Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Krize důvěry

Názory

  14:39
Nikdo neví, kdo nyní drží špatná aktiva, kolik jich má a jak ovlivňují jeho rozvahu. Tak hodnotí současnou neutuchající krizi na světových finančních trzích Carl B. Weinberg, hlavní ekonom analytické společnosti High Frequency Economics. Krize likvidity se vyvinula v krizi důvěry. Jak jinak lze vysvětlit, že i přes masivní podporu a závazky k podpoře budoucí akciové trhy propadají stále níže a níže?

Světová finanční krize. foto: Česká pozice

Důkaz, že nedůvěra hraje stále významnější roli, poskytli i sami bankéři. Nevypadá příliš logicky, aby finanční krizí sužované banky nyní odmítaly finanční pomoc státu. Přesto však některé britské i americké banky zvažují, že než aby čerpaly státní podporu, tak se radši pokusí najít si chybějící prostředky ze soukromých zdrojů.

Proč? Jednak by přijetí takové pomoci ohrozilo jejich suverenitu a odměny, ale paradoxně i postavení jejich banky. Při panující nedůvěře na trhu by totiž poskytnutí „záchranného“ balíčku bankám mohlo být vykládáno ne jako snaha o posílení klíčových institucí, nýbrž jako poskytnutí důkazu o jejich neschopnosti. Místo pomoci by tak mohlo jít o polibek smrti.

Avšak získat peníze na trhu nebude lehké. Podle rčení „podle sebe soudím tebe“ totiž půjčovat dnes není ochoten nikdo. Bankéři vědí, jak nestabilní jejich vlastní rozvahy jsou, a obávají se, že by jejich dlužníci byli jen stěží schopni dostát svým závazkům.

____________________

Témata: banka, Důvěra

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!