Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo bude soudit vojáky USA

Česko

Vláda už ví, jak trestat případné zločiny amerických vojáků na základně v Brdech

PRAHA Češi už mají jasno, čí soudy budou trestat americké vojáky na radarové základně v Brdech.

Podle informací LN jsou dohody mezi českou a americkou stranou v tomto nejcitlivějším bodě smlouvy o přítomnosti amerických vojáků v samém závěru. „Jurisdikce je téměř vyřešena. Příliš se neliší od stávající úpravy NATO, takže k naší spokojenosti,“ řekl LN zdroj obeznámený s vyjednáváním.

Americká strana tak nakonec souhlasila s českým návrhem. Ten spočíval v tom, že američtí vojáci na radarové základně budou během výkonu služby podléhat jurisdikci USA. Pokud se ovšem trestného činu dopustí po službě, budou podléhat českým zákonům a českým soudům.

V praxi to bude znamenat, že pokud se voják po službě opije a způsobí dopravní nehodu, souzen bude českými orgány.

Pokud ale způsobí škodu svou neopatrností při službě, zodpovídat se bude ve Spojených státech.

Složitý bude ale výklad případů, kdy by se dopustil násilného trestného činu, například znásilnění – a to i ve službě. V takovém případě by měly právo vojáka soudit pravděpodobně české soudy, protože znásilnění se neslučuje s plněním služebních povinností.

„V NATO běžně platí smlouva SOFA – pokud dojde k protiprávnímu jednání ve službě, je trestní odpovědnost v kompetenci vysílajícího státu, pokud mimo službu, tak přijímajícího,“ potvrzuje dojednaný systém mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Dodává ale, že se jedná o velmi komplikovanou problematiku a je třeba ještě počkat na samotný závěr vyjednávání. To by mělo skončit nejspíš v prvním či druhém dubnovém týdnu.

SOFA je oficiální zkratka „právního rámce pro pobyt příslušníků ozbrojených sil USA na českém území“.

Je to jedna ze dvou základních smluv, které musí česká strana s USA dohodnout, aby mohli Američané radar na českém území postavit. Tou první je tzv. „hlavní“ dohoda, která je již na devětadevadesát procent hotova.

Premiér Mirek Topolánek nedávno po setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem ve Washingtonu řekl, že se věc podaří dořešit během několika dnů „doma“. Samotnou hlavní smlouvu pak podepíše zhruba během dubnového summitu NATO v Bukurešti.

Pokračování na straně 2

Kdo bude soudit vojáky USA v Česku

Dokončení ze strany 1

Ministryně obrany Vlasta Parkanová včera v poledním debatním pořadu České televize připustila, že jednání s USA se mohou ještě zkomplikovat.

Pokud by totiž v Polsku nakonec nestála americká základna s protiraketovými střelami, měla by se podle Parkanové česká jednání s Washingtonem o radaru v Brdech vrátit o něco zpět, možná úplně na začátek. Ministryně sice nevyloučila, že radar by mohl fungovat i bez polské základny, ale vznikla by tak podle ní úplně nová situace.

„My jsme do toho loni šli s tím, že u nás radar a v Polsku rakety,“ prohlásila včera Parkanová v ČT. Bylo by proto třeba posoudit technické možnosti nové varianty. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar nedávno hovořil o tom, že i samotný radar bez antiraket v Polsku by posílil bezpečnost České republiky. Česká vláda začala o umístění radaru s USA vyjednávat loni. Americký záměr už od počátku kritizuje Rusko. Odmítavě se k němu také podle průzkumů veřejného mínění staví většina obyvatel Česka.

***

Vojáci podléhají během služby jurisdikci USA. Po službě podléhají českým zákonům.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...