Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Izrael chce zničit chemické zbraně v Sýrii, sám jimi však disponuje

USA

  12:12aktualizováno  17:02
JERUZALÉM - Americký ministr zahraničí John Kerry je na návštěvě v Jeruzalémě, kde jedná mimo jiné o čerstvé dohodě o likvidaci syrského chemického arzenálu a zdůraznil, že hrozba útoku na Sýrii trvá. Chemickými zbraněmi však disponuje i Izrael. Tamní analytici naznačují, že by Kerry mohl chtít, aby Izrael ratifikoval úmluvu o zákazu chemických zbraní, k níž se chce připojit Sýrie.

Americký ministr zahraničí John Kerry s premiérem Izraele Benjaminem Netanjahuem foto: Reuters

Dohoda podle Kerryho poskytuje možnost odstranit ze Sýrie všechny její chemické zbraně. Šéf americké diplomacie ujistil Izrael, že dokument poskytuje také záruku o vynucení plnění dohody v rámci úmluvy o zákazu chemických zbraní, k níž se chce Sýrie připojit. V případě neplnění se v ní počítá s tím, že bude případ předán Radě bezpečnosti OSN, která pak rozhodne o případné sankci - a ta může být i vojenská.

Netanjahu doufá, že dohoda z Ženevy bude naplněna a pomůže zastavit jaderné ambice Íránu. Kerry k tomu prohlásil, že by postup vůči Sýrii měl být výstrahou pro všechny státy, které se nepodřizují mezinárodním standardům, například Severní Koreji. Netanjahu je také toho názoru, že bez ohledu na dohodu by se nemělo ustupovat od hrozby silou.

VÍCE ZDE:

Problém izraelského chemického arzenálu

Izraelští analytici naznačují, že by Spojené státy mohly chtít, aby teď Izrael ratifikoval úmluvu o zákazu chemických zbraní, k níž se chce připojit Sýrie. Washington by mohl argumentovat tím, že dohoda o Sýrii je přínosem pro bezpečnost celé oblasti a že přistoupení Izraele k úmluvě by také pomohlo vytvořit tlak na Damašek.

Úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se údajně touto možností zabývá už několik dní. Časopis Foreign Policy nedávno zveřejnil údaje americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) o izraelském chemickém arzenálu. Izraelské ministerstvo zahraničí pak zaslalo ambasádám v cizině pokyny, jak na toto téma odpovídat na případné dotazy novinářů.

Americký ministr zahraničí John Kerry (vlevo) a izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Sýrie na to, že Izrael není členem úmluvy, poukázala okamžitě, když sama ohlásila, že chce k úmluvě přistoupit. Její zástupce při OSN Bašár Džaafarí řekl, že by Izrael měl úmluvu také ratifikovat. Za největší ohrožení označil izraelský jaderný arzenál, avšak dodal, že Izrael má také chemické zbraně, ačkoli "o tom nikdo nemluví". Americké ministerstvo zahraničí oficiálně zatím otázku Sýrie s Izraelem nespojuje.

Izrael podepsal, ale zatím neratifikoval

Izrael úmluvu sice podepsal v roce 1993, ale vláda ani parlament ji nikdy neratifikovaly, takže Izrael své chemické zbraně nezničil. K ratifikaci nepřistoupil, i když ho o to žádají několik let USA i Rusko. Argumentoval tím, že dokud mají chemické zbraně v rukou arabské státy, hlavně Sýrie, není rozumné dohodu ratifikovat.

Mnoho bezpečnostních představitelů se přitom podle Haarecu domnívá, že už není důvod bránit se ratifikaci. Hrozba, že by proti Izraeli mohl použít chemické zbraně Irák, padla před deseti lety, pokud vůbec existovala. Egyptský chemický program nepostupuje, ohrožení ze strany Sýrie skončí do roka a Írán je hrozbou hlavně jadernou. Odstrašující potenciál Izraele představují nikdy neohlášené jaderné zbraně.

Americký ministr zahraničí John Kerry (vpravo) při příletu do Izraele

K americko-ruské dohodě o zničení syrských chemických zbraní řekl ministr pro strategické záležitosti Juval Steinic, že naplnění si vyžádá čas a že je možné, "že se Syřané budou snažit chemické zbraně ukrýt".

Předseda parlamentního branného a zahraničního výboru Avigdor Lieberman prohlásil, že ratifikace úmluvy ze strany Izraele připadá v úvahu, "až se nynější Blízký východ přemění v jiný Blízký východ". Izrael prý ale může díky informacím svých tajných služeb pomoci dohlédnout na to, zda syrský režim dohodu plní.

Chraňte civilisty, žádá svět syrská opozice

Syrská opozice v pátek vyzvala světové společenství, aby zakázalo syrskému režimu používat balistické střely a letectvo proti civilistům.

Na sobotní americko-ruskou dohodu o likvidaci syrského chemického arzenálu reagovala opozice skepticky - její mluvčí řekl, že dohoda se opozice netýká, protože je uzavřena s Ruskem, tedy spojencem Damašku. V dohodě opozici také chybí postih za zločiny spáchané na Syřanech.

Mluvčí syrské opozice Sálim Idrís prohlásil, že celá "iniciativa opozici nezajímá". "Rusko je partnerem režimu při zabíjení Syřanů. Byly spáchány zločiny proti lidskosti a v dohodě není jediné slovo o zodpovědnosti za ně," řekl.

Opozice v sobotu také tvrdila, že režim v minulých dnech začal chemické zbraně převážet do Libanonu a do Iráku. Američané to ale nemohou potvrdit.

Autoři: ,