Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

KSČM je pro tajnou volbu

Česko

  13:47
PRAHA - Šance, že by parlament 8. února volil prezidenta veřejně, se dále snižují. K tajné volbě se totiž kromě ODS a zelených kloní i většina poslanců KSČM. Bez komunistických hlasů zastánci veřejné volby nemají sílu svůj záměr prosadit. Proti tajné volbě se staví zejména ČSSD, která při minulé volbě prezidenta doplatila na špatnou hlasovací disciplínu svých poslanců.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. foto: Michal KamarytČTK

"Veřejnou volbu podporuje pouze menšina v klubu," řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Sám prý o této možnosti začal první hovořit, většina jeho kolegů ale zatím dává přednost tajnému hlasování. "Taktika a všechno se ale bude domlouvat až 7. večer," dodal.

Sociální demokraté chtějí o průchodnosti veřejné prezidentské volby ještě s ostatními parlamentními frakcemi jednat. Již dříve veřejné hlasování podpořilo vedení KDU-ČSL. Proti veřejné volbě se ale ostře staví ODS i prezident a kandidát této strany Václav Klaus, který se o znovuzvolení utká s Janem Švejnarem. Tajné volbě dávají přednost i zelení, kteří naopak
usilují o zvolení Švejnara.

ODS má ve sněmovně 81 poslanců, komunisté 26, dohromady by tedy i v dolní komoře prosadili tajnou volbu. V Senátu má ODS sama sílu vybrat tajný způsob hlasování. Pokud by o způsobu volby rozhodovaly obě komory společně, stačilo by ODS k prosazení tajného hlasování získat u jiných stran 19 hlasů. Komunisté jich v parlamentu mají celkem 29.

Politici i právníci se přou o to, zda se musí sněmovna a Senát na způsobu volby shodnout, nebo zda může dvousetčlenná dolní komora jednaosmdesátičlenný Senát přehlasovat, a veřejnou volbu prosadit třeba i proti jeho vůli.

Při veřejné volbě je na rozdíl od volby tajné jasné, kdo pro koho hlasoval. Když poslanci volí tajně, vyplní volební lístek a tento lístek pak vhodí do volební urny. Občanští demokraté míní, že v takových případech, jako je právě volba hlavy státu, je vhodnější a obvyklejší volba tajná.

Místopředseda poslanců ČSSD David Rath a další politici ale říkají, že veřejná volba předejde spekulacím o korupci a o tom, kdo koho a proč podpořil. Soudí, že voliči mají právo vědět, jak který poslanec či senátor hlasoval.
Autor: