Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Lavrov: Celistvost Gruzie je mrtvá věc

Svět

  10:10aktualizováno  15:46
GORI - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v Moskvě prohlásil, že otázka gruzínské územní celistvosti je mrtvou záležitostí. Do severogruzínského města Gori dnes vstoupily další ruské jednotky a operovaly také v přístavním městě Poti. Uvádějí to gruzínské úřady, podle nichž ruští vojáci cíleně ničí gruzínská vojenská zařízení. Přitom podle informací z dnešního rána se měli ruští vojáci z Gori stahovat.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. foto: AFP

Představitele Jižní Osetie a Abcházie, které se od Gruzie chtějí odtrhnout, podpořil při dnešním jednání ruský prezident Dmitrij Medveděv. Agentury AP po poledni oznámila, že v okolí Gori bylo slyšet několik výbuchů. Zda znamenají další boje mezi ruskými a gruzínskými jednotkami, není jasné, podobaly se prý střelám z minometu. Exploze byly slyšet krátce poté, co se ruští a gruzínští vojáci střetli u jednoho z ruských kontrolních stanovišť.

Co přimělo Rusy, aby zastavili odsun z Gori, zatím není jasné. Někteří gruzínští policisté tvrdí, že ruští spojenci z Jižní Osetie město opustit odmítli.

Podle informací některých gruzínských policistů se mohou v Gori nadále zdržovat jihoosetští bojovníci, kteří se nechtějí z města stáhnout. Gori leží na strategické silnici spojující západní a východní část Gruzie. Přítomnost ruských jednotek ve městě je považována za znamení zranitelnosti hlavního města Tbilisi vzdáleného jen několik desítek kilometrů.

Gruzínská média uvádějí, že ruské jednotky se opět přesunuly do černomořského přístavního města Poti, aby tam vyřadily z provozu radar.  Přístav Poti je důležitým místem pro zásabování Gruzie ropou. Agentura Reuters napsala, že ruští vojáci vstoupili do vojenské části přístavu a odvezli z něj část vybavení. Podle ruského generálního štábu však v Poti
žádní ruští vojáci nejsou.

Na celistvost zapomeňte
Z ruského pohledu Gruzie Jižní Osetii a Abcházii ztratila. "Na nějaké řeči o gruzínské územní celistvosti lze zapomenout," prohlásil Lavrov. Podle něho je těžké přesvědčit Jižní Osetii a Abcházii, aby souhlasily s tím, že budou nuceny se začlenit zpět ke Gruzii. "De facto máme situaci, kdy lidé v Jižní Osetii a Abcházii nechtějí žít v tom samém státu s těmi, kdo proti nim posílá vojska," řekl Lavrov.

V Moskvě s představiteli Jižní Osetie a Abcházie jednal ruský prezident Dmitrij Medveděv. Řekl, že Rusko je podpoří při jednání o budoucím postavení těchto oblastí, které se chtějí od Gruzie odštěpit. "Budeme rozhodnutí národů Jižní Osetie a Abcházie podporovat," prohlásil Medveděv a zdůraznil, že v tom se postoj Ruska nijak nezměnil.


"Budovy jsou v normálním stavu"
"Situace v Gori je do značné míry klidná," uvedl v gruzínské televizi Rustavi 2 tajemník Národní rady gruzínské bezpečnosti Alexandr Lomaja. Obyvatelé Gori, kteří v uplynulých dnech opustili svoje domy, se do nich nyní mohou začít vracet. "Všechny budovy jsou v normálním stavu, ve městě fungují dodávky vody a elektrického proudu," uvedl Vjačeslav Borisov z ruského ministerstva obrany.

Rusko opět popřelo informace ze středy, že by jeho vojáci ve městě Gori, rodišti diktátora Stalina, rabovali a loupili. Gruzínský pověřenec pro lidská práva Sosar Subari nicméně prohlásil, že obyvatelé Gori ho informovali o vpádu "polovojenských skupin", které zabíjely a unášely lidi. Jeho úřad bude záležitost vyšetřovat.

Pracovníci americké nevládní organizace Human Rights Watch, kteří pracují v Gruzii, uvedli, že byli svědky rabování ve vesnicích v jihoosetských vesnicích obývaných Gruzínci. Rusko uvádí, že v Jižní Osetii během současného konfliktu zemřelo 1600 civilistů, tento údaj však není ověřený z nezávislých zdrojů. Ruský generální štáb informoval, že v bojích přišlo o život 74 jeho vojáků, 171 utrpělo zranění a 19 se pohřešuje. Gruzie ztratila 175 vojáků a stovky utrpěly zranění. Toto číslo neobsahuje gruzínské ztráty v Jižní Osetii.

Autor: