Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Do Karlových Varů přijede Oliver Stone. Dostane Křišťálový glóbus

Kultura

  12:00
PRAHA - Režisér filmů Četa, Narozen 4. července, JFK nebo The Doors Oliver Stone dostane na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Režisér Oliver Stone foto: ČTK/AP

Oliver Stone se zasloužil o světovou kinematografii jako scenárista, režisér i producent. Je trojnásobným držitelem Oscara: za režii filmů Četa (1986) a Narozen 4. července (1989)a za adaptovaný scénář k filmu Alana Parkera Půlnoční expres (1978). 

U filmu i díky armádě

Willem Dafoe ve filmu Četa

Oliver Stone (66), někdejší student univerzity v Yale, se k filmu dostal vlastně díky armádě, která mu po službě ve Vietnamu zaplatila školu. Válce, ze které si odnesl vyznamenání, zranění i trauma, se věnoval ve filmech Četa (1986), Narozen 4. července (1989) i v Nebi a zemi (1993). Už dříve ale ukázal, že není autorem jednoho tématu. Stačí připomenout film o světě velkých financí s názvem Wall Street (1987) a jeho pokračování (2010). Během téměř čtyřicetileté kariéry natočil Oliver Stone, známý svými levicovými postoji, i životopisné filmy. Hrané o životě rockové hvězdy Jima Morrisona (The Doors, 1991) nebo amerických prezidentech Johnu F. Kennedym (JFK, 1991), Richardu Nixonovi (Nixon, 1995) a Georgovi Bushovi mladším (W., 2008), ale i v Americe nepříliš příznivě přijaté dokumenty o Fidelu Castrovi (Comandante, 2003) či nedávno zesnulém venezuelském prezidentovi Hugovi Chávezovi (Jižně od hranice, 2009).

Ne vše, na co Stone sáhl, se ale vydařilo - důkazem může být třeba historický velkofilm Alexander Veliký (2004). Někdy si vysloužil kritiku spolupracovníků, Quentinu Tarantinovi se třeba moc nelíbilo moralistické vyznění Takových normálních zabijáků (1994), jež Stone natočil podle jeho scénáře. Smíšené pocity vyvolal u diváků i film World Trade Center (2006). Loňskými Divochy sice dokázal, že filmové řemeslo nezapomněl, na další nezapomenutelný "majstrštyk" ale publikum marně čeká.

Tvorbu Olivera Stonea připomene festival řadou jeho snímků. Podle uměleckého ředitele Karla Ocha mezi nimi bude i historický velkofilm Alexander Veliký z roku 2004 v nové autorské podobě, která bude mít v Karlových Varech evropskou premiéru.

Jako další převezme prestižní ocenění v Karlových Varech kostýmní výtvarník Theodor Pištěk. Letošní 48. ročník festivalu se uskuteční od 28. června do 6. července.

Všichni dobří rodáci v restaurované podobě

V čele hlavní mezinárodní poroty bude polská scenáristka, režisérka a absolventka pražské FAMU Agnieszka Hollandová. Její třídílnou minisérii Hořící keř, kterou věnovala Janu Palachovi, uvidí fanoušci poprvé na velkém filmovém plátně.

I letos nabídne MFF v Karlových Varech digitálně restaurované zásadní dílo československé kinematografie; tento projekt festival v roce 2011 inicioval. Po Vláčilově Marketě Lazarové a Formanově komedii Hoří, má panenko tu bude mít premiéru moravská sága Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.

Autoři: ,