Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Gorbačov chtěl stáhnout vojsko z NDR

Svět

  15:03
BERLÍN - Sovětský vůdce Michail Gorbačov se už počátkem roku 1989 chystal stáhnout sovětská vojska z tehdejší Německé demokratické republiky. Svědčí o tom dokumenty východoněmecké rozvědky.

Sovětský vůdce Michail Gorbačov foto: NATALIA KOLESNIKOVA

Nalezené dokumenty ministerstva státní bezpečnosti (Stasi) zaniklé NDR naznačují, že tehdejší východoněmecká rozvědka už od jara přelomového roku 1989 věděla nebo aspoň tušila, že vláda reformního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova chce do pěti let stáhnout z NDR všechny své vojáky. Vše ale nasvědčuje tomu, že Stasi o tom stranické a státní špičky režimu vůbec neinformovala, takže ty žily až do konce svých dní v iluzi, že budou mít i nadále v zemi trvale "sovětské vojenské krytí". Na základě údajů zveřejněných časopisem Fliegerrevue o tom informoval Český rozhlas.

Stahování části sovětských vojsk z tehdejší NDR v rámci "dobrovolného omezování" počtu vojáků začalo právě před 20 lety, špičky v Moskvě o něm jednaly od jara 1989. Důvodem byla, jak se posléze ukázalo, naprostá ekonomická neúnosnost udržování tak rozsáhlé armády za hranicemi - sovětský režim na to již prostě neměl peníze a řešení už nemohl odkládat. Nejasné zůstává, zda mělo sovětské vedení od počátku v úmyslu stáhnout všechny své vojáky, nebo jen jejich počet výrazně omezit.

Mezi dokumenty Stasi se nedávno objevila 20 let stará zpráva, která zamýšlené úplné stažení sovětských vojsk naznačuje. Dokument pocházející z 18.odboru Stasi je datovaný 30.červencem 1989, jehož obsah otiskl odborný časopis Fliegerrevue Extra.

"Dokument jasně vypovídá o tom, že s ohledem na detailní informace o probíhajícím odzbrojování a stahování sovětských jednotek ministerstvo státní bezpečnosti vědělo o plánech Sovětského svazu stáhnout všechny své vojáky z NDR do roku 1995. Měla tak začít celá nová etapa, což byl evidentně nápad samotného Michaila Gorbačova," uvádí jeden z autorů článku Stefan Büttner.

Vojenský historik Rüdiger Wenzke připouští, že východoněmečtí rozvědčíci skutečně mohli mít od sovětských kontaktů takové závažné informace. "Nedá se vyloučit, že Sověti skutečně vybreptali státní tajemství," říká.

Poukazuje ale na nezbytnou opatrnost při interpretaci textů Stasi.

Bývalý člen nejužšího vedení východoněmeckých komunistů (SED) Günter Schabowski o dokumentu nic nevěděl. "Byl jsem členem politbyra a my měli jiné představy o setrvání sovětských vojáků. Je pravda, že v roce 1989 panovaly značné názorové rozdíly mezi Moskvou a Berlínem. Nikdy ale nebyla řeč o tom, že by se Sověti z NDR úplně stáhli," uvedl Schabowski.

Büttner je proto přesvědčen, že ministerstvo státní bezpečnosti výbušnou zprávu představitelům strany a státu vůbec nenahlásilo. "Neobjevil se zatím žádný doklad, který by to potvrzoval. Nemáme údaje ani z jiných úrovní bezpečnostního aparátu NDR," říká. Za normálních okolností putovaly výzvědné informace k vedení Stasi a to pak vyhodnotilo, jestli je dokument natolik závažný, že se má postoupit stranickému vedení. V tomto případě asi dokument předán nebyl, protože východoněmecké vedení ještě v létě roku 1989 počítalo s podílem Sovětů na případném potlačení demokratických proudů ve společnosti. K tomu ale nakonec nedošlo a obávaný bezpečnostní aparát NDR ke slovu nepřišel.

Schabowski to ale přičítá něčemu jinému, než zadrženým informacím o stažení sovětských vojsk. Především nedošlo k projevům násilí na protirežimních demonstracích. "Lidé se projevovali velmi inteligentně. Spousta se jich zase neodvážila proti režimu otevřeně vystoupit, takže zbabělost tu taky hrála roli," říká. Naproti tomu pracovníci bezpečnosti nechtěli riskovat svou kariéru, pokud by sáhli k násilí bez pokynů shora. V politbyru SED navíc seděla už tehdy skupina mladších kádrů, kteří chtěli dělat politiku jinak.

Za necelé čtyři roky pak bylo v největší mírové vojenské operaci z východního Německa odsunuto přes půl milionu ruských vojáků a jejich rodinných příslušníků, 12.000 tanků, tisíce děl, 1400 vojenských letounů a vrtulníků a statisíce tun vojenské techniky a munice. Většina útvarů byla po příjezdu do Ruska rozpuštěna. Poslední dva tisíce příslušníků elitní berlínské brigády odjely 1.září 1994 vlakem do Moskvy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!