hyperboličností, nadlidskostí legendy. To všechno ve filmu vyprávěném úsporně, přesně a přitom obrazivě.

Země bez zákona toho s The Proposition má společního dost. Adaptace románu Matta Bonduranta, v němž autor údajně vycházel z historie vlastní rodiny, se také odehrává v zemi, která je ve stavu jakéhosi přerodu. Z kraje legendárních pistolníků a divokých honiček se mění v místo vlastně všední, kde se neumírá v dešti kulek, ale i na něco tak triviálního jako zápal plic.

Tři versus svět

Podobný v obou filmech je motiv střetu tři bratři versus svět. Ti bratři jsou Forrest (Tom Hardy), Howard (Jason Clarke) a Jack (Shia LaBeouf) Bondurantovi. První z nich je nemluvný, nezranitelný ranař, který nosí velmi stylovou vytahanou vestu. Druhý umí pálit kořalku a třetí, hlavní hrdina filmu, má obchodní talent a ve srovnání s bratry je taky světaznalý, líbí se mu rychlá auta a dobré oblečení. Starší bratři ho mají za bábovku, Jack tím trpí. V zapadlém okrese Texasu mají pod palcem výrobu a distribuci populární samohonky. Obchod kvete a zákazníci jsou velmi spokojeni.

Objeví se ale zkorumpovaní politici a jejich emisar – padoušský agent FBI Rakes (Guy Pearce). Pod rouškou řečí o boji proti alkoholu chtějí obchod Bondurantových převzít. Nutně to vede k válce – mezi bratry a silami pofiderního zákona a v přeneseném smyslu i mezi nespoutaným krajem žijícím podle vlastních pravidel a světáckým městem. Jack nutně směřuje k tomu, že se bude muset naučit střílet do lidí... Kromě toho mají bratři i milostný život – Forrest zažívá něžně tichý románek s bývalou prostitutkou Maggie (Jessica Chastainová), Jackcovi se líbí farářská dcerka Bertha (Mia Wasikowská). Důležitou roli v příběhu hraje i gangsterská legenda Floyd Banner (Gary Oldman), který nosí samopal proklatě nízko.

Země bez zákona

USA 2012
Režie: John Hillcoat
Hrají: Shia LaBeouf, Tom Hardy, Guy Pearce a další
Premiéra 20. září

Benoit Delhomme snímá krajinu amerického Jihu ve vybledlých barvách, film vypadá trochu jako vyšisovaná fotka. Hudební doprovod (Nick CaveaWarren Ellis) je skvělý, vyprávění celkem odsýpá, ukazuje rozličná pozoruhodná místa (v romantické zeleni zasazenou nelegální palírnu, kostel, kde se zpívá fascinujícím stylem sacred harp). Teče krev, hojně a bolestivě – nikdo by neměl vytáčet Forresta Bonduranta. Zároveň ale jako kdyby ve filmu o nic nešlo. Jednotlivé motivy jsou naznačeny a zas opouštěny, padouch je nezajímavý zkarikovaný panák. Příběh je značně předvídatelný, což by nutně nemuselo vadit, nemá ale ani nějakou osudovou váhu.

S žádnou postavou si člověk vlastně nic zásadního neprožije, neprocítí, spíš jen prochází nějaká povinná zastavení, jež ale dohromady nevytvoří nějaký kumulativní efekt. Herci to moc nemohou zachránit – především Shia LaBeouf v hlavní roli působí dost prázdně, u Pearceova Rakese těžko odhadnout, jestli ta otravně přepjatá kreace byla jeho nápad, nebo jestli to dostal úkolem. V nejlepším případě Hillcoatův film funguje jako jakýsi fantazijní národopis. Se zaujetím podaná prohibiční „poudačka“ vyprávěná ale chlapíkem, který vypil příliš samohonky na to, aby si uvědomil, že na tom příběhu nic až tak světoborného není.

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...