Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jste lemplové a svoloč, napsal podnikatel. Celní úřad mu dal pokutu 30 tisíc

Česko

  5:00
PRAHA - Urazil jste nás, stěžoval si Celní úřad v Praze a dal podnikateli Janu D. pořádkovou pokutu 30 tisíc, aby se naučil slušnému chování. Muž totiž v dopise nazval celníky lemply pracující ve státní správě a svoločí. V dopise se navíc rozloučil slovy „šikaně zmar!“. V původním sporu s úřadem šlo přitom o pokutu v řádu několika stovek korun. Podle právníků je postup Celního úřadu nezákonný.

Ilustrační snímek foto: ČTK

Poté co server Lidovky.cz upozornil na případ mladého aktivisty, kterému policie uložila osmitisícovou pokutu za pozdrav „zdar útvare“ a za to, že nazval plukovníka Roberta Šlachtu traktoristou, se ozval podnikatel Jan D. (Podnikatel si nepřál být jmenován, server Lidovky.cz zná celou identitu), který měl před rokem podobné zkušenosti s Celním úřadem v Praze.

Z rozzlobení totiž poslal dopis, ve kterém přirovnal celníky k lemplům a svoloči. Nakonec vše zakončil rozloučením „šikaně zmar!“. Úředníky to ale urazilo a vyměřili mu pokutu 30 tisíc, aby se prý naučil slušnému chování. Aby měl podnikatel na zaplacení, musel si vzít půjčku.

Aktivista se vysmíval policii a Šlachtu nazval traktoristou. Dostal za to tučnou pokutu

Nepříjemnosti začaly loni v únoru výzvou od Celního úřadu v Praze, že má podnikatel Jan D. zaplatit 800 korun za tři pokuty kvůli dopravním přestupkům. Muž je sice uhradil, ale kvůli údajně špatnému variabilnímu číslu úřad jeho celou platbu nezaznamenal. Kvůli údajně neuhrazené jedné pokutě ve výši 300 korun nařídil exekuci - navíc na účet, ze kterého Jan D. všechny pokuty platil.

To podnikatele dopálilo a poslal na Celní úřad rozhořčený email. „Nevážená sebranko lemplů,“ začal Jan D. text adresovaný celníkům. „S rychlostí práce, která je vašemu úřadu vlastní (jakož i ostatní svoloči podporující státní zvůli a výběr výpalného) jste za celých 6 týdnů nezaznamenali příchod těchto peněz na váš účet,“ píše. Vše končil slovy „šikaně zmar!“

„Je zajímavé, že po mém ‚sprostém‘ dopise najednou okamžitě tu platbu nalezli. Potom začali tvrdit, že u ní měli jiný variabilní symbol. Já ho měl správný,“ sdělil Jan D. serveru Lidovky.cz.

Za dopis pokuta

Tím si ale zároveň zadělal na větší problémy. Podnikateli později přišla kárná pokuta na 30 tisíc. „Podání samotné vyhodnotil celní úřad jako hrubě urážlivé,“ argumentuje vedoucí právního odboru Celního úřadu v Praze Jan Dvořák. Přesněji vadilo, že Jan D. v dopise použil výrazy jako lemplové pracující ve státní správě, svoloč podporující státní zvůli a výběr výpalného. Také nařknul zaměstnance instituce, že pospávají v autech u dálnice.

Pořádková pokuta pro Jana D.4. str.

Pořádková pokuta pro Jana D. 1. str.

Pořádková pokuta pro Jana D. 3. str.

Pořádková pokuta pro Jana D.

„Uložená pokuta je v takové výši, aby účastníka řízení přiměla dodržovat zásady slušného chování směrem k úřadům vykonávajícím státní správu. Rovněž má uložená pokuta účastníkovi připomenout, že nevhodné chování, spočívající v hrubě urážlivém podání je ze zákona postižitelná a to i opakovaně,“ píše v zdůvodnění Dvořák.

Význam kontroverzních slov:

Svoloč znamená chátra, holota, sebranka či lůza a jedná se o hanlivou nadávku. Původem je z ruštiny. Původně tak byli označování burlaci, kteří vláčeli lodě.

Lempl - jedná se o ledabylého a hloupého člověka.

Proti pokutě se sice mohl odvolat, podnikatel však zvolil jinou cestu a požádal prostřednictví právníka o snížení pokuty. „K vyhovění jsme neshledali dostatečné důvody,“ píše úřad. I když se Jan D. omluvil, instituce to nebrala na vědomí. Podnikatel podle ní totiž o špatném variabilním čísle musel vědět a prý účelově lhal.

„Pro prominutí, nebo snížení pořádkové pokuty nejsou dostatečné důvody a vyhovění žádosti by nesplnilo především výchovný účel, aby Jan D. do budoucna od podobných projevů neúcty upustil a to nejen vůči orgánům státní správy.“ dodává vedoucí oddělení správního trestání Celního úřadu pro Prahu Aleš Klát.

Nepřiměřená pokuta

Podle odborníka na správní právo Jana Potměšila by si úřad správní pokutu u výrazu svoloč asi obhájil. „Je pravda, že Nejvyšší správní soud potvrdil i pořádkovou pokutu za urážky řádově mírnější,“ připomíná. Že „svoloč“ byla za hranou potvrzuje i jazykovědec Karel Oliva. „Slovo pochází z ruštiny a lze ho brát jako velmi hrubou urážku,“ tvrdí.

Největší problém je podle Potměšila v nepřiměřenosti pokuty, která je díky tomu až nezákonná. Spor se totiž vedl o 300 korun. „Nelze u bagatelního předmětu řízení dávat pořádkové pokuty, které jsou zcela neproporcionální tomu, oč se ve věci jedná. Asi jako kdybyste v řízení o krádeži rohlíku ukládal pořádkové pokuty v řádech desetitisíců,“ diví se Potměšil. S tím souhlasí i právník Jaroslav Ortman. „Ta pokuta je prostě nepřiměřená a nemůže být tak velká,“ míní.

Odůvodnění pořádkové pokuty, odkazují na právo každého na zachování cti a lidské důstojnosti, podle Potměšila také není ideální. „Celní úřad nemá žádná taková práva, úřad nemá lidská práva - tou pořádkovou pokutou se nehájí čest konkrétní osoby, ale zájem na udržení respektu k veřejné moci a její vážnosti,“ dodává Potměšil.

Pořádková pokuta může být udělena až do výše 50 tisíc korun, připomíná mluvčí celníků Martina Kaňková. A jak se udělují? „Nejsou žádné tabulky. Vždy se vychází z okolností konkrétního případu,“ dodává. Pokuta se tak často odvíjí i od toho, kolik má pokutovaný k dispozici peněz.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!