Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Polepená auta, rozbité sklo a hádky. Na letišti taxikáři druhý den ‚bojovali‘ se službou Uber

Česko

  16:22aktualizováno  20:25
PRAHA - V pátek dopoledne se před pražským letištěm Václava Havla shromáždily desítky taxikářů, kteří vyjadřovali nespokojenost s dopravní službou Uber. Na vozidla Uberu již druhým dnem lepili nálepky s nápisem "ilegální transport" a ve čtvrtek dokonce jednoho z jeho řidičů napadli - vzali mu mobilní telefon a jeden mu rozbil čelní sklo. Na místě zasahovala policie, situace se podle mluvčí cizinecké policie obešla bez vážných incidentů.

Taxikáři vyhánějí řidiče Uberu z letiště, foto: iDNES.tv

Před budovou letiště se v pátek odpoledne sešlo zhruba 50 taxikářů. Mezi protestujícími řidiči je na letišti i majitel společnosti AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička, který se proti Uberu staví dlouhodobě. V březnu například pořádal každodenní protestní jízdy kolem pražského magistrátu. O ději na letišti informoval server iDnes.cz

Řidiči jsou údajně frustrovaní z toho, že zaměstnanci Uberu mají lepší podmínky než oni. Nemají taxametry, nemusí skládat zkoušky a především nemají taxikářskou koncesi a auta evidovaná jako vozidla taxislužby. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

Na letišti se odpoledne sešlo několik desítek taxikářů, kteří tvrdí, že řidiči konkurenční společnosti porušují zákony. „Udělej si papíry, jak my. Udělej si pojištění, jak my. Máš h***o, jinak bys to ukázal policajtům,“ citoval server výlev jednoho z taxikářů na řidiče v neoznačeném voze, který na letiště přivezl cestující.  

„Útočník, který rozbil čelní sklo auta, je podezřelý z trestného činu poškození cizí věci,“ řekla iDnes.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová, pod jejíž rezort letiště a jeho pětikilometrové okolí spadá. Policisté prý vyslechli i napadeného řidiče Uberu. 

„To, co dělají taxikáři na Letišti Václava Havla, je ostudné a hodně to vypovídá o jejich inteligenci. Celé záležitost kolem Uberu už ale měla být dávno vyřešena vhodnou legislativou, která by stanovila jasná pravidla. To nemůže udělat Praha. My Uber nemůžeme zakázat ani jakkoliv regulovat. Apeluju na příslušná ministerstva, aby přestala strkat hlavu do písku a k celému problému se postavila čelem, protože jinak se to bude stále stupňovat,“ reagovala na události pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Stejnou situaci bude podle ní Praha řešit se sdíleným ubytováním Airbnb. „Nejde mi o to, tyto moderní služby zakazovat, naopak musí být vytvořeny férové podmínky, které budou stejné pro všechny. To platí v případě Uberu, ale i Airbnb,“ dodala.

‚Nikdo nikomu neublížil‘

Policie podle Rendlové na páteční akci pohlíží tak, že taxikáři chtějí v médiích zviditelnit svoje názory proti službě Uber. „Zajišťovali jsme veřejný pořádek, aby nikdo nikoho nenapadal a aby auta mohla na letiště přijíždět a odjíždět. Nikdo nikomu neublížil,“ popsala situaci Rendlová. Dodala, že nenastaly žádné fyzické konflikty a taxikáři se projevovali spíše verbálně. U několika lidí si policisté také opsali údaje o jejich totožnosti. Taxikáři by v dalším protestu mohli pokračovat v pondělí.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky.

Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze. Původně fungoval i v Brně, kvůli soudům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uber porušují zákon.

Autoři: ,