Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Klaus kritizuje novelu o biopalivech

Česko

  10:30
PRAHA - Prezident Václav Klaus v dopise pro předsedkyni sněmovny kritizoval novelu, která zavádí certifikáty pro pěstitele a prodejce biopaliv. Stejně jako v případě takzvané malé důchodové reformy své výhrady vyjádřil tím, že pod zákon nepřipojí svůj podpis. Zákon ale nevetoval, takže bude platit.

Václav Klaus foto: ČTK

Prezidentovo stanovisko k zákonu dnes Hrad zveřejnil na stránkách www.klaus.cz.

Novela počítá s tím, že prodejci pohonných hmot, distributoři biopaliv i pěstitelé se budou muset prokazovat certifikátem, že při výrobě a dopravě biosložky byla splněna kritéria udržitelnosti. Podle nich při použití prodávaného paliva musí vzniknout méně oxidu uhličitého než spalováním nafty a benzinu, i když se započítají emise uvolněné do ovzduší při výrobě a distribuci paliv. Zavedení nového systému požaduje Evropská unie.

Zákon bez podpisu
Certifikáty budou vydávány s platností na jeden rok. Klaus dlouhodobě kritizuje přimíchávání biosložky do pohonných hmot. "Obávám se, že další a další regulace Evropské unie, které jsme nuceni přejímat do našeho právního řádu, představují jen opětovnou chybnou reakci na původní chybné rozhodnutí, které podle mého názoru vyžaduje zásadní diskusi a jeho přehodnocení," uvedl v dopise.

KLAUS ODMÍTL PODEPSAT I 'MALOU DŮCHODOVOU REFORMU'

Prezident nicméně zákon sněmovně nevrátil, pouze informoval o tom, že se rozhodl ponechat ho bez svého podpisu. V tomto týdnu jde již o druhý zákon, ke kterému se Klaus takto postavil. Podle ústavy má prezident právo sněmovně zákon do 15 dnů vrátit. Pokud tak neučiní, začne platit. Opoziční ČSSD ale Klausovi vyčetla, že porušuje ústavu, když zákon ani nevetuje, ani nepodepíše.

Novela zákona o ochraně ovzduší podle prezidenta kvůli novým finančním nákladům negativně postihne podnikatele v dopravě, ale i další občany. Kvůli administrativní náročnosti a nižšímu výnosu spotřební daně prý více zatíží i státní rozpočet. Podle Klause by se měla začít vést vážná diskuse o tom, co povinné přimíchávání biosložek do paliv přináší a jaká má rizika.

Snížení emise skleníkových plynů
Náklady na provoz jednoho vozu stoupnou kvůli novému opatření podle propočtů ministerstva životního prostředí o 300 korun ročně, autodopravci připlatí statisíce. Profitovat by měli z nové úpravy zemědělci, protože jako dodavatelé místních surovin budou mít v hodnocení výhodu před dovozci ze vzdálenějších zemí.

Podíl biosložky přidávané do pohonných hmot činí v Česku od loňského léta u benzinu 4,1 procenta a u motorové nafty šest procent. Přimíchávání má pomoct snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Do roku 2020 má podíl složek z obnovitelných zdrojů v pohonných hmotách vzrůst na minimálně deset procent.

CELÝ TEXT DOPISU OD VÁCLAVA KLAUSE

Vážená paní předsedkyně,

v příloze Vám zasílám k dalšímu opatření zákon ze dne 21. června 2011, kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb. o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 353/2003 Sb. o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů.

Jde o rozsáhlou, již dvacátou šestou novelu zákona o ochraně ovzduší, která opětovně a zcela určitě ne naposledy řeší hospodářský i environmentální dopad přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Je známo, že jsem kritikem celého tohoto projektu. Obávám se, že další a další regulace Evropské unie, které jsme nuceni přejímat do našeho právního řádu, představují jen opětovnou chybnou reakci na původní chybné rozhodnutí, které podle mého názoru vyžaduje zásadní diskusi a jeho přehodnocení. Místo diskuse jsme podrobováni novým direktivám, které mohou mít ve svém důsledku horší efekt než samotný vývoj bez nové regulace.

Schválená novela zasáhne velkou skupinu subjektů. Negativní finanční dopady mají postihnout podle předkladatele především podnikatele v dopravě, ale i občany jako soukromé osoby, negativně se nová úprava promítne i do státního rozpočtu, zejména v důsledku větší administrativní náročnosti spojené s aplikací zákona v praxi a nižším výnosem spotřební daně.

Samostatnou kapitolou jsou problémy, které přináší nastoupený celoevropský trend našemu zemědělství. Domnívám se, že bychom se měli na odborné i politické úrovni začít zcela vážně a odpovědně zabývat otázkou, co projekt povinného přimíchávání tzv. biosložek do paliv skutečně přináší nejen zemědělcům, ale i státu, občanům a ochraně české krajiny. Zatím používání biopaliv stále jen rozšiřujeme, aniž bychom se hlouběji zabývali riziky s tím spojenými, mimo jiné i pro zdraví člověka. To vše zatím postrádám. Proto jsem se rozhodl ponechat tento zákon bez svého podpisu.

Václav Klaus

                                                                Převzato z www.klaus.cz

Autoři: ,