Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Janukovyč: Rozkaz střílet do lidí jsem nevydal. Za oběti mohou fašisté a Západ

Vladimír Putin

  14:22aktualizováno  16:32
"Nebyl jsem svržen. Byl jsem donucen opustit Ukrajinu, protože můj život byl bezprostředně ohrožen," prohlásil na brífinku ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč. Janukovyč dále řekl, že je odhodlán bojovat za budoucnost Ukrajiny proti těm, kteří se moci chopili prostřednictvím strachu a teroru. Ze současné krize obvinil "nezodpovědnou politiku Západu". Odmítl rovněž odtržení Krymu a spekulace, že hodlá požádat o ruskou vojenskou pomoc.

Viktor Janukovyč. foto: Reuters

Janukovyč zahájil svou tiskovou konferenci v jihoruském Rostově na Donu důrazným prohlášením, že se stále považuje za právoplatného prezidenta Ukrajiny. Rozhodně odmítl, aby byl označován za svrženého. "Nebyl jsem svržen, nikdo mě nesvrhl. Byl jsem donucen opustit Ukrajinu, protože můj život byl v bezprostředním ohrožení," prohlásil.

Své oponenty Janukovyč nadále důsledně označuje za nacionalisty a fašisty. "Jak jistě víte, moci na Ukrajině se chopili nacionalističtí, profašističtí ozbrojenci, kteří reprezentují naprostou menšinu ukrajinského obyvatelstva," uvedl. Nového premiéra Arsenije Jaceňuka a jeho politické souputníky Oleha Ťahnyboka a Vitalije Klička obvinil Janukovyč nepřímo z antisemitismu. Jsou to podle něj lidé, kteří "kážou násilí a Izrael se jich bojí."

Legitimita nové vlády nebyla posvěcena parlamentem, prohlásil exprezident. Za viníka násilných střetů, jež mají doposud na svědomí na sto lidských životů, označil Janukovyč také "nezodpovědnou politiku Západu, která napomáhala Majdanu." Tvrdil, že on sám žádné rozkazy ke střelbě nevydal.

Obhajoval také postup speciálních policejních komand Berkut - jež nechal tento týden rozpustit prozatímní prezident Oleksandr Turčynov - tím, že demonstranti na policisty útočili. Jednotky Berkutu prý měly právo na sebeobranu. "Zapalovali je," připomínal novinářům. 

'Ukrajina je silná'

Janukovyč rovněž přiznal, že Ukrajina prochází hlubokou krizí, jedním dechem však dodal, že Ukrajina je silnou zemí a krizi překoná. Vzápětí nabídl svou vizi řešení, jež má být založeno na naplnění smlouvy mezi ním a trojicí Kličko-Jaceňuk-Ťahnybok. Novinářům sdělil, že je třeba okamžitě zahájit ústavní reformu a dokončit ji nejpozději v září. Reforma by podle něj měla vyvážit veškeré politické pravomoci v zemi.

"Dále je třeba konat prezidentské volby v prosinci 2014 a schválit novou ústavu," pokračoval Janukovyč. Opozice však plánuje prezidentské volby již na konci jara, přesněji 25. května. Janukovyč považuje tyto volby za nezákonné a kandidovat v nich odmítá. 

Janukovyč také navrhl uspořádání celonárodního referenda, v němž by občané posoudili "několik zásadních otázek" spjatých s budoucností země.

Navrhované kroky však mohou přijít až po "nestranném vyšetření veškerých násilných činů za spolupráce Rady bezpečnosti" a poté, co všichni ozbrojenci odevzdají zbraně a uvolní obsazené úřady, ulice a náměstí, řekl Janukovyč. "Města musí být zajištěna, musí být zajištěn normální život občanů," prohlásil.

Popis útěku

Poté začal "Viktor Fjodorovič", jak jej moderátor brífinku oslovoval, odpovídat na dotazy novinářů. Nutno podotknout, že ve značně chaotické atmosféře - hned zpočátku nefungovaly mikrofony a navzdory jejich brzkému zprovoznění moderátor zhusta opakoval, že otázkám nerozumí. Přítomné novináře rovněž často napomínal, aby se "posadili a zklidnili". Jednoho z žurnalistů, který chtěl položit další otázku, utnul rázným "To stačilo, posaďte se!"

Na nepříjemné otázky, které se týkaly například vyšetřování kvůli praní špinavých peněz, Janukovyč odpovídal s viditelnou nechutí.Je ovšem třeba říci, že na brífinku jich zaznělo pomálu.

Bývalý prezident nejprve popsal cestu, jíž opustil Ukrajinu, přičemž neopomněl zdůraznit, že ze země neutekl. Uvedl, že z Kyjeva zamířil na východ do Charkova, načež se přesunul do Doněcku a Luhansku, odkud zamířil na Krym. Bez konkrétních podrobností rovněž prozradil, že mu v tom pomohli "vlastenečtí důstojníci", kteří tak splnili svou povinnost danou přísahou. V Rostově nalezl útočiště u "dobrého přítele," vysvětlil.

Krymská otázka

Janukovyč také odmítl, že by se chystal požádat Moskvu o vojenský zásah na Ukrajině. "V této situaci je vojenská intervence nepřijatelná," řekl. Dodal rovněž, že s Vladimirem Putinem se doposud nesešel, ale setkání plánuje, jakmile se ruskému prezidentovi otevře "časové okénko".

Janukovyč se vyjádřil i k dramatické situaci na proruském Krymu, který moc Kyjeva neuznává a který nevyloučil své přičlenění k Rusku. Autonomní poloostrov podle Janukovyče musí zůstat součástí Ukrajiny. "Věřím, že Ukrajina by měla zůstat jednotná a nerozdělená," uvedl.

Nynější události na Krymu jsou prý přirozeným důsledkem, neboť tamní obyvatelstvo odmítá banditskou vládu nacionalistů a banderovců v Kyjevě. "Vše, co se teď děje na krymu, je přirozenou reakcí na gangsterský puč v Kyjevě," míní. Vznikající oddíly domobrany na Krymu podle něj chtějí bránit životy svých rodin a svůj majetek před těmito radikály.

Obyvatele Krymu nicméně vyzval ke klidu a prosazení smírného řešení napětí. "Nedovolte, aby byla prolita krev. Nedovolte konflikt," apeloval na tamní lidi.

Novináři pokládají Viktoru Janukovyčovi otázky.

Viktor Janukovyč na páteční tiskové konferenci.

Nové ukrajinské vedení v čele s premiérem Arsenijem Jaceňukem (vepředu vlevo) sleduje přímý přenos z Janukovyčova brífinku.

Viktor Janukovyč na pátečním brífinku v jihoruském Rostovu.

Obvinění a omluva

Otázky svého souzení před mezinárodním tribunálem v Haagu považuje Janukovyč za předčasné a za provokaci. "Nejdříve je nutné nezávislé vyšetřování a pak se můžeme bavit o soudech," sdělil novinářům.

Ukrajincům se rovněž omluvil za prožité utrpení. "Chci se omluvit všem těm, kteří trpěli a stále trpí," pronesl. Pokud by byl na Ukrajině, navštívil by prý rodiny všech obětí, a to bez ohledu na to, na jaké straně barikády stály. Na otázku, zda se do vlasti hodlá vrátit, odpověděl, že ano, ale jen v případě, bude-li mu zaručena osobní bezpečnost. "Vrátím se na Ukrajinu, jakmile bude zaručena bezpečnost jak má, tak mé rodiny," řekl.

Brífink ukončil varováním namířeným vůči těm, kteří ho zbavili moci. "Učiňte přítrž této nehoráznosti. Z to, čeho jste se dopustili, se budete zodpovídat," rozloučil se svržený prezident.

Autoři: ,

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč