Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Když vás honí mlsná, uvařte si vlastní nápoj

Česko

  18:18
PRAHA - V životě se může přihodit spousta nepříjemných situací. Pro pivaře, který si libuje v objevování krás světa piva, to může být zjištění, že mu došla zásoba jeho oblíbeného druhu.

Domácí pivovar

A co s tím, když pořádný restaurační pivovar je v sousedním městě a nejbližší obchodní řetězec nabízí sice neuvěřitelně levné, ale jen imitace piva?

Ještě hůř může být, máte-li chuť na nějaký zahraniční speciál, protože vaše zmlsané chuťové pohárky touží po krásně hořkých pivech bitter. A ty nejlépe chutnají na britských ostrovech - ale co dělat, když dovolená je tak proklatě daleko? Akutní řešení jednoduché není, ale „preventivní“ se nabízí samo. Uvařte si vlastní pivo!

Cesta, jak si opatřit vlastní zásoby...
Jako každá lidská činnost, i domácí vaření piva má klady a zápory. Mezi hlavní pozitiva lze řadit fakt, že vždy víte, jaké zásoby vlastníte, a kdy tudíž vařit novou várku. Třeba výše zmiňovaný bitter u nás jen tak neseženete a zásoba vlastního piva je nejjednodušší cesta, jak si podobnou dobrotu opatřit. A až se mezi sousedy rozkřikne, že umíte uvařit dobrý mok, uvidíte, kolik nových známých si tím získáte.

Homebrewing neboli domácí vaření piva je ve světě hlavně společenská událost, při které se scházejí celé rodiny. Při grilování masa k obědu a vaření piva pak proberou i to, na co není jinak v uspěchaném životě není čas.

Jsou tady však i negativa. Uvařit pivo sice není složitá věc, ale dopracovat se ke stavu, kdy se odvážíte svůj výrobek představit i kamarádům a známým, to nějaký čas trvá. Navíc je zde potřeba trpělivosti, píle a zkušenosti.

Ale jak praví staré rčení, „učený z nebe nespadl“ a určitě nemá cenu vzdávat se po prvních nezdarech. Co tedy k vlastnímu vaření piva v domácích podmínkách potřebujete? Není toho moc, záleží na vašem rozhodnutí, jaký postup zvolíte.

Vydáte-li se cestou použití základních ingrediencí, stačí vám trocha našrotovaného sladu, granulovaného chmele a sušených kvasnic. Jako výrobní zařízení postačí hrnec a sporák, na kvašení a zrání piva potom lednice, u svrchně kvašených piv i temperovaný sklep. Nutno dodat, že tato cesta je složitější, delší a vyžaduje určitou praxi - to než se dopracujete k výsledkům, kterými se budete moci pyšnit. (V Česku nabízíme klasické ingredience v malém množství jen my - magazín Svět piva.)

Začátečník používá mladinové koncentráty
Jednodušší a pro začátečníky vhodnější cesta je metoda použití mladinových koncentrátů (poloprodukt, který zbývá zkvasit - jedno balení stojí 200 až 700 Kč a vystačí na 20 litrů piva). Zde stačí zahřát koncentrát, dolitím studené vody na požadovaný objem zchladit na zákvasnou teplotu, přidat kvasnice, nechat kvasit a následně uležet. K tomuto způsobu lze doporučit zejména svrchně kvašená piva, neboť jejich zástupci se u nás těžko shánějí.

A protože všechny značky mladinových koncentrátů na našem trhu, ať už jde o Muntons, Coopers nebo John Bull, umožňují uvařit desítky typů piv, máte o zábavu postaráno na hodně dlouho. Pokud byste však zatoužili po českém ležáku, nelze než doporučit výrobek Výzkumného ústavu sladu a piva. Přeci jen znalost výroby a český tradiční postup jsou na něm znát.

Pivo jako od Sváti Stravy
Jestli vás homebrewing, domácí vaření piva, začne bavit, není problém experimentovat. Ač se to nemusí zdát, jsou mezi námi stovky takových, kteří tomuto hobby propadli. A desítky z nich si podomácku postavili i pivovárky. Kdo ví, třeba jednou „dopadnete“ jako Sváťa Strava z Blučiny u Brna, jehož zapálení pro pivo přerostlo až v obchodní plán. Výsledek jeho snažení můžete ochutnat v podobě jeho vlastní řady piv Xaver.

K takovýmto výsledkům ale vede dlouhá cesta. A na té mohou pomoci i informace na webových stránkách www.homebrewing.cz.
Autoři: