Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Folklorní tunel? Sdružení podvádělo s dotacemi, dluží miliony

Česko

  6:00
PRAHA - Tisíce členů folklorních souborů se ocitly v nejistotě. Největší folklorní organizace v Česku se totiž topí v milionových dluzích. Sdružení, které zastřešuje na 400 dětských i dospělých souborů, přišlo o příjmy z ministerstev. Někde chybí vyúčtování státních peněz úplně, jinde kontroly odhalily podvody a machinace s dotacemi.

Předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica foto:  Dan Materna, MAFRA

„Pokud se v nejbližší době nepodaří získat pomoc některého významného privátního subjektu, vidí to výbor jako jedinou možnost,“ avizovalo vedení Folklorního sdružení České republiky (FOS) už na konci srpna podání návrhu na insolvenceční řízení. Krok představitelé sdružení naplánovali kvůli špatnému hospodaření na jednatřicátý říjen, s ním mělo být spojené i faktické ukončení činnosti sdružení. Výbor ale nyní rozhodnutí o týden odložil, proč, to tají.

Folklorní sdružení České republiky

  • nestátní nezisková organizace založená v roce 1990, spoluzakladatel České rady dětí a mládeže
  • funguje na principu kolektivního členství - celkem 16 regionálních folklorních sdružení, 412 folklorních souborů (více než 14 tisíc členů), více než 100 individuálních členů
  • téměř 80 procent členské základny tvoří děti a mládež do věku 25 let
  • pravidelně pořádalo tyto kulturní akce: celostátní soutěž dětských zpěváků lidových písní Zpěváček, Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmark, Národní krojový ples v Praze atd.
  • sdružení získává prostředky z členských příspěvků (dospělý 150 korun, děti do 15 let 50 korun), grantových řízení ministerstev, krajů, měst a nadací, z propagace a darů

Milionové dluhy

Situace se však od léta nezlepšila. Naopak. Podle interních dokumentů, které má server Lidovky.cz k dispozici, podala řada věřitelů na sdružení žaloby či žádosti o exekuci. Folklorní sdružení firmám dluží sumu v řádu milionů (v srpnu mělo jít přibližně o 10,5 milionu). Aktuální čísla ale nechtělo vedení organizace komentovat. „Nemůžu vám to ani potvrdit, ani vyvrátit. Všechno to bude kompletně řešeno v sobotu 8. listopadu,“ sdělil v krátkosti první místopředseda FOS Ladislav Michálek. Předseda Zdeněk Pšenica, který kvůli kritické situaci nabídl rezignaci na svou funkci, odmítl se serverem Lidovky.cz komunikovat. Přes svoji asistentku si vzal na redakci číslo s tím, že se ozve, pokud bude mít zájem. Tak se ale nestalo.

Zdroje z okolí folklorního sdružení mezi čtyřma očima otevřeně mluví o tunelu, na jméno však nikdo vystoupit nechce. Jedno je jasné: ve sdružení, které zaštiťuje tisíce členů českých, moravských i slezských souborů, selhalo vedení i kontrolní mechanismy. Mluví se dokonce i o systému černých duší, kterými FOS uměle navyšoval státní příspěvek, protože dotace inkasuje na počet členů.

Stopka od ministerstev

Nezisková organizace se podle zjištění serveru Lidovky.cz potýká s finančními problémy dlouhodobě. Hlavním zdrojem peněz pro ni byla především dotace z ministerstva školství. Finance také inkasovala od dalších dvou resortů, samospráv či formou darů.

Objem největší finanční injekce resort školství výrazně omezil už v roce 2012. Tehdy folklorní sdružení mluvilo o „likvidačním rozhodnutí“. Až v letošním roce se ale tato slova naplnila - z úřadu ministra Chládka letos nedorazila ani koruna. „Sdružení nedodalo vyúčtování dotace za rok 2013, což mělo učinit do 31. ledna 2014,“ uvedla mluvčí resortu Klára Bílá.

Podobný scénář se odehrál i u ministerstva kultury. Tam sice všechny administrativní náležitosti proběhly včas, kontrola však ukázala na podvodné praktiky při vyúčtování dotace. „Ukázalo se, že stejné projekty předložilo Folklorní sdružení ČR i ministerstvu školství a ministerstvu pro místní rozvoj. Těm však zaslalo vyúčtování dotace na rok 2013 po termínu,“ napsala mluvčí resortu kultury Helena Markusová. Jinak řečeno: vedení folklorní instituce chtělo proplatit jednu věc hned po třech ministerstvech, což dotační paragrafy zakazují. „I s ohledem na zákonná pravidla finanční kontroly, ministerstvo kultury v roce 2014 dotaci sdružení neposkytlo,“ doplnila Markusová.

Úsporná opatření

Folklorní sdružení kvůli kritické situaci přijalo řadu úsporných opatření - někteří zaměstnanci dostali výpověď, omezil se počet využívaných kanceláří a v neposlední řadě sdružení přestalo pořádat některé tradiční akce, třeba finále celostátní dětské pěvecké soutěže Zpěváček - Velké Losiny. Kvůli závazkům u tiskárny v Lanškrouně nevychází ani časopis Folklor. (více v boxu)

Konec některých akcí

Kvůli nedostatku financí se letos neuskuteční celostátní finále Zpěváčka, festival Pražský jarmark, rokem Národní krojový ples, Folklorní sdružení ČR už není ani spolupořadatelem dětského luhačovického festivalu Písní a tancem. Nevychází ani nevychází časopis Folklor.

Organizace dluží i Top Hotelu Praha, kde byl pravidelně pořádán Národní krojový ples. „U folklorního sdružení hotel eviduje výrazné pohledávky za služby poskytnuté v roce 2012,“ potvrdila mluvčí hotelu Martina Tůmová. Kromě toho dluží organizace mzdy některým svým zaměstnancům, neplatí za ně ani odvody na sociální ani důchodové pojištění.

Kvůli nezodpovědnému přístupu vedení se teď hlasitě bouří regionální sdružení, která o situaci nikdo neinformoval. Nelíbí se jim, že o případném ukončení činnosti organizace rozhoduje jen několik členů výboru a že na jednání nebyl přizván nikdo z oblastních uskupení. „Jsou to samostatné subjekty, provádí si svoje hospodaření, není tam bezprostředně přímá vazba,“ hájí Michálek rozhodnutí vedení. Přitom členská základna sdružení čítá na více než 400 souborů a 14 tisíc členů, přičemž každý spolek zaplatí ročně v průměru 3650 korun za členské příspěvky.

Celé vyjádření resortu kultury k situaci ve FOS

„Folklornímu sdružení ČR, Praha (dále „FoS“), poskytovalo Ministerstvo kultury, resp. odbor regionální a národnostní kultury, na podporu kulturních aktivit opakovaně dotace.

Vyúčtování dotace na rok 2013 Ministerstvu kultury zaslalo FoS v termínu a v souladu s Rozhodnutím o poskytnutí neinvestiční dotace na rok 2013, včetně Podmínek přidělení dotace.

Jak se však později ukázalo, stejné projekty předložilo FoS i Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvu pro místní rozvoj. Těm však zaslalo vyúčtování dotace na rok 2013 po termínu.

Při kontrole ze strany Ministerstva pro místní rozvoj bylo zjištěno, že FoS vykázalo stejné nákladové položky pro vyúčtování dotací poskytnutých ze státního rozpočtu Ministerstvem pro místní rozvoj i Ministerstvem kultury. Tato duplicita založila podezření na porušení rozpočtové kázně na straně FoS. Proto, i s ohledem na zákonná pravidla finanční kontroly, Ministerstvo kultury v roce 2014 dotaci FoS neposkytlo.

Pokud FoS splní veškeré podmínky pro poskytnutí dotace od MK a podá řádnou žádost, bude možné mu dotaci poskytnout, byť s výhradou, že na dotaci není právní nárok.“

Dopis ministerstva kultury od mluvčí rezortu Heleny Markusové

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...