Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nové kotlíkové dotace – je to ta správná cesta?

Starostové píší

  1:19
KLIMKOVICE (Moravskoslezský kraj) - Kouř z domácích kotlů na tuhá paliva je tématem nejen odborných diskuzí, ale i hospodských řečí u piva nebo domácích rozprav u večeře. Zvláště tam, kde tvořivý soused obšťastňuje své okolí výsledky chemických pokusů ve vlastním kotli.

Nejen lidé v Moravskoslezském kraji chtějí dýchat lepší vzduch. foto: Archiv města

Příčin, proč i letošní zimu díky prachu a karcinogenním látkám z lokálních topenišť onemocní v Moravskoslezském kraji (a stejně tak bez větších rozdílu i ve všech ostatních krajích) tisíce dětí a mnoha dospělým bude diagnostikována rakovina, je opravdu hodně. Každý z těch, kdo ještě dnes topí tuhými palivy ve starém kotli s ručním podáváním, má své důvody. Jen opravdu malá část topičů chce opravdu cíleně škodit a má škodolibou radost z černého dýmu, valícího se na sousedy. Další, a taky ne moc početné skupině topičů je všechno jedno a co se jim valí z komína, je nezajímá. Úplně největší skupina lidí si ale myslí, že oni topí dobře a z jejich komína nic závadného nepochází.

Kotlíkové dotace, které v minulých letech zaplatily výměnu necelých 10% starých čmoudících kotlů v Moravskoslezském kraji, byly skvělým počinem. Kdo chtěl, mohl si kotel v podstatě zadarmo vyměnit. A bohužel se obávám, že těch, kteří chtějí, už o moc víc nebude.

Mluvím z vlastní zkušenosti. V našem městě Klimkovice si kotel vyměnila více než poloviny občanů. Podle posledního sčítání obyvatel bylo v našem městě 199 kotlů na tuhá paliva a od roku 2012 se jich vyměnila více než stovka. A rozhodně to nebylo tím, že by u nás bylo tolik zanícených ekologů. Ekologie nikoho nezajímá. Důvodem je úspora času a peněz. Mohlo by se zdát, že jen blázen by odmítnul zadarmo kotel, který uspoří za rok polovinu nákladů na uhlí a ke kterému se nemusí chodit 3x denně, ale jen 3 x týdně.

Město Klimkovice poskytlo obyvatelům bezúročnou půjčku ve výši cca 90 000Kč na zakoupení a instalaci nového automatického kotle. Tuto sumu občané spláceli většinou tak, že 40 000Kč dostali z krajské kotlíkové dotace, 20 000Kč jim město odpustilo formou daru a zbývající částku občané splácejí po 10 000Kč ročně pod dobu tří let. V těchto letech ale už neplatí za uhlí 25 000Kč, ale jen polovinu, takže vlastně ze svého nedali do nového kotle ani korunu. Tato podpora stála město 1,7 mil. Kč. A stálo to za to, vzduch je výrazně čistější.

Zjistili jsme, že na občany působí jen a jen pozitivní motivace. Nepomůže zastrašování, sankce, kontroly, nic. Občan musí chtít sám. Proto jsem velmi skeptický vůči aktuálně schváleným kontrolám domácností. Ty nepřinesou nic. Místo kontroly s pokutou navrhuji spíše technickou a finanční pomoc při výměně kotle.

Nová pravidla kotlíkových dotací, které budou krajská zastupitelstva v nejbližší době schvalovat, jsou bohužel tak složitá, že dle mého názoru prostě fungovat nebudou. Kotel, jehož ovládání připomíná řízení kosmické lodi? Spoléhat se jen na štěpku, jejíž cena stoupá závratně nahoru? Zateplovat kvůli výměně kotle střechu? Nové dotace nebudou funkční pro tu nejpotřebnější cílovou skupinu, kterou jsou nízkopříjmové skupiny obyvatel. Nebudou pro stařečky, kteří už prostě správně topit nesvedou. Nebudou pro mladé rodiny s dětmi, které potřebují peníze na plínky a na kvalitní uhlí jim už nezbude. Nebudou pro ty, kteří musí pracovat do rána do večera a na hraní si z ventily a šoupátky fakt nemají čas. Představa, že těmto lidem někdo vleze do baráku, dá jim desetitisícovou pokutu za špatné topení, nebo jim zakáže topit ve starém kotli, je prostě nereálná a směšná. Teplo je základní lidskou potřebou, bez které nelze žít. Poskytne jim ministerstvo náhradní ubytování? Nebo je nechá zmrznout? Tudy cesta určitě nevede!

Proto pokud opravdu chceme v Moravskoslezském kraji (a samozřejmě v celé zemi) dýchat lepší vzduch, bez škodlivin ze starých domácích kotlů, musí se k výměně kotlů přistoupit jinak. Pokud vstupovat lidem do obydlí, tak ne za účelem kontroly, ale za účelem pomoci. Jestli občan chce nový elektroměr nebo plynoměr se taky moc neřeší a provozovatel soustavy ho prostě vymění. Stát je v tomto případě provozovatelem největší přenosové soustavy v zemi – vzduchu, který dýcháme. A pokud chceme, aby toto médium bylo čisté, musí se vyměnit všechny staré lokální topeniště. Na to těch devět miliard, vyčleněných pro celou republiku, bohužel nestačí.

Na výměnu všech kotlů na tuhá paliva v celé zemi, kterých je aktuálně kolem půl miliónu, musí být vyčleněno miliard padesát. A nestačí na to složitá pravidla nových kotlíkových dotací. Pravidla musí být opět co nejjednodušší. Kraje i obce mají kapacity a možnost zajistit pomoc při výměně kotle prakticky všem obyvatelům. Žádejme pro ministerstvo, žádejme vládu. Pokud myslí svá slova o čistém vzduchu vážně, nemůžou odmítnout. A postihy si nechejme jen na ty, kteří přímou pomoc odmítnou.

Jakub Uncka, místostarosta města Klimkovice, ODS

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.