Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Kroužky vytáhly do sněmovny i kandidáta z posledního místa

Česko

  14:33
PRAHA - Voliči letos masivně využili možnost zakroužkovat své oblíbené kandidáty. Mnozí udělili všechny čtyři možné preference a způsobili tak "zemětřesení" na stranických kandidátkách. Do sněmovny se kvůli kroužkování nedostal například olomoucký lídr ODS Ivan Langer. Naopak pražský zastupitel Jan Florián se do sněmovny vyšvihl z posledního místa. Poslanecký mandát uhájil jen každý druhý poslanec.

Volební komise se chystá přepočítat volební hlasy. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Florián není jediným, komu voliči kroužkováním kandidátů pomohli k poslaneckému křeslu. Preferenčních hlasů letos udělili dvakrát více než před čtyřmi roky. Díky změně volebního zákona totiž letos mohli zakroužkovat až čtyři politiky, které by rádi viděli ve sněmovně. V minulých volbách tak mohli učinit jen u dvou kandidátů. Celkem letos voliči udělili 3,7 milionu preferenčních hlasů.

Divoké kroužkování v Praze
Podnikatel a zastupitel za Prahu 10 Jan Florián šel do voleb z 36. pozice, která mu šanci na zisk mandátu nedávala. Důvěra voličů ho ale vynesla na osmou příčku a uzavřel tak osmičlenou skupinu pražské ODS, která usedne ve sněmovně. Podobný kousek se podařil i ředitelce společnosti B.P.T. Lence Kohoutové. Do sněmovky se dostala díky posunu z 29. místa na pátou pozici.

Pražští voliči se postarali ještě o jeden skok na pražské kandidátce ODS. Dosavadnímu poslanci Marku Benda strana kvůli vnitrostranickým sporům v loňském roce určila na kandidátce až nezvolitelnou 17. pozici. Ve sněmovně však zůstane. Díky preferenčním hlasům voličů se stal šestým nejúspěšnějším kandidátem pražské ODS.

Voliči ocenili bojovníka za práva nájemníků
Také voliči sociální demokracie využili možnost promluvit do složení sněmovny. Z nečekaného úspěchu se může radovat například dosavadní poslanec Stanislav Křeček, který obhajoval post v dolní komoře až z 18. pozice. Díky preferencím voličů se ale známý bojovník za práva nájemníků dostal mezi úspěšné kandidáty za ČSSD v Praze.

Husarské kousky se podařily Janu Chvojkovi (Pardubický kraj) a Pavlu Antonínovi (Vysočina). Kandidáti ČSSD jdou do sněmovny z druhých míst, ačkoli jim na kandidátkách patřily příčky až 17.

Poskočili i topáci
Ani voliči TOP 09 nebyli k možnosti zvolit si své poslance laxní. Křeslo preferencemi zajistili například Martinu Gregorovi (Jižní Čechy), který skončil druhý, ačkoli byl na kandidátce 19. Kandidát na Vysočině Aleš Roztočil si z 19. místa polepšil rovnou na první místo, stejně jako liberecký kandidát Jan Farský, který měl kandidátní číslo 17.

Komunističní voliči a voliči VV se spíše přiklonili k pořadí, které kandidátům určily jejich strany. Alespoň středočeští voliči VV na kroužkování nezanevřeli. Z poslaneckého mandátu se proto může radovat dopravní expert Stanislav Huml. Na kandidátce byl sedmý, ale do sněmovny jde rovnou z první pozice.

Jeden poskočil, druhý propadl
Úspěch některých kandidátů díky kroužkování zároveň znamená propad jiných. Na možnost udílet preferenční hlasy doplatil například lídr olomoucké ODS a volební manažer strany Ivan Langer. V konkurenčním boji s ostatními kandidáty neuspěl a po 14 letech sněmovnu opustí.

Čtěte více:

Není v tom však sám. Místa ve sněmovně obhájilo jen 86 poslanců, ačkoli jich o znovuzvolení usilovalo 145. Neuspělo jich téměř šedesát. Ve 200mandátové dolní komoře tak letos usednou desítky nových tváří. A to samozřejmě i proto, že se do parlamentu dostaly dvě nové strany TOP 09 a Věci veřejné. V jejich řadách jsou sice mnozí zkušení politici, ale také ti, kteří v poslaneckém křesle usednou poprvé.