Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klíčem ke kauzám je vražda

Česko

  12:18
PRAHA - Kriminalisté mají čtyři vyšetřovací verze vraždy podnikatele Františka Mrázka. Věří, že její objasnění může pomoci rozkrýt i kauzy biolíh a Čepro.

šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Operace Antropoid, Pokr a Loreta. Tak nazývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu trojici kauz, které jeho ředitel Jan Kubice popisuje ve své zprávě pro poslance branně-bezpečnostního výboru. Ve skutečnosti se policie soustředí na klíčový bod, který všechny tyto kauzy spojuje. A tím je lednová vražda podnikatele Františka Mrázka.

Samotné vraždě se tým kriminalistů věnuje v operaci Pokr. Antropoid se týká objasňování vražd v takzvané solncevské ruskojazyčné mafii, korupce ve státní správě v souvislosti s biopalivy a dále například událostí kolem Pozemkového fondu a Lesů ČR.

"Hvězdy" kauz Antropoid, Pokr a Loreta
Zavražděný podnikatel František Mrázek na deset let starém snímku
František Mrázek,
podnikatel spojovaný s firmou Český olej ovládající společnost Setuza.  Vážný adept na přidělení chystaných obchodů s biopalivy. Zavražděn v lednu 2006.

Stíhaný podnikatel Tomáš Pitr na pohřbu svého obchodního partnera Františka Mrázka.
Stíhaný podnikatel Tomáš Pitr na pohřbu svého obchodního partnera Františka Mrázka

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř, uprchlý miliardář

fotbalový boss Jaroslav Starka
Jaroslav Starka, fotbalový boss

Pavel Přibyl
Pavel Přibyl, vedoucí úřadu vlády za Grossovy éry

Libuše Barková
Libuše Barková,
přítelkyně a obchodní partnerka rodiny bývalého premiéra Grosse.
Policisté pracující na akci Loreta se snaží rozkrýt pozadí podvodu na společnost Čepro. Při vyšetřování Mrázkovy vraždy se policie soustřeďuje na čtyři hlavní vyšetřovací verze. Dvě z nich označuje jako méně pravděpodobné, dvěma věnuje zvýšenou pozornost.

Msta za nájemné vraždy objednané Mrázkem
Jako nepravděpodobnou označuje policie možnost, že motivem vraždy Mrázka byla msta za další jím objednané vraždy. V Kubiceho zprávě pro poslance se doslova říká, že sice nebyla vyloučena, jeví se ale jako málo pravděpodobná.

Policie se přitom opírá o způsob provedení vraždy a znalost osob, které za ní mohly stát. Jde prý o kriminálně závadné osoby, které by měly strach Mrázka jako respektovanou osobu zabít.

Dvě varianty se točí kolem potravinářského gigantu Setuza. Ta podle policie méně pravděpodobná zmiňuje jméno uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, který mohl mít s Mrázkem dlouhodobé neshody v obchodních zájmech.

V zásadě se ale kriminalisté věnují při vyšetřování této verze více jménu podnikatele Tomáše Pitra, který stojí za Setuzou.

Podle zprávy by zavražděním Mrázka vznikl Pitrovi prostor k podnikání a velmi pravděpodobně by se dostal i k finančním prostředkům za případný prodej Setuzy. Pitr ovšem jakýkoli podíl na vraždě popírá.

Právě u Pitra se před dvěma týdny našly Mrázkovy materiály, o něž se část Kubiceho zprávy opírá. „Měl jsem ty dokumenty u sebe v nějaké tašce. Jednou jsem je prolít, asi tak před dvěma nebo třemi měsíci, pořádně jsem je nečetl,“ říká Pitr.

Zajímavé je, že nešlo o Mrázkovy rukou psané poznámky, ale o policejní materiály. „Byly to zápisky z různých policejních jednání. Všechno policie odnesla,“ uvádí Pitr.

Právě v materiálech zajištěných při domovní prohlídce u Pitra nalezla policie materiály vedoucí ke čtvrté vyšetřovací verzi. Podle ní mohou být motivem vraždy Mrázkovy podnikatelské aktivity a úzké vazby na vlivné osoby z kulturní a politické sféry. Tato varianta se podle kriminalistů jeví jako velmi pravděpodobná.

Policie během šetření této verze provedla řadu výslechů osob z Mrázkova okolí i z podsvětí. Mrázkův přítel Jiří Shrbený uvedl, že vražda má politický motiv, protože podnikatel disponoval kompromitujícími materiály na vlivné osoby.

Zpráva dále zmiňuje Roberta Hrabého, osobu z příbramského podsvětí s údajnou úzkou vazbou na fotbalového bossa Jaroslava Starku. Podle Hrabého se v podsvětí hovoří o tom, že za vraždou stojí lidé kolem premiéra.

Gross měl vzkázat Barkové: Teď jsi na řadě ty
V části zprávy věnované „politické stopě“ je zmiňována i rodinná přítelkyně Grossových Libuše Barková, která stojí před soudem kvůli pojišťovacímu podvodu. Mrázek se s ní údajně znal od roku 2002 a chtěl prý po ní, aby mu za desetimilionový úplatek zprostředkovala kontakt se Stanislavem Grossem. To Barková údajně odmítla.

Ověřit tuto informaci nebo její případný podíl na aféře je obtížné. Sama odmítá minimálně do voleb cokoli komentovat, odkazuje rovněž na probíhající soudní řízení. Policistům ale při výslechu Barková potvrdila, že byla od roku 2005 vydírána, i to, že jí kdosi zasílal výhružné textové zprávy.

Přečtěte si

Kubice: Jen chráním své lidi

Policista: Mafie se dostala do státní správy

Gross: Vyšetřované v kauze biolíh neznám

Vypukla "válka policajtů"

Veřejná část Kubiceho zprávy

Zpráva tvrdí, že když soud rozhodoval o jejím vzetí do vazby kvůli možnosti útěku do Dominikánské republiky, kdosi jí doporučil, aby opustila republiku. V den vraždy se Barková měla s Mrázkem sejít, ten ale schůzku zrušil. O dva měsíce později, když byl zavražděn i podnikatel Jiří Kubín, měl Gross Barkové prostřednictvím jejího obhájce vzkázat, že nyní je na řadě ona.

I Kubínova vražda souvisí s „politickým“ motivem: podle policie měl být úzkým kontaktem bývalého šéfa úřadu vlády a Grossova člověka Pavla Přibyla. Pro ČSSD a známé osobnosti měl podle zprávy ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho „zajišťovat odposlechy“.

Autoři:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč