Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kalousek a Jurečka: Korunové dluhopisy pro firmy byly obcházením zákona. Musí se vyšetřit

Česko

  15:07
PRAHA - Ministr zemědělství Marian Jurečka a předseda TOP09 Miroslav Kalousek se v pořadu Otázky Václava Moravce shodli, že by finanční správa měla prověřit, za jakých podmínek byly vydávány korunové dluhopisy. Kalousek zároveň odmítl zodpovědnost za optimalizační hit roku 2012, korunové dluhopisy.

Kalousek vládu vyzval ke "zrušení toho cirkusu". foto:  Petr Topič, MAFRA

„Pokud někdo porušil právo, tak z toho nemůže být viněn zákonodárce. Od toho tu není legislativní změna, od toho tu je konání finanční správy,“ řekl na svou obhajobu předseda strany TOP09 Miroslav Kalousek. Podle něj by finanční správa měla prověřit vydávání korunových dluhopisů soukromými firmami.

„Podle mně to finanční správa nezkoumala a nezkoumá a podle mého názoru v několika případech, jednoznačně došlo ke zneužití práva,“ sdělil Kalousek Uvedl také, že finanční správa má za povinnost zkoumat, zda nedošlo k porušení zákona.

Sobotka jako Trump. Babiš podle něj využil dluhopisy, aby oje*** český stát

Podobným způsobem se k problematickým emisím korunových dluhopisů soukromými firmami staví i ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Já jsem říkal, že finanční správa by rozhodně měla u těch firem prověřit, za jakých podmínek byly financovány ty dluhopisy,“ míní Jurečka. Pokud není ředitel finanční správy zajistit efektivní kontrolu dluhopisů firem vydaných kolem roku 2012, tak podle Jurečky na svém místě nemá co dělat. „Musí předložit, že ve věci koná, jestli nekoná, tak pro mne je to flagrantní porušení povinnosti ředitele finanční správy,“ uvedl v České televizi Jurečka. S přístupem finanční správy podle svých slov rozhodně není spokojen.

Jako teoretická možnost byl korunový dluhopis v zákoně uveden už od roku 1993. Trh o ní věděl, ale nikdo se neodvážil fígl využít. Zdráhavost odboural v roce 2011 tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek a vydal korunové státní dluhopisy celkem za dvacet miliard. Zdůvodnil to vstřícností vůči drobným nákupčím, podmínkou ovšem bylo, aby si každý nakoupil aspoň za tisícovku. Tím podle kritiků ukázal firmám či bankám, že se jednokorunového triku využít dá.

Přehledně Babiš a dluhopisy: finta, či nutný kapitál?

Mezi firmami, které kolem roku 2012 vydávaly korunové dluhopisy je i společnost Agrofert, kterou do nedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš. V roce 2013 Babiš dluhopisy své tehdejší společnosti koupil za 1,482 miliardy korun. Korunové dluhopisy, ze kterých se neplatila kvůli znění zákona daň, vydávaly i jiné společnosti. Tento postup, který v té době umožňoval zákon, by mohl být podle kritiků posouzen jako daňový únik.

Předseda vlády Sobotka svého ministra financí Babiše v polovině února vyzval, aby sdělil, jestli se Finanční správa zabývala případy emise a nákupu těchto korunových dluhopisů. Později také uvedl, že bude požadovat vysvětlení otázek kolem zdanění korunových dluhopisů po daňové správě.

„To, že si začaly firmy v roce 2012 vydávat dluhopisy, nebylo proto, že ministerstvo financí vydalo dluhopisy pro domácnosti v roce 2011, ale proto, že na začátku roku 2012 ČNB výrazným způsobem uvolnila vydávání dluhopisů pro financování firem,“ popsal Kalousek v nedělních Otázkách Václava Moravce. V momentě, kdy finanční správa zaregistrovala problematickou situaci, prosadilo ministerstvo vedené Kalouskem změnu zákona.

„Jestli daňová správa neprověřila tyto případy z roku 2012, pokud je neprověřila v roce 2014 tak neplní své povinnosti, protože institut zneužití práva v oblasti daní je jasně definován,“ řekl o záležitosti Kalousek.

Autoři: ,