Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Komando se bálo psa bez náhubku, proto mělo v ČT samopaly

Česko

  13:00
PRAHA - Rotvajler bez náhubku a ochranka stáli v pátek večer ve vstupní hale České televize. Vojenské policisty, kteří chtěli zabavit citlivé dokumenty, ten pohled asi "vyděsil".

Vojenská policie zasahuje v České televizi foto: ČTK

A proto komando se samopaly napochodovalo do kanceláře redaktora Karla Rožánka. "Viděli, že prostor hlídá soukromá agentura a ten pes. Rotvajler neměl ani náhubek. Nemohli si být jistí, že v té budově nebudou další osoby, proto zvolili tento postup," vysvětlila vedoucí kanceláře náčelníka vojenské policie Michaela Cvanová.

Mluvčího ČT Ladislava Štichu její slova pobavila. "Někteří lidé z vojenské policie by měli navštívit psychiatra. V celém objektu máme postaršího vlčáka, kterého při nočních obchůzkách doprovází postarší pán," řekl. "Je to agentura, která hlídá, jestli si někdo něco nevynáší nebo nehoří. Rozhodně nejsou ozbrojení."

Psali jsme:

Vojáci v budově hledali původně tajnou složku, která popisovala odchod bývalého šéfa vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, o němž on sám nedávno mluvil za zavřenými dveřmi před poslanci.
Vojenská policie zasahuje v České televizi
 
To se musí vyšetřit
Způsob, jakým vojáci vtrhli do budovy, kritizovali politici i právníci. Důkladné prošetření včera nařídil jak ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), tak nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Zděšen postupem policie byl i soudce Kryštof Nový, který vydal příkaz k prohlídce. "Očekával jsem, že přijdou do televize čtyři neozbrojení důstojníci v uniformách, prokážou se povolením soudu a pokusí se v poklidu zabavit listinný důkaz," uvedl Nový pro server iDNES. cz.

"Vydal jsem povolení na zabavení jednoho listinného důkazu, případně jeho kopií či třeba šanonu, v němž byl. A nikoliv k vystěhování celé kanceláře," dodal. Vojenští policisté z kanceláře vynesli i věci redaktorů Richarda Samka a Luboše Rosího.
Kdo je za celý zásah zodpovědný, kdo všechno o něm věděl a zda byla akce přiměřená, šetří například inspekce ministra obrany, inspekce vojenské policie a také Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Psali jsme:

Kdo o tom věděl?
Náčelník vojenských policistů Vladimír Ložek, kterého ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil mimo službu, se nechtěl vyjadřovat. "Jsem nyní na dovolené a vyjádřím se až poté, co věc prověří státní zástupce," dodal.

Zástupci vojenské policie tvrdí, že Ložek o celém zásahu nevěděl. "Pan generál Ložek o tom nebyl bohužel informován. Vyhodnotil to tak velitel zásahu. Vypadá to na pochybení vojenské struktury na jednom z našich podřízených velitelství," řekla Cvanová. Stejně tak o něm údajně nevěděl ani ministr Vondra, který mimo službu postavil i velitele zásahu.

Kdo zásah šetří

Inspekce vojenské policie přezkoumá okolnosti zásahu, vhodnost výstroje a výzbroje.

Inspekce ministra obrany prověří adekvátnost razie. Bude se zabývat i chybějícími registračními čísly na uniformách vojáků.

Městské státní zastupitelství nařídilo prověřit rozhodnutí žalobce, který vydal k razii pokyn. Ten má zase do středy přezkoumat postup vojenské policie.

Vrchní státní zastupitelství se případem zabývá od neděle, včera také obdrželo podnět od ČT.


Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...