Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak vyzrát na slabé baterie?

Věda

  6:00
Byť vývoj techniky kráčí kupředu mílovými kroky, v oblasti baterií víceméně přešlapuje na místě. A tak zatímco máme nejrůznější přenosná zařízení stále vybavenější a dokonalejší, mnohdy bývá problém je udržet v životaschopném stavu jeden jediný den.

Moderní funkce (např. poslech hudby) bývají velice energeticky náročené. foto: NokiaReprofoto

V médiích se tu a tam objeví nadšené zprávy o tom, že ten či onen tým vědců pracuje na nové technologii, která má zněkolikanásobit výdrž akumulátorů. Cesty, jakými se toho snaží dosáhnout, bývají různé. Někteří zkoušejí modifikovat současné baterie tím způsobem, že namísto lithia použijí křemík, jiní pracují na daleko odvážnějších teoriích. Asi nejzajímavější z nich počítá s palivovými články fungujícími na etanol. Pro dobíjení svého mobilu nebo třeba notebooku už byste nepotřebovali nabíječku a elektrickou zástrčku, ale jen trochu technického lihu.

Hry v mobilu

Všechny tyto pokusy mají však jednoho společného jmenovatele – není vůbec jasné, kdy a jestli vůbec se je podaří uvést do praxe. Na druhou stranu výrobci mobilů do nich přidávají stále nové funkce, notebooky navyšují svůj výkon a přitom musí být všechno co možná nejmenší. Výsledkem je tak jediné – stále problematičtější výdrž současných hi-tech výrobků. A než se vědcům podaří přijít na něco, co skutečně funguje, musíme se s tím poprat sami.

Šetřete, kde se dá
Za zbytečné plýtvání energií však mnohdy mohou přímo majitelé dotyčných zařízení. Přitom rady, jak neplýtvat drahocennými miliampérhodinami jsou jednoduché.

Ohlídejte si bezdrátové sítě. Bluetooth společně s Wi-Fi jsou hity poslední doby. Bez Wi-Fi se neobejde skoro žádný notebook, Bluetooth se zase stal standardem propojování v oblasti mobilních telefonů a můžeme se setkat se zařízeními kombinující obojí. Bezdrátové připojení je skvělé, ale také energeticky náročné. Proto jej zapínejte pouze na dobu nezbytně nutnou. U Wi-Fi si dejte pozor, jestli nemáte nastaveno automatické vyhledávání sítí, u Bluetooth je pak nutné přepnout do neviditelného módu, který je energeticky méně náročný.

Potřebujete tolik světla? Čím dál tím větší displeje mají rovněž svůj podíl na energetické náročnosti, zvláště pak jejich podsvícení. Zkuste snížit jeho intenzitu o pár stupňů a určitě budete mile překvapeni výsledkem. U mobilů si dejte pozor také na animované šetřiče obrazovky, které z nepochopitelných příčin rozsvěcují displej.

Hudba v mobilu

Udržujte baterie v teple. Každý automobilista jistě ví, jak může být obtížné nastartovat za studeného zimního rána. Chlad nebo dokonce mráz působí negativně i na akumulátory v elektronice, proto se mu pokud možno vyhněte.

Pryč se zbytečnými programy. Jak u notebooků, tak u chytrých mobilních telefonů platí, že byste v nich měli mít nainstalováno jen to, co skutečně potřebujete. Zatímco nadbytečný balast u stolního počítače jen zpomaluje jeho běh, zde i spotřebovává energii navíc. U notebooku také může pomoci defragmentace pevného disku.

Když dojde na nejhorší
I při respektování všech výše popsaných rad dojde na okamžik, kdy energie dojde v nejméně vhodnou chvíli. Zvláště nepříjemné je to u mobilních telefonů, kdy přicházíte o možnost komunikace s okolním světem. Výrobci příslušenství si to začínají uvědomovat a výsledkem jejich práce je několik povedených zařízení.

DC-1

Kupříkladu Nokia má ve své nabídce dva záložní zdroje. Ten s označením DC-1 má poměrně velké rozměry 86 x 86 x 30 mm a hmotnost 215 gramů. Funguje totiž jako záložní akumulátor, který si nabijete doma a pak z něj v terénu nabíjíte až dva telefony najednou. Uložená energie by měla stačit na dvě až pět nabití, v závislosti na kapacitě akumulátoru telefonu.

O poznání menší Nokia DC-8 funguje na poněkud odlišném principu. K dobíjení telefonu používá energii získanou z AAA článků, které si můžete poměrně snadno koupit prakticky kdekoli.

E-Power II

Ještě dále jde nouzová nabíječka s názvem E-power II. Ta funguje jako zásobárna energie, ale jakmile ji vyčerpáte, nemusíte zoufat. Další proud si můžete vyrobit točením kličky. Na žádné velké nabíjení to není, ale pár minut točení zvládne vyrobit dost proudu pro stejně dlouhý hovor nebo napsání a odeslání zprávy.

Autor: